Marmaris: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 12 Şey, Marmaris

Marmaris: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 12 Şey

Görüşünüzü Paylaşın 1 Yorum

Turlar - Geziler Bengi Alkaya

Marmaris: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 12 Şey
Ege'nin doğa harikalarından biri olan Marmaris, yalnızca doğası değil, tarihi değerleriyle de her daim ilgi odağı olmayı başarıyor. Özellikle yaz sezonun favori destinasyonlarından olan ilçe, bağlı olduğu Muğla'ya 54 km uzaklıkta yer alıyor. Ziyaretçiler bölgeyi tatil için daha çok yaz aylarında ziyaret etse de keşfedilecek onlarca güzelliği ile beldenin kapıları her daim açık. Siz de seyahatiniz öncesi Marmaris gezilecek yerler ve yapılacak şeyleri sıraladığımız listemize mutlaka bir göz atın.
Marmaris'i keşfetmeye başlamadan önce sağlam bir gezi planı hazırlamanızı tavsiye ederiz. Böylece dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Üstelik bakir koyları, çam ormanlarıyla çevrili eşsiz doğası ve daha nicesiyle Marmaris bünyesinde çok sayıda konaklama seçeneği de bulunuyor. O halde siz de Marmaris otelleri içerisinden bütçenize ve zevkinize en uygun tesisi seçerek seyahatiniz için ilk adımı atmaya ne dersiniz?

1-Marmaris Kalesi

marmaris kalesiMarmaris'in simgelerinden olan Marmaris Kalesi, yat limanının hemen arkasında yer alıyor. Merkezden yürüyerek ulaşabileceğiniz kale, 1991 yılında restore edilmiş ve Marmaris Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

2 – Marmaris Müzesi

marmaris müzesiEski kalenin içerisinde bulunan Marmaris Müzesi, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik eserlere ev sahipliği yapmaktadır ve eserler Marmaris çevresindeki ören yerlerinden çıkarılmıştır.

3 – Hafsa Sultan Kervansarayı

marmaris hafsa sultan kervansarayıOsmanlı Dönemi'ne ait yapılardan olan Hafsa Sultan Kervansarayı, 1545 yılında inşa edilmiş. Kale yolu üzerinde bulunan kervansaray, günümüzde özel mülkiyette olup, turistik ve hediyelik eşya satan dükkanlar olarak kullanılıyor.

4 – Bozburun Yarımadası

marmaris bozburun yarımadasıMarmaris'in sakin tatil beldelerinden biri olan Bozburun Yarımadası, hem salaş hem de lüks restoran ve otelleri ile ön plana çıkıyor. Belde özellikle yaz sezonu boyunca çok sayıda turist ağırlıyor. Ancak küçük bir yarımada olmasının etkisiyle belirli bir konaklama kapasitesine sahip olduğu için Bozburun daha çok tekne turları ile ya da günübirlik olarak ziyaret ediliyor.

5 – Selimiye

marmaris selimiyeTıpkı Bozburun Yarımadası gibi Marmaris'in son dönemlerde popüler olan tatil duraklarından biridir Selimiye. Halkının geçimini balıkçılıkla sağladığı küçük bir köy olan Selimiye'de denize sıfır konumda yer alan konaklama birimleri ve nefis lezzetleriyle çok sayıda restoran bulunuyor. Siz de Marmaris seyahatinizde Selimiye'yi ziyaret edebilir, o eşsiz denizinin tadını çıkarabilirsiniz.

6 – Bördübet Koyu

marmaris bördübet koyuÜlkemizin cennet köşelerinden biri olan Bördübet Koyu, Marmaris seyahatinin olmazsa olmazlarındandır. 1 kilometrelik bir kıyıya sahip olan koy, özellikle şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için adeta huzur dolu bir kaçış durağıdır.

7 – Marmaris Kleopatra Plajı

marmaris kleopatra plajıMarmaris'in incecik kumu ve berrak deniziyle göz kamaştıran yerlerinden Marmaris Kleopatra Plajı, Sedir Adası'nda yer alıyor. Adanın en belirgin özelliklerinden biri olan özel kumunun yalnızca Sedir Adası'nda ve Girit Adası'nda bulunduğu biliniyor.

8 – Baca Mağarası

marmaris baca mağarasıDaha çok dalış meraklılarına ve su altı fotoğrafçılarına hitap eden bir mağara olan Baca Mağarası, özellikle de saydığımız bu konulara merakı olanların mutlaka ama mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mağara farklı balık türlerine ve karideslere ev sahipliği yapıyor.

9 – Loryma Antik Kenti

marmaris loryma antik kenti1995 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucu Akropolis, akropol, Apollon kutsal alanı gibi pek çok tarihi kalıntıya ulaşılan Loryma Antik Kenti, ulaşımın meşakkatli olduğu ancak gidildiğine değecek bir antik kent. Antik kente ulaşım Bozukkale Koyu'nun limanına kadar deniz yolu ile ardından bir saate yakın yürüyüş ile sağlanıyor.

10 – Turgut Şelalesi

marmaris turgut şelalesiMarmaris'in Turgut Köyü'nde yer alan Turgut Şelalesi toplamda beş şelaleden oluşan bir doğa harikasıdır. Şelale daha çok trekking ve jeep safari gibi aktiviteler için tercih edilirken, çevresinde yer alan alabalık restoranları aynı zamanda keyifli bir dinlenme alanıdır.

11 – Marmaris Barlar Sokağı

marmaris barlar sokağıMarmaris Barlar Sokağı, ilçe merkezinde yer alıyor ve sezon boyunca ziyaretçilerine sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence dolu günler yaşatıyor. Sokakta barın yanı sıra pek çok gece kulübü de yer alıyor.

12 - Marmaris Tekne Turu

marmaris tekne turuMarmaris'te yapılabilecek aktivitelerin başında hiç şüphesiz tekne turu geliyor. Günübirlik olarak düzenlenen turlar genellikle Marmaris Limanı ya da İçmeler Limanı'ndan kalkıyor ve farklı güzergahlar izlenebiliyor. Marmaris tekne turu durakları arasında Fosforlu Mağara, Akvaryum Koyu, Turunç gibi görülesi destinasyonlar yer alıyor.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Marmaris, doğal güzellikler bakımından gerçekten tanrının cömert davrandığı coğrafyalardan. Özellikle Marmaris ile Datça arası gözünüze bayram ettirecek onlarca yer var. Yakın çevrede, Turunç da görmeye değer yerlerden. Yine Datça'ya giderken Bördübet de çok görülesi.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)