Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
İstanbul Gezi Rehberi
İstanbul Gezi Rehberi - Görsel 1
İstanbul Gezi Rehberi - Görsel 2
İstanbul Gezi Rehberi - Görsel 3
İstanbul Gezi Rehberi - Görsel 4
7 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

İstanbul Gezi Rehberi

Tüm dünyanın yakından ilgilendiği medeniyetler başkenti İstanbul, yerli ve yabancı turistlerce en çok ziyaret edilen dünya kentleri arasında yer alıyor. Siz de bir kez gelenin müdavimi olduğu İstanbul'da tatil yapmak istiyorsanız öncesinde İstanbul gezi rehberi yazımızı inceleyebilir, vaktiniz ve zevkinize uygun seçimler yaparak tatilinizi kaliteli kılabilirsiniz.

İstanbul Hakkında

Sahip olduğu pek çok değerle dünya başkentleri arasında görülen, 'anlatılmaz, yaşanır' tabiriyle namı dilden dile süregelen İstanbul, dünyanın öncü kentleri arasında yer alıyor. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin 64. büyük kenti olduğu halde nüfus anlamında Türkiye ve Avrupa'da 1. , dünyada ise 6.

sırada yer alan İstanbul'u gözde kent ilan eden değerlerin başında sosyo-ekonomik yapısı geliyor. Dünyanın tüm ülkelerinden ziyaret amaçlı kente gelen yerli ve yabancı turistleri kente çeken başlıca nedenler; tarihi, dini, kültürel çeşitliliği ile ultra lüks modern olanakları oluyor.

Her kesim, her kültür ve her yaş grubundan insanın kendinden bir şeyler bulduğu ve yoğun rağbet gösterdiği yüce kent için İstanbul hangi bölgede diye soracak olursanız cevabı Marmara Bölgesi'nde oluyor.

İstanbul Boğazı ile birbirinden ayrılan iki yakadan, Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası'ndan oluşan kenti kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Marmara Denizi çevreliyor. İki denizin ortasında yer alan İstanbul; kuzeybatısında Kırklareli, doğusunda Kocaeli, güneyinde Bursa ve batısında Tekirdağ illeri ile komşuluk ediyor.

Tarihi boyunca dört kez genişleyen ve Tekirdağ yönünde genişlemesini sürdüren kent, batıda Çatalca Yarımadası, doğuda ise Kocaeli Yarımadası üzerine kurulu düzeninde 39 ilçe barındırıyor.

Yüzölçümünün büyük bir kısmını adalar, platolar, ormanlar, korular, göller ve yükseltilerin oluşturduğu İstanbul'u bu denli önemli kılan en büyük etkeni tarihi değeri, stratejik misyonu ve doğal güzellikleri oluşturuyor. Hangi dinden, kültürden, görüşten olursanız olun kendinize ait bir yapı, eser ve hatıra ile karşılaşacağınız İstanbul'u diğer yarınız gibi hissedebilirsiniz.

Engin kültürel miraslarının yanı sıra, tüm gelişmişliğine rağmen tabiatı da korumayı başaran İstanbul, aynı zamanda doğa ve huzur arayışlarınıza da olanak sağlıyor. Tüm bu sebepler, büyük ölçekli ticari faaliyetleri kadar geniş hacimle devam eden İstanbul turizm aktiviteler inin sürekli olarak büyümesi sonucunu doğuruyor.

Kent merkezi, ilçeleri, gölleri, ormanları, denizi, tarihi, kültürü, dur durak bilmeyen sanatsal faaliyetleri ve modern olanakları ile dört dörtlük tatilin öncü kenti olan İstanbul, ziyaretçilerine istedikleri her şeyi kusursuzca sunuyor.

İstanbul Harita ve Yol Tarifi

Dünyanın en zengin ulaşım ağına sahip kentleri arasında yer alan İstanbul, pek çok ülke ve yurtiçi kentlere ulaşım konusunda da bağlantı ve aktarım görevini üstleniyor. İstanbul'a nasıl gidilir sorusunun cevabı ise bulunduğunuz bölge ve İstanbul'da ulaşmayı düşündüğünüz bölge ile zaman ve bütçe olanaklarınız dahilinde değişiyor.

Hava yolu, kara yolu, deniz yolu ve demir yolu ile konforlu erişimin mümkün olduğu İstanbul'a hangi yöntemle geleceğinizi belirlemekse size kalıyor. En hızlı erişim adına tercih edebileceğiniz uçak seyahati için İstanbul'da İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanı olmak üzere iki adet havalimanı hizmet sunuyor.

Toplu taşıma araçları, metro hatları ve özel araçla erişim sağlanan kent havalimanları, dünyanın ve Türkiye'nin tüm şehirlerine kesintisiz erişim sağlıyor. İstanbul hava şartlarına bağlı olarak Türkiye'nin en uç kentlerinden dahi sürekli olarak kalkan otobüs seferleri ile direk erişim sağlayabileceğiniz nadir kentler arasında yer alıyor.

Ayrıca Ankara, Eskişehir ve Konya illerinden hızlı trenle hızlıca erişebilme olanağını mümkün kılıyor. Şayet seyahatinize ayırdığınız bolca zamanınız varsa toplu taşıma yöntemlerini bir kenara itip özel aracınızla özgür İstanbul yolculuğuna adım atabilirsiniz. Düzenli yolları ile seyahatinizi eğlenceye dönüştürecek İstanbul'a kolay erişim için akıllı cihazınızdan İstanbul yol tarifi yardımı alabilirsiniz.

İstanbul Hava Durumu ve İklimi

İstanbul harita konumu olarak iki ayrı kıtada yer alan toprakların sahibi olan Karadeniz, Marmara ve Trakya'nın tam ortasında yer alıyor. Batıda Çatalca Yarımadası ve doğuda Kocaeli Yarımadası üzerine kurulu olan kentin Avrupa ve Asya yakalarında farklı iklim özellikleri etkisini gösteriyor.

Güney kesimlerinde Akdeniz, kuzey ve kuzeydoğu kesimlerinde Karadeniz, batı kesimlerinde Balkan iklimlerin etkisi altında kalan İstanbul'un doğu kesimlerinde Anadolu'ya has kara iklimi etkilerine denk gelebilirsiniz. İstanbul hava durumu, üzerinde hakim olan farklı iklim kuşaklarının getirileriyle şekilleniyor ve etkisi altında olduğu tüm bölgelerin iklimsel özelliklerinin sentezinden oluşuyor.

Ilık lodoslarını Akdeniz'den, soğuk havasını Balkanlar'dan ve yağmurunu Karadeniz'den alan kentin yazları sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı ve ılık geçiyor. Batıya doğru gidildikçe rüzgar, kuzeye doğru yöneldikçe yağmur etkilerinde artış görülen kentin merkezi noktalarında ise karasal iklim özellikleri hakim oluyor.

Kar yağışının ortalama olarak 10 gün sürdüğü İstanbul'da sağanak yağan yağmurlara ise yılın tüm aylarında denk gelebilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

İstanbul Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul'un Neyi Meşhur?

Asırlar boyunca hem ticaretin hem zanaatın merkezi olarak görülen İstanbul, şüphesiz ki öncelikli olarak Kapalıçarşı ile özdeşleştiriliyor. Çarşı esnafınca tasarlanan pek çok ürünün yerini hazır ürünler almış olsa da bir Kapalıçarşı geleneği olarak devam eden mücevherat ve taş işçiliği dur durak bilmeden devam ediyor. Tüm asırların en önemli mücevherat merkezi olarak görülen kentin usta zanaatkarlarının elinden çıkan mücevherat ve taş eşyalar, vitrinleri süslüyor. İstanbul neyi meşhur dendiğinde sunduğu zengin mutfak kültürü ile de kendine hayran bırakıyor. Eski saray gelenekleri olarak geçen özel yemek ve tatlı tariflerine artık çok az evde rastlandığını söylemek gerekiyor. Kanlıca yoğurdu, Sultanahmet köftesi, Ortaköy kumpiri, Sarıyer börek, Sütlüce uykuluk ve Süleymaniye kuru fasulyesi, İstanbul restoranlarının tarih kokan mutfak kültürünün sokak kültürü örnekleri olarak öne çıkıyor. Meşhur Eminönü balık ekmek geleneği ise kültür haline gelmiş değerler arasında yer alıyor. Tabii ki keyifli İstanbul turlarınızın en güzel eşlikçileri olan Vefa bozası, Beyoğlu çikolatası ve en köklü İstanbul geleneği olan Pierre Loti kahvesini unutmamak gerekiyor.

İstanbul'un En Popüler Semtleri Nelerdir?

Birbiri ile aşağı yukarı aynı kimliği yansıtan pek çok kent ve ilçelerine nazaran sahip olduğu farklı kimlik ve çehrelerle sizi karşılayan İstanbul ilçelerinin her birinde ayrı bir güzellik görebilirsiniz. İstanbul haritası Avrupa ve Asya yakalarında konumlanıyor. Bu sayede İstanbul ilçelerinin ayrı bir dünyaya adım atmanız demek olduğunu söyleyebiliriz. Bilinirlik, kolay ulaşım, düzgün mimari ve daha fazla olanak anlamında kıyaslama yapacak olursak en popüler İstanbul semtlerden birinin Kız Kulesi'ne ev sahipliği yapan Üsküdar olduğunu söyleyebiliriz. Diğer popüler ilçeler ise Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy, Bakırköy ve Şişli olarak sıralanabilir.

İstanbul'da Nerede Kalınır?

Gerek ticari, gerek kültürel, gerekse tarihsel anlamda dünyanın merkezi noktaları arasında görülen İstanbul'da dünyanın tüm öncü şehirlerinde yaşayabileceğiniz tüm olanaklara erişebilirsiniz. Bu anlamda İstanbul, nerede kalmak istediğinize karar verdikten sonra aradığınız konaklama alternatifine kolaylıkla erişebileceğiniz kolaylıklar kentidir diyebiliriz. Asya ve Avrupa Yakası'nda, kent merkezinde ve tüm ilçelerde, konaklamak istediğiniz bölgenin mimari yapısına göre türlü alternatiflere denk gelebilirsiniz. Tüm kesimlerinde farklı olanaklara sahip, uygun İstanbul otelleri, butik otel, apart otel ve pansiyona sahip olan İstanbul, konaklama konusunda sizlere zengin bir çeşitlilik sunuyor.

İstanbul Gece Hayatı Nasıldır?

Dünyayı kavuşturan; tarih, kültür ve sanat şehri İstanbul , her kesim ve yaş grubuna hitap eden çok renkli, zengin ve sürprizlerle dolu bir gece hayatı sunuyor. Sanat ve eğlencenin her haline tanık olabileceğiniz ve hatta daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığınız yaratıcı eğlence fikirleri ile karşılaşacağınız İstanbul'da zevkiniz ve bütçeniz dahilinde seçimler yapabilirsiniz. İlk kez İstanbul seyahatine çıkıyorsanız, eğlence deneyimleriniz için İstiklal Caddesi civarları ile Kadıköy, Ortaköy, Beşiktaş ve Taksim Meydanı'nı önerebiliriz. Daha çok sanat istiyorum diyorsanız Harbiye ve Kuruçeşme Arena'yı tercih edebilirsiniz.

İstanbul'un Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

İstanbul tarihi , binlerce yıllık dünyanın en büyük imparatorluklarına başkentlik yapmış köklü geçmişi ile günümüzde de büyüleyici yapısını sürdürüyor. Rüya gibi bir tatil hayaliyle adım attığınız bu kentte, öncelikli olarak vaktinize sığdırabileceğiniz merkezi noktaları ziyaret edebilir; böylelikle çok daha fazla yaşanmışlık biriktirebilirsiniz. Tarihe doymak için Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi gezilecek yerler arasında. Alışveriş için Kapalıçarşı, eğlence ve keyifli gezi deneyimleri gerçekleştirebilmeniz için Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Ortaköy ve Kadıköy listenizin ilk sıralarına ekleyebilirsiniz. Böylece İstanbul nerede sorusunun cevabı olarak Asya ve Avrupa'nın kesişim noktası denilebilir. Gördüğünüz her yerde bu iki kıtanın yansımasına şahit olabilirsiniz.