Cennet Cehennem Mağaraları

+ 6 Fotoğraf
4.8/5
Mükemmel
7 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Cennet Cehennem Mağaraları Hakkında

Cennet - Cehennem Mağaraları ya da Cennet - Cehennem obruğu / çöküğü şeklinde de karşınıza çıkar. Akdeniz’in incesi Mersin’in tarihi ve doğal güzellikleri ile karşınıza çıkan ilçesi Silifke’ye bağlı Narlıkuyu’da yer alır. Mersin - Silifke yolu üzerinde her yıl çok sayıda seyahat sever tarafından ziyaret ediliyor. Tipik Akdeniz karstik arazisinin etkisiyle ve tamamen doğal yollardan oluşmuştur. Mağaralar MüzeKart ile gezilmektedir. Girişte sıkma- börek gibi yöresel ürünlerin de satıldığı restoran - kafeler hizmet vermektedir. Ayrıca anayoldan mağaraların olduğu yöne döndüğünüz anda yöresel Yörük kahvaltısı servisi bulunan restoranlarda bulunmaktadır. Cennet - Cehennem Mağarası’nın girişinde sağ tarafa denize doğru baktığınızda Kızkalesi’nin de yer aldığı tablo gibi harika bir manzara sizi selamlar. Cennet Mağarasına inmesi ve çıkması insanı biraz yorucu. Cennet’in en uç noktasına ulaşmak için yaklaşık olarak 460 basamağı aşarak inmeniz gerekmekte. Cennet Mağarası’nın içine doğru ilk 300. basamakta tarihi kiliseye ulaşılmaktadır. Mağaranın içerisindeki nem oranı son derece fazladır. Bu sebeple yaşlılar ve kalp hastaları inmeden önce uyarılmaktadır. Cennet Mağarası’nın tüm basamakları inildiğinde yer altı pınarı karşınıza çıkar. Eğer Mart ve Nisan aylarında inerseniz mağaraya suyu görebiliriz. Ancak az aylarında havanın çık sıcak olmasından dolayı pınarın debisi azalmakta ve sadece suyun sesi mağaranın içinde duyulmaktadır. Cehennem çöküğü ise Cennet’in yaklaşık 50 metre kuzeyinde bulunmaktadır. Cehennem çöküğü de karstik zemin yapısının erozyona uğramasıyla meydana gelmiş bir doğal oluşumdur. Mağaranın içine inilmesi mümkün olmayan obruğun ağız çember çapları 50 ve 75 metre, derinliği ise 128 metre kadardır.

Yorum / Değerlendirme

4.8/5
Mükemmel
7 değerlendirme
Cennet Cehennem Mağaraları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
16.04.2019
Misafir
Ödevime yardımcı oldu
Bence güzel. Ödevime yardımcı oldu. Yapanın emeğine saygı. Bir kalp atalım ödevime yardımcı oldun. Teşekkür ederim.
4/5 Mükemmel
12.07.2016
Şenol eren
Kahvaltı mekanları var
Mağaralara çıkarken kahvaltı mekanları var. Serpme kahvaltı (peynir, yağ, reçel çeşitleri), gözleme, börek, vs... Biz üç kişiydik. Bir serpme, üç gözleme istedik. Üç kişiye bir kişilik serpme kahvaltı yeterli, hatta fazla geldi. Yani 3 kişiye 3 serpme istemeyin.
5/5 Mükemmel
01.02.2016
Misafir
Açılış-kapanış saati var mı?
Açılış-kapanış saati falan var mı? Sabah kaç gibi gitsek gezebiliriz, mağaralara inebiliriz?
5/5 Mükemmel
19.09.2015
Barancem
Süper bir yer
Süper bir yer. İnmesi biraz zor ama.
5/5 Mükemmel
24.08.2015
ahmet
Kayma Önlenmeli
Cehennem Mağarası’na yukardan bakıyorsunuz ama Cennet Mağarası’na uzun ve zahmetli, çok dik bir yokuştan iniyorsunuz. Kimi yeri toprak, kimi yeri merdiven, kimi yeri taş bir patika ve çok bozuk bir yol. Mağaranın içine inebilmeniz için çok zahmet çekiyorsunuz. Çok kaygan taşlar, yer ise çamur. Mağaranın tam girişinde ufak bir çatısı olmayan kilise var, çıkış çok yorucu oluyor, kişi başı 10 TL ücret karşılığında gezebiliyorsunuz. Kalp, tansiyon ve aşırı kilosu olan insanlara kesinlikle önermiyorum. Gezilebilir. Buradan yetkililere sesleniyorum, en azından güzel bir merdiven ve kenarlarına tutunma yerleri yapılabilir ve kayma önlenmeli.
Daha fazla yorum gör