Safranbolu'nun İncisi: Yörük Köyü

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Safranbolu'nun İncisi: Yörük Köyü
Yıllara meydan okuyan yüzlerce yıllık konakları, hamamları hanları, birbirinden değerli el sanatları ve geleneksel bir kültürle harmanlanmış yaşam şekliyle Safranbolu, Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir yer.

Özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Safranbolu'da cumbalı konaklar arasında yürümek, Cinci Han'da safranlı kahve içmek, Hıdırlık Tepesi'nden şehri seyretmek, Yemeniciler Çarşısı'nda el sanatları dükkanlarından alışveriş yapmak, Tabakhane Müzesi'nde geçmişin izlerini aramak bu bölgeyi daha da çok sevmenizi sağlayacak.

Safranbolu merkez haricinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir başka yer de Yörük Köyü. Tıpkı Safranbolu gibi tarihle iç içe yaşayan bu şirin köyde hem sakin hem de huzur dolu keşifler yapabilirsiniz. Hadi gelin, köy sokaklarında birlikte kaybolalım!

Yörük Köyü Hakkında Bilgiler

Safranbolu'nun İncisi: Yörük KöyüSafranbolu'ya yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunan Yörük Köyü, adeta bir müze köy olarak varlığını sürdürüyor. Bir Türkmen köyü olan Yörük Köyü, tarihi konaklarla kaplı sokakları ve bakir doğasıyla her göreni kendine hayran bırakıyor. Safranbolu gibi koruma altına alınan köyde yaklaşık 93 tescilli eser yer alıyor.

Köyde 90 yıllık konaktan tutun da, 450 yıllık konağa kadar yüzyıllık bir geçmişin izlerini görmeniz mümkün. Köyün meydanında kökleri bu köye dayanan ünlü opera sanatçısı Leyla Gencer'in bir büstü ve Cemil İpekçi adını taşıyan bir de sokak bulunuyor.Yörük Köyü Gezilecek Yerler

Safranbolu'nun İncisi: Yörük KöyüYörük Köyü'nde yapılacak en güzel şey köy sokaklarında kaybolmak! Daracık sokaklarda yürümek ve karşınıza çıkan ağaçların bıraktığı güzel kokuları içinize çekmek kendinizi bir film platosunda hissetmenizi sağlayacak.

Sipahioğlu ve Kasım Sipahioğlu Konakları

Safranbolu'nun İncisi: Yörük KöyüFotoğraf: kasimsipahioglukonagi.com

Yörük Köyü'nde turizm amaçlı ziyaret edilebilen birkaç konak bulunuyor. Bu konaklardan biri olan Sipahioğlu Konağı, yaklaşık 300 yaşında bir konak. Bektaşi inancındaki on iki imam tasvirleri konağın ahşap ve tavan işlemelerinde kendini gösteriyor. Hemen yanı başında yer alan Kasım Sipahioğlu Konağı ise köyün meşhur rehberi Filiz Teyze'nin konağı. Eğlenceli dili ve samimi havasıyla hem eğlendirip hem de bilgiler veren Filiz Teyze, konağın muhteşem dokusunu da çok güzel aktarıyor. Kasım Sipahioğlu Konağı'nı gezdikten sonra konağın dibindeki mekandan köyün meşhur gözlemesini ve yayık ayranını tatmayı da ihmal etmeyin.

Tarihi Çamaşırhane

Safranbolu'nun İncisi: Yörük KöyüKöyde yer alan tarihi çamaşırhane yaklaşık 300 yıldır varlığını koruyor. Bektaşi inancındaki 12 imamı simgeleyen göbek taşı 12 dilime ayrılmış ve kadınların fiziksel özelliklerine göre inşa edilmiş. Taşın yüksekliği uzun boylu kadının da, kısa boylu kadının da eğilip bükülmeden çamaşır yıkamasını sağlıyormuş. Çamaşır yıkarken dar oluklardan akan kirli su ortadaki gidere dökülüyor ve böylece kimsenin kirli suyu kimsenin çamaşırına değmiyormuş. Mühendislik harikası bu çamaşırhaneyi rehber eşliğinde ziyaret edebilir, köyün tarihi dokusuna tekrar tekrar hayran kalabilirsiniz.

Yörük Sofrası

Safranbolu'nun İncisi: Yörük KöyüYörük Köyü'nün en ünlü mekanı olan Yörük Sofrası, Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği yarışmada ödül alan ev baklavasıyla adeta bir lezzet şöleni sunuyor. Baklavası kadar gözlemesiyle de dillere destan olan mekanda soluklanabilir, leziz bir mola verebilirsiniz.

Safranbolu'da Nerede Kalınır?

Sonbahar mevsimine girdiğimiz bu dönemde rota arayanlar için harika bir seçenek sunan Safranbolu ve Yörük Köyü, her yaştan insana hitap eden çok değerli bir bölge. Yazın bunaltıcı havaların yerini serin günlere bıraktığı sonbaharda doya doya gezmek ve konak otellerde otantik bir tatil için Yörük Köyü sizleri bekliyor. Hazırsanız şimdi Neredekal.com kullanıcıları tarafından geçer not alan birkaç Safranbolu otelini inceleyelim;

Badeli Konak Safranbolu

  Otel
 • Hüseyinçelebi Mah /
 • Safranbolu /
 • Karabük

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

620 TL

En Uygun Fiyata Git

Meymune Valide Konağı

  Otel
 • İzzetpaşa Mah /
 • Safranbolu /
 • Karabük

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

620 TL

En Uygun Fiyata Git

Dadibra Konak Otel

  Otel
 • Çavuş Mah /
 • Safranbolu /
 • Karabük

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1619 TL

En Uygun Fiyata Git
Daha fazla Safranbolu otel seçeneğine ise buradan ulaşabilirsiniz.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)