Tüm Fotoğraflar
Bartından kareler :)) <33
Bartın Ulukaya Şelalesi

Bartın Gezi Rehberi

Bartın , coğrafyası ve kültürü ile oldukça sevilen yerlerden biri. Küçük bir il olmasına rağmen tatiliniz süresince her karesiyle sizi şaşırtacak bir ortam sunuyor. Tatil planınızı Karadeniz'de planlıyorsanız ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri olan bu şehri, Bartın gezi rehberi sayesinde tanıyabilirsiniz.

Bartın Hakkında

Bartın hangi bölgede sorusunun cevabı olan Karadeniz Bölgesi, oldukça geniş bir alanda kendine özgü doğası ile dikkat çekiyor. Bartın ise bu bölgede yer alan küçük bir şehir olarak biliniyor. Fakat binlerce yıllık köklü geçmişi ve kültürü ile oldukça farklı bir tatil deneyimi sunuyor. Doğusunda Kastamonu, batısında Zonguldak ve güneyinde Karabük ile çevrili şehir, Bartın nerede sorusunun da cevabını veriyor. 2143 kilometrekarelik bir alanı kaplayan şehir, küçük bir alanda bulunsa da her köşesinde tarihi ve doğal değerler barındırıyor. Bartın tarihi Karadeniz'in ve Anadolu'nun tarihsel sürecini sırasıyla yaşıyor. İlk olarak M.Ö. 14. yüzyılda görülen yerleşimin Gaskalar'a ait olduğu biliniyor. Daha sonra M.Ö. 13. yüzyılda Hititlerin egemenliğine giren şehir, bir süre sonra Hititlerin dağılması ile birlikte Bitinyalılar ve Paflagonyalıların ikisinin de toprakları haline geliyor. Bu iki krallığın dağılması ile birlikte Bitinya bölgesi Friglere, Paflagonyalıların elindeki Amasra ise Fenikelilere geçiyor. M.Ö. 7. yüzyılda ise Kimmerler, M.Ö. 6. yüzyıllar ise Lidyalılar egemenliğini sürdürüyor. M.Ö. 547'de Perslerin daha sonra ise Makedonya Krallığı'nın hakimiyetine giriyor. Eski çağlarda birçok kez el değiştirmiş, doğası ve bulunduğu konum ile oldukça talep gören bu şehir, M.Ö. 279'da kurulan Pontus Krallığı'nın ardından Bizans topraklarına dahil oluyor. Orta Çağ'da ise Hazarların, Müslüman Arapların, Peçenek ve Kumanların, Selçukluların ve hatta Ruslar'ın akınlarına uğruyor. 1084 yıllarında bir dönem Türk egemenliğine girse de Haçlı Seferleri ile tekrar Bizans'ın eline geçiyor. 11. yüzyıl sonlarında Anadolu Selçuklu Devleti'nin egemenliği altına giren şehir, daha sonra Candaroğulları Beyliği'ne geçiyor. 1392'den itibaren ise Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına dahil oluyor. Bu dönemden sonra kesintisiz olarak bir Türk yurdu haline gelen Bartın, Türkiye Cumhuriyeti döneminde uzun dönem Zonguldak'ın ilçesine bağlıyken 1991 yılında il olarak Türkiye'nin 74. ili oluyor. 4 ilçesi olan şehir, tatil planınızda her anınızda farklı bir aktivite yapabileceğiniz zenginliğe sahip.

Bartın Yol Tarifi

Bartın'a nasıl gidilir sorusu birçok alternatif yol ile cevaplanır. İlk olarak kara yolu Bartın'a ulaşmanın en çok tercih edilen seçeneklerinden biri. Birçok şehirden Bartın'a düzenlenen otobüs seferleri sayesinde istediğiniz şehirden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özel aracıyla gelmek isteyenler için ise batıdan Zonguldak'a bağlı Çaycuma-Devrek ve Bolu'ya bağlı Mengen-Yeniçağa yolu üzerinden sağlanıyor. Güneyden ise Safranbolu - Gerede yolu Bartın'a ulaştırıyor. Doğudan ise Kastamonu'ya bağlı Cide yolunu kullanarak Bartın'a ulaşabilirsiniz. Bartın yol tarifi için aynı zamanda navigasyon cihazlarınızdan da yardım alarak kolayca ulaşabilirsiniz. Bartın haritası sayesinde yolunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz. Ankara - Zonguldak tren hattı ile Zonguldak Saltukova durağından Bartın'a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kara yolunun yanı sıra demir yolu da böylece ulaşım alternatiflerinizin arasında yer alıyor. Bartın harita konumu, birçok Batı Karadeniz'in kolay ulaşabilir noktasında yer alması sayesinde herkesin kolayca ulaşmasını sağlıyor. Büyük şehirlere yakın mesafede bulunması sayesinde de kısa sürede tatil merkezine ulaşmak isteyenler için oldukça uygun bir seçenek haline geliyor. Ayrıca Bartın'ın bir sahil kenti olması limana da sahip olmasını sağlıyor. Bartın Limanı uluslararası bir liman olarak aynı zamanda yolcu giriş-çıkışını da kapsıyor. Demir yolu, kara yolu ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilen şehre istediğiniz gibi ulaşabilirsiniz.

Bartın İklimi

Bartın hava şartları, Karadeniz Bölgesi'nde yer almasının sonucu olarak ılıman bir iklim etkisi gösteriyor. Batı Karadeniz'in Karadeniz iklimine sahip şehir, yüksek yağış oranına sahip. Yazları sıcak ve kışları ise serin geçen bu iklime sahip şehirde tatil planınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Denize yakın olması ve yüksek olmayan sıra dağların önünde yer alması da hava koşullarını etkiliyor. Bartın hava durumu bu nedenle genellikle nemli bir ortama sahip. Ayrıca bu durum, Balkanlardan gelen hava kütleleri ile de yakından ilişkili sebep oluyor. Yazları ortalama sıcaklık 23 derece iken kış aylarında 4 derece civarında seyrediyor. Ilıman iklimi sayesinde rahat bir yaşam ortamı sunuyor. İkliminin bir sonucu olarak Bartın, ormanların geniş yer kapladığı bir coğrafyada yer alıyor. Sahil çevresinde ceviz, kestane ve fındık ağaçları bulunurken daha üst noktalarda kayın, köknar ve çam ağaçları yoğun olarak bulunuyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Kemikzade Konağı
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bartın Emniyet Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Fatma Hanım Konağı
8

11 misafir değerlendirdi.

Aba Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kemik Park Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Sümmeler Konukevi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bartın Kemer Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kaf Konak
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Sindoma Otel
10

10 misafir değerlendirdi.

Lina Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Makar Pansiyon
10

2 misafir değerlendirdi.

Boğaziçi Otel Bartın
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Grand Astra Hotel
8

10 misafir değerlendirdi.

Amasra Otel Bağevi
4

9 misafir değerlendirdi.

Alihan Otel
9

42 misafir değerlendirdi.

İnkum Terrace Otel
8

21 misafir değerlendirdi.

Sunset Otel
9

10 misafir değerlendirdi.

Kirazlar Suite Hotel
4

14 misafir değerlendirdi.

Ahşap Park Otel
6

22 misafir değerlendirdi.

Günter Seher Otel
9

117 misafir değerlendirdi.

Diamond Hotel Amasra
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Villa Amasra Pansiyon
8

17 misafir değerlendirdi.

Sabah Yıldızı Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Amasra Ceylin Otel
10

25 misafir değerlendirdi.

Amasra Diamond Hotel
8

12 misafir değerlendirdi.

Sunrise Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Grand Asiye Otel
8

14 misafir değerlendirdi.

Gökhan Özen Apart Pansiyon
10

5 misafir değerlendirdi.

Kibar Apart Amasra
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Amastris Otel
6

11 misafir değerlendirdi.

Seçil Pansiyon Amasra
10

4 misafir değerlendirdi.

Aydoğan Otel Amasra
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Belvü Palas Otel
7

7 misafir değerlendirdi.

North Door Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Özengi Apart Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Amasra Kum Butik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Amasra Keskinel Apart
9

1 misafir değerlendirdi.

Sahil Butik Otel
8

10 misafir değerlendirdi.

Hisar Pansiyon
8

7 misafir değerlendirdi.

Diamond Liman Otel
5

8 misafir değerlendirdi.

Amasra Kerem Apart
7

10 misafir değerlendirdi.

Seymen Otel
9

11 misafir değerlendirdi.

Kuşkayası Pansiyon
10

1 misafir değerlendirdi.

Özgün Otel
8

12 misafir değerlendirdi.

Işıkaltın Otel
8

12 misafir değerlendirdi.

Amasra Ada Otel
10

5 misafir değerlendirdi.

Amasra Metin Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Sesamos Pansiyon
9

18 misafir değerlendirdi.

Amasra Ayışığı Pansiyon
8

26 misafir değerlendirdi.

Bedesten Otel
9

37 misafir değerlendirdi.

Bartın Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bartın, Karadeniz Bölgesi'nin kendine özgü şehirlerinden biri. Bu nedenle buraya yaptığınız bir gezi sırasında köklü bir kültürü görebilirsiniz. Bu zenginliğini mutfağına da yansıtan şehir, Bartın neyi meşhur sorusuna birbirinden farklı lezzetlerle cevap veriyor. Mısır unu, et suyu ve etle bir araya getirilen pumpum çorbası, üzerine et eklenerek servis ediliyor. Yumurtalı isbut ise soğan, kıyma ve yumurta ile birleştirilen isbut otu kavurmasından oluşuyor. 15'ten fazla sebze ile yapılan Amasra salatası ise restoranlar ve mekanların en meşhur salatalarından biri. Unlu ispit dolması ise ispit yapraklarının mısır unlu iç harcı ile doldurulması ile yapılıyor. Mayhoş bir tat sevenler için ise erik yemeği, etin içerisine konulan erik ile birlikte pişmesi sayesinde eşsiz bir tada sahip oluyor. Tatlısevenler için ise bölgenin kendine özgü tatlılarından halışka, incir dondurması, kaha tatlısı, zırva ve kabak burması bunlardan yalnızca birkaçı. Tüm bu tatlar sayesinde Bartın seyahatinizin her anını bir lezzet şölenine dönüştürebilirsiniz.

Bartın, hem doğası hem de tarihi ile oldukça dikkat çeken bir yer. Küçük yüzölçümünün her köşesinde bir eser ve doğa harikası barındıran bu şehirde istediğiniz gibi bir gezilecek yerler planı yapabilirsiniz. Bartın turizm faaliyetleri tüm bu zenginliği sayesinde son yıllarda oldukça dikkat çekiyor. Deniz ve tarihi bir arada sevenler için ziyaret edilecek ilk noktalardan biri Amasra Plajı oluyor. Doğasevenler için ise Küre Dağları Milli Parkı şehrin sınırlarında olması sayesinde gezi planlarının rotalarını buraya çevirmelerine olanak tanıyor. Göldere Şelalesi, Ağlayan Ağaç, Güzelcehisar Kalesi, Bartın Çayı görebileceğiniz diğer yerlerden yalnızca birkaçı.

Bartın, Karadeniz Bölgesi'nin ziyaret edilebilecek eşsiz noktalarından biri. Özellikle sakin şehir yaşamı, doğa içerisinde yürüyüş ve farklı bir tarih dokusu görmek isteyenler için en iyi rotalar arasında yer alıyor. Bu gezi planını yapmak için ise şehrin iklimi göz önünde bulundurulduğunda yaz ayları hem gezi planlamak hem de denize girmek için en uygun zaman dilimi olabilir. Kış ayları yağış yoğunluğu fazla olsa da bahar ayları da gezi planınız için uygun bir dönem.

Bartın, merkez ilçesinde ve diğer ilçelerde birçok alışveriş yapabileceğiniz mekan ve çarşı bulmanıza olanak tanıyor. Bartın özellikle ahşap ve dokuma ürünleri ile oldukça ünlü. Özellikle Amasra Çekiciler Çarşısı, bu ürünleri bulabilmek için en uygun noktalardan biri. Tel kırma yazmalar ve ahşap baskı yazmalar ise ülkede en çok bilinen ürünler arasında yer alıyor. Özellikle hediyelik almak için en uygun seçeneklerden olan bu ürünlerden satın alabilirsiniz.

Bartın aynı zamanda bir sahil kenti olması sayesinde sıklıkla ziyaretçi ağırlıyor. Bu sayede şehrin birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Hem merkezde hem de ilçelerde birbirinden farklı seçenekler bulabilirsiniz. Konfor isteyenler için 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller ya da uygun Bartın otelleri ve tesislerin yanı sıra butik oteller, pansiyonlar ve apartlar da seçenekleriniz arasında bulunuyor.