Taraklı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Taraklı civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Sakarya
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
4.3/5 Mükemmel
(4.3 değerlendirme)
Sakarya

Taraklı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Geçmişten günümüze, doğal güzellikleri ve bozulmamış yapısıyla yaşayan şehir Taraklı…

Taraklı, Marmara Bölgesi'nde yer alan Sakarya'nın güneydoğusundaki ilçedir. Sakarya il merkezine 65, İstanbul'a 200 ve Ankara'ya 200 kilometre mesafedeki Taraklı geçmişten günümüze bozulmamış yapıları harika doğası ile ziyaretine gelenleri kedine aşık edecek kadar güzel. Bölgede tespit edilen ilk yerleşim 1289 senesinde Selçuklular gelmesiyle başlamış olup Manav yerleşimidir. Taraklı ilçesi, Türkiye'de 2016 itibariyle toplamda 11 tane bulunan Sakin Kent unvanına sahip ilçelerden biri olarak da bilinmektedir.

Taraklı, İstanbul'a yakın olan konumu ile hafta sonu tatilleri için İstanbullular tarafından sıkça tercih edilen bir yer olmaktadır. Taraklı'da gezilecek ve keşfedilecek yerler de oldukça fazladır. Taraklı, Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı'nın yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kuruludur. Taraklı’ya, Göynük'ten gelen dere de ayrı bir güzellik katmaktadır.

Taraklı'ya adım atar atmaz gözünüze ilk olarak Taraklı evleri çarpar. Bu tarihi Türk evleri de en az Safranbolu evleri kadar ayakta kalarak günümüze kadar gelebilmiştir. Üstelik Taraklı'nın bu tarihi konakları Safranbolu’dan farklı olarak yemyeşil, cennet gibi bir doğanın kucağında yer almaktadır. İlçenin siluetini oluşturan tarihi evlerinden bazıları 3 asırdan fazladır ayaktadır. Taraklı evlerinin genel karakteristik özelliği olarak Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı ev biçimidir.

Taraklı sokakları attığınız her adımda buram buram tarih kokmaktadır. Daracık sokaklar ve Arnavut kaldırımlı mimarisiyle hiçbir sokakta yürümek bu kadar çok keyif vermemiştir. Sokaklarda yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları hala durmaktadır.

İlçe merkezinde bulunan bu tarihi hamam Osmanlı devrindendir. Yunus Paşa Cami’ne yakın bir yerdedir. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Cami’ni merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmıştır. Ayrı bölümlerde eski ve yeni iki havuzu vardır.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Taraklı, eski dönemlerdeki kervanların konakladığı yerlerden biridir. Kullanıldığı günlerden bu yana yılların eskitemediği tarihi han halen ayakta olup ziyaret edilmektedir.

Yunus Paşa Cami, Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından Mimar Sinan'a 1517 yılında yaptırılmış tarihi camidir. Yunus Paşa Cami yapılırken kubbesi kurşunla kaplanmıştır. Bu sebeple halk arasında Kurşunlu Cami olarak da bilinir.

Osmanlı devleti topraklarına kattığı her yerleşim yerine çınar ağacı dikme geleneğinin Taraklı’da da sürdürmüştür. Bu gelenekle birlikte Taraklı'ya dikilen 7 asırlık çınar ağacı Osmanlı Kültürünü gelecek nesillere aktarmak için halen dimdik ayaktadır. Asırlara meydan okuyan bu ağacı görmen burayı terk etmeyin deriz.

Halk arasında Kara değirmen olarak anılan su değirmeni köylüler tarafından günümüzde halen kullanılmaktadır. Ayrıca ilçenin savunulmasında stratejik öneme sahip olan Hisar Tepesi ve tepedeki tarihi kalıntılar olan su sarnıçları ilçenin kalesi görünümündedir. Hisar Tepesi’ndeki bu iki su sarnıcının MÖ 1000- MÖ 2000 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.