Bu Sonbaharda Görmeniz Gereken 8 Muhteşem Yer, Türkiye

Bu Sonbaharda Görmeniz Gereken 8 Muhteşem Yer

5 Yorum

Rota Önerileri Tülin Kılıç

Bu Sonbaharda Görmeniz Gereken 8 Muhteşem Yer
Sonbahar süt mısırın yerini kestanenin, buz gibi limonatanın yerini mis gibi kokan ıhlamurun alması demektir aslında. Ya da sıcacık bir İtalyan filminde kaybolup gitmek, tiyatroda en sevilen oyuna yer bulmak için sıra beklemektir. Belki de en çok evden çıkarken üzerine ince bir hırka alma mevsimidir. Sonbahar renkli yaz düşlerinin, açık pencereden içeri sızan seslerin, bahçede top oynayan çocuk seslerinin yavaş yavaş tükenmesi ve yerlerini huzurlu bir sessizliğe, yağmurun sesine, rüzgarın uğultusuna bırakmasıdır. Bu hüzünlü mevsime en yakışan bölgeleri sizin için inceledik.

Şirince

Sonbahar, yağmur, şömine ve şarap demek benim için Şirince. Yeşilden sarıya dönen yapraklar hafif bir melankoli yaratırken, yağmurun sesi ve çatılardan yansıyan melodisi daha da arttırır bu duyguyu. Yağmurda şömine başındayken ve fonda güzel bir müzik çalarken şarap içmemek buranın hakkını vermemek olur aslında. Bir saniye içinde aklınızdan geçen binlerce düşünceyi bir kenara bırakıp, kalabalıktan elinizi eteğinizi çekip, birbirinden güzel şarapların, pastel renklerin hakimiyetine bürünen tabiatın ve şömineden gelen çıtır çıtır seslerin tadını çıkarın.
ŞirinceŞirince

Safranbolu

İki yüz yılı aşkın bir geçmişi olan, ahşap kokulu konakları ve nefes kesen dokusuyla örnek olan bir yerdir Safranbolu. Her köşesinde ayrı bir hikaye saklıdır. Sokaklarda yürürken kimi zaman bir masal ülkesinde gibi hissedersiniz, kimi zamanda bir film platosunda geziniyormuş hissine kapılırsınız. Sahip olduğu zengin kültürel miras Safranbolu'yu bir dünya kenti ününe kavuşturmuş ve Unesco tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınmasını sağlamıştır. Sararıp düşen yapraklar Arnavut kaldırımlı dar sokakları süslediğinde ve gökyüzü kızıla büründüğünde daha bir güzel görünüyor sanki Safranbolu. Güneşin yaz tazesi ve sapsarı ışıklarının yerini kış kaçkını ışıklara bırakması daha bir güzel yapıyor sanki burayı.

Kapadokya

Güneşin yaz tazesi ışıklarının yerini kış kaçkını ışıklara bırakma süreci olan sonbahar aylarında, büyüleyici bir coğrafyaya sahip olan Kapadokya farklı bir güzelliğe bürünür sanki. Bozkırın üzeri güneşin cılız ışıkları ile aydınlanırken sarı yapraklar uçuşur dört bir yanda ve seyrine doyum olmaz bir manzara çıkar karşınıza. Birçok insanın Türkiye'yi hayal etme sebepleri arasında gelen Peri Bacaları, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerlerden biridir. Buraya geldiyseniz uykunuza kıyın ve sabahın erken saatlerinde yapılan balon turuna katılın. Tur sırasında etrafınızı izlerken sarı tonlarının hakim olduğu bozkır, gökyüzünün kızıllığı ve peri bacalarının güzelliği büyüleyecek sizi.
KapadokyaKapadokya

Eskişehir

Eskişehir dendiğinde aklımıza ilk Porsuk Çayı gelir. Etrafındaki sıra sıra dizilmiş kafeler, restoranlar, çay bahçeleri ve yürüyüş yolları ile daha da renklenir burası. Çayın içinde gondolla kısa bir gezinti yapmak ayrı bir keyiftir. Venedik tadında, dokusunda bir yerdir burası ve en çok sonbahar yakışır bu özel şehre. Porsuk Çayı üzerinde ve çevresinde biriken sarı yapraklar, sarıdan griye dönen gökyüzü ve sonbahar yağmurları daha da güzel kılar sanki Eskişehir'i. Özellikle yağmur yağarken Porsuk Çayı kenarındaki kafelerden birinde oturup, camdan dışarıyı izleyip, sıcacık kahvenizi yudumlarken daha bir güzel görünür gözünüze sanki burası.

Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin efsunlu şehirlerinden biri olan Mardin dinlerin, dillerin ve kültürlerin birleştiği şiirsel bir yerdir. Yüzyıllara meydan okuyan tarihi kalıntıları, manastırları, kaleleri, camileri ve taş evleri ile sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da dikkat kesildiği yörelerden biridir. Bozkırın ayrı bir güzellik kattığı bu özel şehre en yakışan mevsimdir sonbahar. Yazın telaşı, kışın yorgunluğu yoktur üzerinde ve ılık esen rüzgarla dans eder sanki sarı yapraklar. Dar sokaklarında yürürken zaman ve mekan kavramını unutup, bastığınızda hışır hışır ses çıkaran yaprakların üzerinden geçip, sonbahar rüzgarlarına bırakın kendinizi.
MardinMardin

Burgazada

Yağmurlardan sonraki toprak ve çam ağaçlarının kokusu, denizin dalgaları, fayton sesi, sarı yapraklarla bezenmiş ada sokakları ve hırkasız çıktığınızda üşüten rüzgarları ile masal kapısının ardındaki büyüyü aralar sonbaharda Burgazada. Biraz daha terkedilmiş gibidir bu aylarda ve yaz aylarının gürültülü kalabalığının yerini derin bir sessizlik alır. En çok kediler, köpekler sevinir bu işe çünkü tüm sokaklar onlara kalır. Kış kapıyı çalmadan, soğuklar bastırmadan kısa bir kaçamak yapın ve Burgazada'ya doğru yol alın. Güneşin yüzünü gösterdiği şu son günlerde ister bisikletle geze geze, isterseniz de faytonla Kalpazankaya'ya çıkın ve rakınızı yudumlayın, leziz mezelerden tadın. Sonbaharın melankolisini tüm hücrelerinizde hissettirecek kadar büyüleyici olan Kalpazankaya'nın İstanbul'u ve diğer adaları kucaklayan manzarası karşısında evrenin sunduğu güzelliklere bir kez daha şükredeceksiniz.

Abant

Sonbahar ve ilkbahar aylarında sosyal sitelerde en çok paylaşılan fotoğraflar arasında gelir Abant fotoğrafları. Çünkü bazen bir kartpostal gibi görünür güzelliği, bazen de bir film karesini hatırlatır yeşili, sarısı. Sonbahar aylarında yemyeşil ağaçlarla çevrili ormanlarının sarıya dönüştüğünü izlemek bambaşka bir mutluluk verir ziyaretçilere. Özellikle Abant Gölü çevresinde faytonla gezinti yapıyorsanız yaprakların hışır hışır sesi ruhunuzu yıkar, Tabiat Ana'ya binlerce kez teşekkür etme sebebiniz olur.
AbantAbant

Amasra

Trenlerle yolculuk ederken, pencereden akıp giden ağaçlara bakıp zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamanın tadıdır sonbahar. Amasra'ya geldiğinizde bir yandan mevsimlerin ne denli hızlı geçtiği hissine kapılacak, diğer yandan da gördüğünüz güzellikler karşısında zaman ve mekan kavramını unutacaksınız. Karadeniz'in sanki ‘seni ben yetiştirdim' diyerek ana karadan koparıp almak istediği üzüm salkımı gibidir doğal güzelliklerle çevrili Amasra. Tutku dolu bir aşkın, sarmaş dolaş oluşun, deniz ile karanın çocuğudur. Sonbaharın ayrı bir yakıştığı Amasra, denizden alınıp karaya verilen, doğadan alınıp insana verilen nimetlerin kapısını hep açık tutmaya çalışan insanların kentidir.
AmasraAmasra
Kitap okumaktır sonbahar. Ocakta çay usul usul demlenirken hangi filmi izleyeceğine karar vermektir. Şiir okuma mevsimidir. Zamanın hızına inat trenle yolculuk yapmaktır. Hırkayla üşüdüğün, montla sıcakladığın bir mevsimdir sonbahar.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Yazarın önerdiği 8 yöreden 7'sini yıllar içinde gördüm ve görmeye devam ediyorum. Görüşlerine katılmamak mümkün değil. Yurt dışında gidilen çoğu yerlerden daha güzeller.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Teşekkürler. Çok güzel tanıtılmış ve yazılmış bir yazı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgilerle, anlattığınız yerleri yaşıyoruz. Emeklerinize sağlık, gezi sevip yeterince gezemeyenler için rehber oluyorsunuz. Devamlı takipçiniziz. Başarılarınızın devamını dileriz. Saygılarımızla.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Muhteşem

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Abant hariç sonbaharla ne alaka diğer yerler... Her zaman gidilecek yerler, bir de Yedigöller yok burada en önemlisi de bu. Bu liste sadece turistik gezi üzerine pazarlama yapmak için yapılmış 8 yer, ben söyleyeyim bir de onların sonbahar fotoğraflarına bakın. 1. Yedigöller, Bolu 2. Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa, Bursa
3. Karagöl, Boçka, Artvin
4. Şavşat Karagöl, Artvin
5. Abant Bolu
6. Ihlara Vadisi, Kastamonu
7. Belgrad Ormanı, İstanbul
8. Çubuk Gölü, Bolu

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)