Narlıkuyu Mozaik Müzesi

  • Mersin / Silifke / Narlıkuyu

Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Mersin-Silifke'nin bir beldesi olan Narlıkuyu'da yer almaktadır. Roma dönemine ait hamam kalıntılarının bugün müzeye dönüştürülmesiyle ziyaretçi ağırlamaya başlayan yapıda sergilenen mozaiklerin tarihi 4.yy'a kadar uzanmaktadır. Müze 1975 yılında inşa edilmiş ve hamamda yer alan mozaikler hiçbir değişikliğe uğramadan oldukça iyi korunmuştur.

1950 yılında yapılan kazıda bulunan mozaiklerin üzerinde Zeus'un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia resmedilmiş, bu nedenle Üç Güzeller Mozaiği ismiyle anılmaktadır. Üç Güzeller yalnızca Narlıkuyu Mozaik Müzesi için değil belde için de oldukça önemlidir ve adeta onunla özdeşleşmiştir. Bugün yalnızca su yalağı ile yıkanma bölümündeki bu taban mozaikleri günümüze kadar gelebilmiştir.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi'nde figürler, tablolar ve mozaik levhalar sergilenmektedir. Müze, bize Roma dönemi hakkında geniş kapsamlı bir bilgi sunması açısından oldukça önemlidir. Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin beldede görmeden seyahatini sonlandırmadığı müzenin yaz-kış açılış ve kapanış saatlerinin değişmesi nedeniyle önceden bilgi almak önemlidir. Ayrıca müzeye giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
narlikuyu mozaik muzesi
10

-

Narlıkuyu sadece Silifke ve Mersin insanının tanıdığı ve bildiği bir yer değil, çevre illerin de çok severek geldiği bir yer. Bu ayrıntı Narlıkuyu'ya gelir gelmez direkt anlaşılıyor. Narlıkuyu, sabahları gidilen Yörük çadırı içinde ikram edilen kahvaltısı ile meşhur olduğu kadar akşamları ziyaret edilen koyun etrafındaki balık restoranlarıyla da meşhurdur. Narlıkuyu, bir koyun etrafında kurulmuş küçük bir balıkçı kö.. Devamını Göster

2
narlikuyu mozaik muzesi
10

-

Günaydın, bana bu konu hakkında bilgi verir misiniz?