Yeşil Bolu: Yedigöller Milli Parkı

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Yeşil Bolu: Yedigöller Milli Parkı
Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde, Bolu'da yer alan Yedigöller Milli Parkı, yılın dört mevsimi ziyaretçilerini yemyeşil doğasıyla karşılıyor. Özellikle sonbahar mevsiminde ziyaret edilen milli park, adeta mevsimin renklerinden oluşan bir ziyafet sunuyor ve temiz havasıyla sağlığa iyi geliyor. Bu mevsimde milli parkı ziyaret ederseniz, yere düşen turuncu yaprakların toprağı tamamen örttüğü manzaraları görebilirsiniz.

Yedigöller Havzası

Yeşil Bolu: Yedigöller Milli Parkı1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli parka çevrilerek koruma altına alınmış. İlk açıldığı zamana kıyasla günümüzde, ulaşımın daha kolay bir hale gelmesiyle birlikte fazlasıyla ziyaretçiye sahip. Havza, kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu meydana gelen yüzeysel ve yer altı akışlarıyla birbirine bağlı durumda. Bu da ziyaret ettiğinizde yedi gölü de görebilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca bölge içerisindeki köylerde bulunan Bizans dönemine ait kalıntılar, eski dönemlerde farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığını gösteriyor.

Milli park içerisinde Büyükgöl, Seringöl, Nazlıgöl, Deringöl, Küçükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl adlarına sahip 7 tane göl bulunmakta. Bu göllerse aralarında 100 m yükselti farkı bulunan iki tane plato üzerinde yer alıyor. Ayrıca ek bir bilgi olarak; Türkiye'de ilk alabalık üretim istasyonu 1969 yılında, Büyükgöl üzerine kurulmuş. Park ayrıca doğayla ilgili bilimsel incelemelere de imkan tanıyor. Milli park şekline geldikten sonra sıklıkla inceleme ve araştırmalar sürdürülmüş. Bunun nedeni çok sayıda bitki türünü içermesi ve karışık türlerde ormanlara ev sahipliği yapması. Fazlasıyla çeşitli ağaçların yanı sıra, porsuk gibi nesli tehdit altında olan hayvan türlerine de rastlanmakta.

Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Yeşil Bolu: Yedigöller Milli ParkıMilli park, doğayla iç içe olmayı seven herkese çeşitli aktiviteler de sunuyor. Günübirlik piknik alanları içerisinde ahşap çardaklarda veya çimenlerde oturup piknik yapabilir, park içerisinde yer alan lokanta ve büfe gibi tesislerden yararlanabilirsiniz. Çadırlı kamp alanları içerisinde huzurlu bir kamp deneyimi yaşayabilir veya farklı dizaynlara sahip kır evlerinde konaklayabilirsiniz. Ormanın içinde yeterince kaldığınız zaman, havanın değiştiğini hissedebilir ve farklı türden kuşların şarkıları eşliğinde yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilirsiniz. Aynı zamanda park içerisinde yer alan iki seyir tepesinden ormanın tüm güzelliklerini ve yüzyıllık ağaçlarını seyredebilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içerisinde doğanın tadını çıkarırken yapabileceğiniz bu tür sayısız aktiviteler yanında, yedi ayrı göl haricinde görülmeye değer yerler de mevcut. Hadi gelin, buralara hep beraber bakalım;

Gülen Kayalar

Yeşil Bolu: Yedigöller Milli ParkıYedigöller Milli Parkı'nda doğa yürüyüşü yapmak isterseniz, yolunuzun üzerinde bulunması gereken yerlerden biri Gülen Kayalar. Kayaların üstü yemyeşil çimenlerle kaplı ve büyüklükleri bir ağaca eşit derecede. Kayalar rüzgar aşınmaları, yağmurlar ve son dönemlerde bölgede meydana gelen depremler yüzünden parçalanmış ve bu yüzden “'Gülen Kaya”' ismini pek karşılayamıyorlar. Fakat yine de yürüdüğünüz yolun güzelliği, onları görmeyi cazip kılıyor. Tertemiz orman kokuları içerisinde yürürken birbirinden güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Pisagor Ağacı ve Anıt Çam

Yeşil Bolu: Yedigöller Milli ParkıYedigöller Parkında bulunan Pisagor Ağacı, ziyaretçilerine gerçekten ilginç bir manzara sunuyor. Bir ağacın öteki üzerine yıkılması sonucu iki ağacın birleşmesinden ortaya bir Pisagor üçgeni çıkmış. Ağacın yıkılırken aldığı açı ve sabit bir şekilde durması gerçekten hayret uyandırıcı. Bir diğer yandaysa "Anıt Çam" adıyla bilinen bir çam ağacı yer alıyor. Bu ağacın türü Pisagor ağacından farklı. Uzunluğu ve güneşin açısına göre aldığı renkler, izlemesini çok keyifli kılıyor.

Bungalov Evler

Yeşil Bolu: Yedigöller Milli ParkıYedigöller Milli Parkı'nı belki de en unutulmaz kılan aktivitelerden biri burada gerçekleşiyor. Ormanın içerisinde, doğanın kalbinde, bungalov tarzı evlerde konaklama fırsatı adeta hayalleri süsleyen cinsten. Kuş sesleri eşliğinde bungalov evde konaklamak, imkanınız varsa yapmadan dönme listenizde bulunmalı. Evlerde, rahatlıkla konaklamanızı sağlayacak tüm imkanlar mevcut. Ayrıca, Mengen civarında yer alan bu bungalovlar milli parkın genelinden uzak bir yerde bulunduğundan sessizlik ve huzur bakımından benzersiz bir avantaj. Mengen otelleri ve bungalov evlerini incelemek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)