Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Taraklı Gezilecek Yerler

Taraklı civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Karagöl Yaylası
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Sakarya

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Taraklı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
4/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
25.08.2020
Misafir
Karagöl Yaylası için yapılan yorum
Hizmet verilmiyor
Yolu yaylaya kadar asfalt çok güzel SBŞ belediyesine teşekkür yayla çok güzel fakat duyarsız insanlarımızın pisliği yüzünden yayla ve göl çok pis durumda girişte ücret alınıyor fakat hizmet verilmiyor

Taraklı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Yunus Paşa Camii: Yunus Paşa Camii, Sakarya ili sınırları içerisinde bulunan Taraklı tarihi yerler listesi arasında karşımıza çıkıyor. İlçe merkezi içerisinde bulunan Yunus Paşa Camii, 1517 senesinde inşa ediliyor. Camiyi yaptıran isim ise dönem Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in veziri Yunus Paşa olarak biliniyor. Sakarya.

Taraklı gezilecek yerler içerisindeki en eski yapılardan bir tanesi olarak göze çarpan Yunus Paşa Camii, halk arasında “Kurşunlu Camii” ismi ile de biliniyor. Yöre halkı tarafından bu şekilde adlandırılmasının sebepleri arasında ise, caminin kubbesinin kurşunla kaplı olması öne çıkıyor.

Sahip olduğu kare planı ile dikkatleri üzerine çeken Yunus Paşa Camii, Taraklı gezilecek mekanlar arayışında olanlara ziyaret etmelerini önerdiğimiz ilk mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Hacı Atıf Hanı: Taraklı’nın eski dönemlerde önemli ticaret yolları üzerinde olduğu biliniyor. Bu bağlamda bölgede çeşitli hanların da yer aldığı düşünülüyor. Hacı Atıf Hanı ise, Taraklı bölgesinde yer alan ve bahsettiğimiz ticaret yolları üzerinde seyahat yapan tüccarların ve halkın konaklaması için inşa edilen han yapılarından bir tanesi olarak biliniyor.

Taraklı gezilecek yerler listesi arasında taşıdığı tarihi değer ile öne çıkan ve “U” harfi şeklinde bir dizayna sahip olan bu han, kiremit örtülü bir çatıya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu yapısı ile ilçedeki binalar arasında hemen göze çarpan Hacı Atıf Hanı, iki kattan meydana geliyor.

Hanın üst katındaki odalar hanı ziyaret eden misafirlerin konaklaması amacı ile kullanılıyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eseri içerisinde de kendisine yer bulan Hacı Atıf Hanı, Taraklı tarihi yerler arasında da bu yönüyle önemli bir konum elde ediyor.

Taraklı Tarihi Hamam: Taraklı tarihi yerler listesi içerisindeki Yunus Paşa Camii ile yakın konumda yer alan Taraklı Tarihi Hamam, bölgenin Osmanlı eserleri arasında bulunuyor. Yapıldığı dönemde, hamam buharlarının bu caminin ısıtılması için kullanıldığı da biliniyor. Taraklı Tarihi Hamamı, termal sulara sahip olması yönü ile de öne çıkıyor.

Bu bağlamda düşünüldüğünde hamam, doğal sular ile şifa bulmak isteyen ziyaretçiler tarafından da ziyaret ediliyor.

Taraklı Su Değirmeni: Buğday öğütmek amacı ile yapılan değirmenlerden bazıları günümüzde hala aktif olarak da kullanılıyor. Taraklı ilçe merkezine yaklaşık 9 kilometrelik bir mesafede bulunan Mahdumlar köyü ise, Kara Değirmen olarak da bilinen su değirmenine ev sahipliği yapıyor.

Bu tarihi değirmeni ziyaret ettiğinizde, buğdayın un olma yolculuğunu izleyebilir ayrıca bulunduğu köyün doğal havası içerisinde hoşça vakit geçirebilirsiniz. Taraklı gezilecek mekanlar listesi arayışında iseniz, bu mekanı da ziyaret listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Hisar Tepesi: Taraklı doğal güzellikler listesi içerisinde bulunan Hisar Tepesi, ilçeyi kuş bakışı görmenize olanak sağlıyor. Son dönemlerde bölgede yapılan kazı çalışmaları ile de gündeme gelen bu tepe, tarihi eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Tepeyi ziyaret ettiğinizde sizleri karşılayan iki su sarnıcının MÖ 1000 ile 2000 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Yapıldığı dönemde, Taraklı ve çevre bölgelerinin savunması aşamasında önemli bir yere sahip olduğu düşünülen Hisar Kalesi, bu bağlamda Taraklı tarihi yerler listesi içerisinde de sayılabilen bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Karagöl Yaylası: Sakarya’nın bir ilçesi olan Taraklı, yeşillikler içerisindeki doğası ile ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. İstanbul’a yakınlığı ile öne çıkan bu sevimli ilçe, özellikle doğa gezisi yapmak isteyen misafirlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Bu bağlamda Karagöl Yaylası, Taraklı doğal güzellikler listesi arayışında ziyaretçilerimize önerebileceğimiz mekanlar içerisinde bulunuyor.

Buraya yağan yağmurların çukurlarda birikmesi ve uzaktan bakıldığında birer gölet görüntüsüne bürünmesi ise, bölgenin ismini almasında etkili oluyor.

Zarar görmemiş ve bakir bir halde karşımıza çıkan Karagöl Yaylası, yaklaşık 570 hektarlık alanı ile kendisini ziyaret etmek isteyen herkese, bol oksijenli bir hava ve yemyeşil bir manzara sunuyor.

Bölge, özellikle ilkbahar ve yaz gibi sıcak havaların hakim olduğu mevsimlerde doğa yürüyüşleri yapmak isteyen yerli halk ve turistler tarafından tercih ediliyor. Bununla birlikte Sakarya Taraklı gezilecek yerler arayışında olan kampsever misafirlerin de uğrak mekanı olarak biliniyor.

Bu mükemmel doğa içerisinde birkaç gece geçirmek isteyen fakat kamp yapmak istemeyen misafirler için ise bölgede çeşitli konaklama seçenekleri de yer alıyor. Karagöl Yaylası ve sahip olduğu doğal güzellikleri Taraklı gezilecek yerler rotanız içerisine eklemeniz halinde sizleri envai çeşit ağaçlarların çevrelediği mükemmel bir ortam bekliyor.

Taraklı Evleri: Taraklı Evleri, Taraklı gezilecek yerler listesinin belki de en çok bilinen bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Taraklı ilçesini ziyaret ettiğiniz anda sizleri karşılayan bu evler, otantik ve sade yapıları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Yaklaşık 80 tanesinin de koruma altında olduğunu bildiğimiz Taraklı evleri, günümüzde de bölgede yaşayan halkın konaklamaya devam ettiği bir mekan. Bununla birlikte kimi evlerin de yöreyi ziyarete gelen turistlerin konaklaması için birer butik otel ya da pansiyon olarak kullanıldığı da göze çarpıyor.

Tarihi dokusu, Arnavut kaldırımlı sevimli sokakları ile Taraklı, şehir stresinden kaçmak isteyen misafirler için güzel bir kaçış rotası oluyor.

Çınar Ağacı: Taraklı doğal güzellikler listesinin bir sonraki durağı olarak karşımıza çıkan Çınar Ağacı, ilçenin Yusuf Bey Mahallesi içerisinde bulunuyor. Yaprakları ve heybetli gölgesi ile insana güven veren bu kıymetli ağacın, Osmanlı Devleti’nin kıymetli bir geleneği çevresinde dikildiği düşünülüyor.

Bahsi geçen Osmanlı geleneğine göre, Osmanlı Devleti toprakları içerisine kattığı her bir yerleşim yerine temsili olarak bir çınar ağacı dikiyor, bu çınar ağacı da onlardan bir tanesi.

Günümüze gelene dek, bir de yangın tehlikesi geçiren çınar ağacının sapasağlam bir şekilde ayakta durduğunu görmek bölgeyi ziyaret edenleri mutlu ve huzurlu bir ruh hali içerisine sokuyor. Bu bağlamda hem Taraklı tarihi yerler hem de doğal güzellikler listesi içerisinde yer alan bu kıymetli ağacı, gezi rotanız içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Taraklı gezilecek yerler içerisinde bulunan bu değerli mekanların yanı sıra bölgeyi ziyaret edenlerin midelerine de bayram ettirecek bir yemek kültürüne sahip. Yöre halkı tarafından en çok tercih edilen lezzetler arasında keşkek ve nohut eti yer alıyor. Bununla birlikte Taraklı bölgesi ile özdeşleşen önemli bir tat olarak karşımıza Uğut tatlısı çıkıyor.

Bu tatlı yiyeceğin yapımı ise ne yazık ki biraz uzun sürüyor, bu sebeple daha çok bayram ya da özel günler için üretiliyor. Kökenleri Orta Asya’ya dek uzanan bu tatlı, aynı zamanda coğrafi işaret alan tescilli bir ürün olarak da karşımıza çıkıyor.

Taraklı gezilecek yerler listeniz içerisinde yer alan mekanları keşfederken, ilçede bulunan yerel restoran ve lokantaları tercih ederek bu lezzetleri de tatmanızı öneriyoruz. Bununla birlikte Taraklı seyahatiniz esnasında karşınıza çıkabilecek olan konaklama seçeneklerini değerlendirmek için sitemizde yer alan Taraklı otelleri ve pansiyonları sayfalarına da bir göz atmanızı öneriyoruz.

Böylelikle sitemizde bulunan konaklama tesisleri arasından bütçeniz ve tatiliniz için en doğru seçeneği, sahip olduğu tüm özellikler ile görüntüleyebilir, Sakarya Taraklı gezilecek yerler listenizde yer alan tüm bu mekanları bir an önce keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Taraklı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Taraklı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Taraklı için gezilecek ücretsiz yerler : Karagöl Yaylası, Taraklı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Taraklı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Taraklı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Karagöl Yaylası, Taraklı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Taraklı için gezilecek yerler nelerdir?
Taraklı için gezilecek yerler : Karagöl Yaylası, Taraklı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.