Yılın En Gözde 8 Sonbahar Rotası

4 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Yılın En Gözde 8 Sonbahar Rotası
Yaz sıcakları, tatil telaşları yerini tatlı ve keyifli geçirilebilecek güz aylarına çoktan bıraktı bile. Kimilerinin ‘Yaz bitmesin, kış gelmesin' dediğini duyar gibiyim. Okulların açılmasıyla daha da sakinleşecek olan kıyı kasabaları, deniz ve göl kenarları, hem kendini dinleyebileceğin hem de yaz mevsimiyle sınırlı kalmadan gönlünce gezebileceğin, gezerken doğada var olmanın verdiği huzurla ruhunu da dinlendirebileceğin birbirinden güzel günler seni çağırıyor...
Yaz aylarının sıcak ve bunaltıcı günlerini bir kenara bırakıp, sonbaharda doğanın ve bunaltmayan havaların tadını çıkarabileceğin harika rotalar hazırladım senin için. Sen de benim gibi sonbaharda gezmenin ve dinlenmenin tadı bir başkadır diyorsan bu destinasyonlardan birine uğramadan sonbaharı bitirme derim.

1 – Gökçeada

gökçeadaMavi ile yeşilin sarmaladığı, Türkiye'de güneşin en son battığı özgür dünya Gökçeada. Sonbaharda ada havası bir başka keyifli. Gökçeada'nın sakin sokaklarında salına salına yürümenin, kırk yıl hatırı olan Türk kahvesi içmenin, gün batımında sahilde bulunan restoranlarda Türk musikisi eşliğinde rakı ve balığın eşlik ettiği güz akşamlarının tadına doyamayacaksın.

2 - Narlıkuyu / Silifke / Mersin

narlıkuyuKüçücük bir koyda sadece huzurun varlığını hissedeceğin Narlıkuyu'da sabah Kızkalesi manzarasına karşı yapacağın Yörük kahvaltısının tadı damağında kalacak. Kahvaltı sonrası Cennet Cehennem Mağaraları, Astım Dilek Mağarası, Narlıkuyu Mozaik Müzesi'nin dünyaca ünlü 3 Güzeller Mozaiği'ni gördükten sonra, özellikle gün batımında koyda bulunan balık restoranlarından birinde olmaya özen göster. Rakının da sana eşlik edeceği bu saatlerde başka hiçbir yerde bu tadı yakalayamayacağın balık (ki tavsiyem kesinlikle kaya lagosu denemendir), mezeler (özellikle kalamarı ve kaya koruğu) ve salatalar ile eşsiz bir keyif seni bekliyor.

3 – Kastro - Çamlıköy / Saray / Tekirdağ

kastro çamlıköyYeşilin sarıya ve turuncuya döndüğü Istranca eteklerinin masmavi ve tertemiz bir denizle buluştuğu nokta Kastro. Büyüleyici doğasıyla Kastro (Çamlıköy), İstanbul'a oldukça yakın bir mesafede. Yakın olması ile de hafta sonlarını değerlendirmek isteyen İstanbullular için harika bir sonbahar rotası. Kampçılar için de bir not; bölgeye kendi çadırını getirip kamp yapabileceğin gibi burada bulunan işletmeden de çadır kiralayabilirsin. Çadır kamp yeri dışında karavan ve araç içi konaklama yerlerinin de mevcut olduğunu hemen belirteyim.

4 – Gölcük / Bolu

Bolu GölcükSadece kartpostallarda görebileceğin cinsten bir doğa Bolu Gölcük. Karadeniz'in yemyeşil doğasının yapay da olsa gölle kavuştuğu nokta. Sonbaharda sarının, turuncunun ve yeşilin harika uyumu seni burada kendine aşık edecek.

5 – Nemrut Dağı / Kahta /Adıyaman

Nemrut Dağı Tanrıların dağı Nemrut. Nemrut Dağı'ndaki harabelerle ilgili duyduğu söylentiler üzerine merakını yenemeyerek dağa çıkmaya karar vermişti Karl Sester. Gördükleri karşısında adeta dili tutulan Sester'in, yalnızca bir merak sonucu başlayan bu keşif hikayesi Nemrut Dağı'nın gizli tarihinin ortaya çıkması ile sonuçlandı. Sadece Sester'in değil Nemrut'a çıkan herkesin bu eşsiz güzellik karşında özellikle de gün batımında dili tutuluyor. Bu arada unutmadan sonbaharda güneşin batışında ve doğuşunda ayrı bir havaya, güzelliğe büründüğünü de hatırlatmak isterim.

6 - Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağı milli parkıHazan mevsiminin sarı şöleni, renk senfonisi Küre'de yaşanıyor. Kastamonu ve Bartın'ın çevrelediği Küre Dağları Milli Parkı'na doğru yol aldığında karşına çıkan manzara karşısında sakın şaşırma. Küre Dağları Milli Parkı'nda kendini bir anda renk senfonisinin içinde bulacaksın. İşte huzuru o anda yakalayabileceğin yerdesin, gülümse ve bu şölenin keyfini çıkar.

7 – Yuvacık / Kocaeli

YuvacikKocaeli'nin kaçış rotası Yuvacık, bilenin bildiği, herkes tarafından daha keşfedilmemiş gizli bir cennet. Yöre halkının kendisine has yemekleriyle bizim gibi doğaseverlere ev sahipliği yapan Yuvacık'ta şelalelerden akan suyun üzerine kurulan masalarda balık yemenin tadına varabilirsin. Nehir boyunca yeşilin son demlerini sarıya ve turuncuya nasıl da güzel bıraktığını görmenin, kuş cıvıltılarının eşsiz uyumunun sana eşlik ettiği yürüyüşün keyfi ise paha biçilemez. Unutmadan nehrin üzerinde kurulmuş olan salıncakta sallanmanın da keyfi bir başka.

8 – Balıklıgöl / Şanlıurfa

balıklıgölBalıklıgöl sadece yurt içinden değil yurt dışından da gelen on binlerce turisti büyülüyor. Sonbaharda farklı bir güzelliğe bürünen Balıkgöl'ün etrafında sıralanan asırlık çınarların ve kavak ağaçlarının sarı yaprakları bu kutsal topraklara ayrı bir güzellik katıyor. Hazreti İbrahim'in doğduğu ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen bu kutsal mekan ziyaretçilerini huzura ermiş bir şekilde uğurlamaya devam ediyor.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Emeğiniz için teşekkürler. Kolay gelsin.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Ne yazayım görüşlerim olarak. O kadar güzel bir hizmet yapıyorsunuz ki... Sizin koyduğunuz nefis fotoğraflar ve anlatımlarınız sonucunda gezip gördüğüm yerlere bile bir kez daha hayran oluyorum. Sağ olun, var olun...

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

16/12/2014'den beri sizi takip ediyorum, gerçekten emeğinize sağlık dilerim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Çoğunu gezmiş ve görmüş birisi olarak, fevkalade seçilmiş yerler olduğunu belirtmek istiyorum.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)