Küre Dağları Milli Parkı

  • Bartın

Küre Dağları Milli Parkı

Bartın ile Kastamonu arasında, Anadolu'nun kuzeyindeki Küre Dağları'nın batı bölümünde yer alan Küre Dağları Milli Parkı, 37,753 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Çevresinde 134,366 hektar alanın tampon bölge olarak ayrıldığı Küre Dağları Milli Parkı'nda, alanın toplam büyüklüğü ise 172,119 hektar. 8 ilçe ve 123 köye ev sahipliği yapan Küre Dağları Milli Parkı'nın %52'si Bartın'da, %48'i ise Kastamonu'da yer alıyor.

Karadeniz Bölgesi'nin batısında, tamamen bir plato karakteri taşıyan Küre Dağları Milli Parkı, Küre Dağları üzerinde yerleşik bir alan üzerine kurulu. 2000 yılında milli park statüsüne kavuşan bu alanın çevresinde devam eden yaşam, milli park içerisine hiç yayılmamış ve günümüzde de hiçbir yerleşim alanı bulunmuyor. Bu anlamda Küre Dağları Milli Parkı'nın yakın çevresi için fiziksel ve sosyal anlamda bir eşik niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

İlk coğrafyacılardan biri olan Strabon tarafından 2000 yıl önce yazılan Geographika isimli kitapta yer alan "en iyi cins şimşir ağacı en çok Amastris (Amasya) topraklarında yetişir" ifadesi, Küre Dağları Milli Parkı'nın sahip olduğu iklime ve ormanlara daha o yıllarda dikkat çekildiğini vurgular nitelikte. Evliya Çelebi ise Seyahatnamesi'nde Küre Dağları Milli Parkı bölgesi için "ağaç deryası" ifadesini kullanmış.

Yaban hayatı, mikro kliması, derin vadi ve kanyonları, akarsuları ve şelaleleri ile Küre Dağları Milli Parkı, ülkemizin bakir kalmayı başarmış nadir yerlerinden biri. Tüm bunların yanı sıra dünyanın ender rastlanan bir coğrafyasına sahip olan Küre Dağları Milli Parkı, bu özelliği ile de bir hayli dikkat çekiyor. Küre Dağları Milli Parkı'nın en ilginç özelliklerinden biri de ülkemizin 9 sıcak yerinden biri olması.

Sahip olduğu bitki ve kuş türleriyle doğal güzelliklerine güzellik ekleyen Küre Dağları Milli Parkı'nı, gezi turları aracılığı ile keşfedebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Sinan ÖZDEMIR tarafından...
10

-

Doğal bir güzellik, muhteşem, seyretmesi süper, dinlendirici bir yer.