Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Küre Dağları Milli Parkı

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Küre Dağları Milli Parkı Hakkında

Karadeniz’in eşsiz yeşilliği ve gürül gürül akan akarsuları eşliğinde gezebileceğiniz Küre Dağları Milli Parkı, gördüğünüz her manzaraya hayran kalacağınız bir yer. Evliya Çelebi’nin Seyehatname’sinde de bahsettiği gibi “ağaç deryası” olan bu yer, yaban hayatı, mikro kliması, derin vadi ve kanyonları, akarsuları ve şelaleleri ile ülkemizin bakir kalmayı başarmış nadir yerlerinden biri oluyor.

Karadeniz Bölgesi’nin batısında, tamamen bir plato karakteri taşıyan Küre Dağları Milli Parkı, bu bölgeye adını veren Küre Dağları üzerinde yerleşik bir alan üzerine kurulu. 2000 yılında milli park statüsüne kavuşan bu alanın çevresinde yaşam devam ediyor olsa da milli park içerisine günümüzde de hiçbir yerleşim alanı bulunmuyor. Oldukça titiz şekilde koruma altına alınan Küre Dağları Milli Parkı ve yakın çevresi fiziksel ve sosyal anlamda bir eşik niteliği taşıyor.

Öyle ki ilk coğrafyacılardan biri olan Strabon’un 2000 yıl önce yazdığı Geographika isimli kitapta burada yetişen ağaçlarla ilgili olarak; "En iyi cins şimşir ağacı en çok Amastris (Amasya) topraklarında yetişir" ifadesi yer alıyor. Kitapta da bahsedildiği gibi Küre Dağları Milli Parkı’nın sahip olduğu eşsiz iklime ve ormanlara daha o yıllarda bile dikkat çekilmek isteniyor. Gelin güzelliği yüzyıllar öncesindeki insanları bile büyülemiş olan Küre Dağları Milli Parkı için birlikte bir gezi rehberi oluşturalım.

Küre Dağları Milli Parkı Nerede?

Batı Karadeniz’e gezi planlıyor ve gezilecek yerler hakkında bir yol haritası çiziyorsanız, “Küre Dağları Milli Parkı nerede?” diye sorabilirsiniz. Kuzey Karadeniz’in batı bölgesinde geniş bir alana yayılmış olan Küre Dağları Milli Parkı, Bartın ve Kastamonu arasında yer alıyor. Kastamonu ile arasında 192 km, Bartın ile ise 84 km bulunan Küre dağları Milli Parkı, kolay bir ulaşım ağına sahip. Özel araç ya da toplu taşıma ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu doğa harikası park, özellikle bahar aylarında birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yaklaşık 37,753 hektarlık bir alanda alabildiğince ağaç, bitki ve akarsu ile çevrili olan bu yer, bahar ve yaz aylarında sahip olduğu yeşil alanlarla ziyaretçilerine adeta bir görsel şov sunuyor. Çevresinde 134,366 hektar alanın tampon bölge olarak ayrıldığı Küre Dağları Milli Parkı’nın toplam büyüklüğü ise 172,119 hektarlık bir yer kaplıyor. 8 ilçe ve 123 köye ev sahipliği yapan Küre Dağları Milli Parkı’nın %52’si Bartın’da, %48’i ise Kastamonu’da yer alıyor.

Tüm bunların yanı sıra dünyada oldukça ender rastlanan bir coğrafyaya sahip olan Küre Dağları Milli Parkı, bu özelliği ile de bir hayli dikkat çekiyor. Küre Dağları Milli Parkı’nın en ilginç özelliklerinden bir diğeri de ülkemizin 9 sıcak yerinden biri olması. Çeşitli bitki ve ağaçların oluşturduğu ekosistem ve nemli hava sayesinde burada kış ayları fazla soğuk olmuyor. Küre Dağları sahip olduğu ekosistem nedeniyle dünyadaki 100 orman sıcak noktasından biri olma özelliği taşıyor. Bölgede yaşayan bitki ve kuş türleriyle doğal güzelliklerine güzellik ekleyen Küre Dağları Milli Parkı ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Küre Dağları Milli Parkı Konaklama

Küre dağları Milli Parkı, hakkında duyduğunuz her bilgi sizi şaşırtırken güzelliği ile de sizi büyüleyen bir dünyaya girmenizi sağlıyor. Etkisi altında bırakan bu doğa harikası yerden gitmek istemeyeceğinize hatta gezi programınızı uzatarak kalmak isteyeceğinize emin olabilirsiniz Küre Dağları Milli Parkı konaklama hizmetleri konusunda memnun edici sonuçlar vermekle birlikte az sayıda tesise sahip. Bu nedenle otel rezervasyonunuzu bu bölgeye gitmeden önce yaptırmanızda fayda olduğunu belirtmek isteriz. Çevrede bulabileceğiniz birkaç tesis olmakla birlikte konaklama için Kastamonu otelleri ya da Bartın otellerini de tercih edebilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı’nda Yapılacaklar

Oldukça geniş bir alanda yer alan Küre Dağları Milli Parkı’nda neler yapılır diye soracak olursanız neredeyse bir güne sığdıramayacağınız kadar çok alternatifiniz olduğunu söyleyebiliriz. Milli park içinde yer alan şelalelerden mağaralara, kanyonlardan yürüyüş parkurlarına kadar birçok aktivite ve doğal güzellik sizleri bekliyor. Küre Dağları Milli Parkı’nda gezip görebileceğiniz yerlerden biraz bahsetmek gerekirse;

  • Mantar Mağarası, Ejder Çukuru ve Ilgarini Mağarasını ziyaret ederek buradaki Roma ve Bizans dönemine ait yapıları inceleyebilirsiniz. Çevresinde temel ihtiyaç malzemeleri bulabileceğiniz bir yer olmayacağı için mutlaka suyunuzu yanınıza almanızı ve yiyecek bir şeyler de bulundurmanızı tavsiye ederiz.
  • Zorlu parkurlarla ulaşılsa da gidilmeye değecek olan Valla Kanyonu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Başlangıç noktasından itibaren ortalama 1500 metrelik eğimli bir yürüyüş parkurundan oluşan Valla Kanyonu’na giderken yolun sonunda sizi gözlerinizi alamayacağınız bir uçurum karşılıyor. Kartal ve şahin gibi yırtıcı kuşların evi olan bu kanyon size kısa süreliğine de olsa muhteşem anlar yaşatacak.
  • Zorlu yürüyüş parkurlarından bir diğeri de Horma Kanyonu. Gürül gürül akan bir suyun üzerinde kurulu köprü üzerinde yaklaşık 7 km’lik bir yol yürümeniz gereken kanyon, yolun sonunda sizi Ilıca Şelalesi’ne götürüyor. Tehlikeli bir kanyon olsa da ailelerin rahatlıkla yürüyebileceği platformlar bulunuyor. Bu kanyonu bir rehber eşliğinde yürümenizi tavsiye ediyoruz.
  • Mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Ilıca Şelalesi de 15 metre yükseklikten akarak döküldüğü noktada doğal bir havuz oluşturuyor. Günün yorgunluğunu serinleyerek atabileceğiniz Ilıca şelalesi, görsel manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Gezdiğiniz süre boyunca gözlerinizi alamayacağınız manzaralara şahit olacağınıza ve bunları belgelemek isteyeceğinize emin olabilirsiniz. Küre dağları Milli Parkı fotoğrafları, gezi sonrası albümlerinizi süslerken geride güzel anılar bırakmanızı sağlayacak.

Küre Dağları Milli Parkı Giriş Ücreti

Küre Dağları Milli Parkı giriş ücreti, yaya, öğrenci ve araçlı misafirler için ayrı ücretlendiriliyor. Oldukça makul fiyatların yansıtıldığı bu doğa harikası alana giriş için alandaki gişe görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Küre Dağları Milli Parkı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör