Marmaris Gezi Rehberi

1 Yorum

Gezi Rehberi Sinan Sofuoğlu

Marmaris Gezi Rehberi
Marmaris, Muğla'nın 13 ilçesi arasından en fazla turist ağırlayan, farklı zevklere sahip her insanı kendisiyle buluşturan, Türkiye'nin Paris'i diye anılan değerli tatil yerlerimizden. Tarihi kalesiyle, yüz ölçümünü tamamen kaplayan sahiliyle, farklı plajlarıyla ve otel imkanlarıyla favori tatil yeriniz olmaya aday. Sabah güneşin doğumundan akşam esen yaz rüzgarlarına kadar tüm güzellikleri bulunduran Marmaris hakkında işte bilmeniz gerekenler.

Marmaris'e Nasıl Gidilir?

Marmaris Gezi RehberiOtobüsle ulaşımda neredeyse her terminalden direkt olarak Marmaris'e ulaşabilirsiniz. Eğer hava yoluyla ulaşım sağlayacaksanız, Dalaman Havalimanı'nda inip, Dalaman-Marmaris otobüsleriyle yaklaşık 1,5 saat süren bir yolculuk sonucunda Marmaris'e ulaşabilirsiniz.

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Kaleiçi

Marmaris Gezi RehberiMarmaris'in marina sahili başlangıcından bitişine kadar olan kısmın arka sokakları, Kaleiçi alanını kapsar. Tarihi Marmaris Kalesi'nin çevresine yayılan Kaleiçi, yerlilerin yaşadığı tarihi evleri ve mahzen gibi yapıları içinde bulunduruyor. Marmaris'in manzarasının keyfini sürebileceğiniz çeşitli restoranlar ve butik dükkanlar da Kaleiçi'nde yer almakta. Aynı zamanda Tarihi Marmaris Kalesi'ne erişmek için izlemeniz gereken tek yol da Kaleiçi'nden geçiyor. Rengarenk çiçekleri, Arnavut kaldırım basamakları ve önemli tarihi mirasları birbirine bağlamasıyla Kaleiçi, Marmaris'in tarihi damarı olarak düşünülebilir.

Tarihi Marmaris Kalesi

Marmaris Gezi RehberiTarihi Marmaris Kalesi, Türkiye'nin en eski kalelerinden birisi olmasıyla ön plana çıkıyor ve sahip olduğu tarihi önem sayesinde yıllardır Marmaris'in sembolü haline gelmiş durumda. Tarihi MÖ 1000 yıllarına kadar dayanıyor. İyonlar zamanında inşası tamamlanan kale, başta Büyük İskender ve Kanuni Sultan Süleyman olmak üzere belirli dönemlerde genişletilmiş ve kullanılmış. Sahilden bakınca bile görmenin mümkün olduğu kalenin içine girdiğinizde, döneme ait savaş araçları ve muhteşem deniz manzarası sizi karşılıyor. Surlarda yürüyebilir ve benzersiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Tarihi Marmaris Kalesi, her yıl ağırladığı yabancı ve yerli turistlerle Marmaris'in en fazla ziyaret edilen tarihi mekanı.

Marmaris Arkeoloji Müzesi

Marmaris Gezi RehberiKalenin I. Dünya Savaşı sonrası 1991 yılında restore işlemleri sırasında açılan müze, avantajlı olarak kalenin içinde yer alıyor. Kalenin sağ kanat odalarının birinde bulunan müze, genel olarak üç bölümden oluşmakta. İlk odada Bizans, Roma ve Helen Dönemlerine ait; şişeler, tabletler, ok uçları, demir işlemeler, paralar ve kaplar bulunuyor. İkinci odada ise Osmanlı Dönemi'nden kalma; silah, kahve fincanları, bakır gereçler, dokuma işleri ve süs eşyaları ziyaretçilere sunuluyor. Son odadaysa kalenin tarihi mirasını destekleyici bir Sanat Galerisi yer almakta. Farklı illerde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda elde edilen tarihi mirasların bazıları da kalenin avlusunda yer alıyor. Bunlar arasında en dikkat çekici olanları hiç şüphesiz büyük savaş topları.

Tarihi Çarşı

Marmaris Gezi RehberiTarihi Çarşı, Marmaris'in sahip olduğu ilk pazar alanı. Eskiden Marmaris'ten geçen tüccarlar ürünlerini bu bölgede pazarlayarak yollarına devam ederlerdi. Ulaşımı gayet kolay olan çarşıya marina sahilini takip ederek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Kaleiçi istikametinden girmeniz de mümkün. Çeşitli dokuma işleri ve halıların satıldığı çarşı turistlerin ve yerlilerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Gezi RehberiYine Kaleiçi çevresinde bulunan kervansaray, kentteki önemli Osmanlı mimarilerinden biri. Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi için 1445 yılında inşası tamamlanmış. Döneminde aynı zamanda bir konaklama noktası olarak da kullanılırdı ve içerisinde çeşitli dokuma dükkanları da bulunurdu. Günümüzdeyse güzel bir çay bahçesi halinde ve içindeki yedi küçük ve bir büyük oda hediyelik eşya dükkanı halinde.

Günnücek Milli Parkı

Marmaris Gezi RehberiFotoğraf Kaynak: seyyahdefteri.com

Marmaris otogar tarafındaki Nestel Marina'nın arkasında bulunan yol üzerinden kolaylıkla ulaşılabilen milli park, içerisinde eşine az rastlanır bir yeşillik alan bulunduruyor. Piknik yapıp denize de girebileceğiniz milli parkta aynı zamanda yelkencilik gibi aktiviteler de yapılabiliyor. Sığla ağaçlarının güzelliği ve kamp alanlarıyla adeta ziyaretçilerinin kalbine taht kurarken, yaban keçisi, sincap, kirpi gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Milli parka girerken ödemeniz gereken ücretse cüzi bir miktar.

İçmeler

Marmaris Gezi Rehberiİçmeler için Marmaris'in gizli bölümü denebilir. Sadece 8 km uzaklıkta bulunan ilçeye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris'e kıyasla daha küçük bir yaşam alanına sahip olsa da otellerin ve restoranların önemli bir bölümü burada bulunuyor. Düz yollarıyla ve geniş sahiliyle adeta farklı bir yere gelmişsiniz gibi hissetmeniz pek mümkün. Palmiye ağaçları ve güzel sokaklarıyla İçmeler, bütünlüklü olarak gezmeye değer bir ilçe. Ayrıca en önemli kısmının sahilleri olduğunu söylemek isteriz. İçmeler sahili yeni restore edilmiş bir halk plajına sahip ve denizi Marmaris'in sahiline kıyasla çok daha temiz ve rahat bir konumda. Bu yüzden eğer halk plajı tercih edecekseniz, İçmeler plajını daha çok beğenebilirsiniz.

Marmaris Çevresinde Denize Girilebilecek Yerler

Marmaris ve İçmeler ilçesi, birçok özel işletme ve toplamda üç tane de halk plajına sahip. Fakat çevresinde birçok tarihi miras bulunduran plajlara da rastlamak mümkün. Yollarının güzelliğiyle büyüleyen bu rotalar, kesinlikle ziyaret etmeye değer nitelikte!

Kızkumu

Marmaris Gezi RehberiAdını bir aşk efsanesinden alan Kızkumu, herkesin ziyaret etmekten keyif aldığı bir plaj. Çam ağaçlarıyla çevrili Orhaniye koyu içerisinde bulunan plajın asıl özelliği, suların ortasında bulunan kadın heykeline kadar kumların üzerinde yürüyebiliyor olmanız. Evet, suların altında bulunan kum yol sayesinde, deniz üzerinde yürüyor hissi yaşayabilirsiniz. Marmaris'e 30 km yani 45 dk uzaklıkta bulunan Kızkumu plajına uğramadan geçmemelisiniz.

Palamutbükü

Marmaris Gezi RehberiMarmaris'e 93 km uzaklıkta bulunan Palamutbükü Plajı'na aracınızla 1 saat 45 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Toplu taşımayla da Datça istikametindeki araçları kullanıp Datça'dan Palamutbükü minibüslerine binebilirsiniz. Serin sulara sahip denizi ve ufuk çizgisini gören manzarasıyla sakin bir yer. Aynı zamanda denizinin maviliği adeta nefes kesici.

Cennet Adası

Marmaris Gezi RehberiMarmaris limanında bulacağınız tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz Cennet Adası, farklı yüzme noktalarına sahip. Aynı zamanda teknelerin uğrak noktası olan ve yakında yer alan Bedir Adası'na da gitme şansınız var. Nimara Mağrası'na da ev sahipliği yapan Cennet Adası, Yalancı Boğaz istikametinde yer alıyor.

Turunç

Marmaris Gezi RehberiMarmaris'e 22 km uzaklıkta bulunan küçük belde, plajının ve denizinin temizliğiyle ön plana çıkıyor. Aynı zamanda kayalık alanlarında bulunan su altı mağaraları sayesinde dalış tutkunlarının da durak noktalarından biri. Yine tekne turları sayesinde Turunç'a ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer aracınızla gitmek isterseniz de yolculuğunuza birbirinden güzel manzaralar eşlik etmekte.

Hisarönü

Marmaris Gezi RehberiEfsanelerde ikliminin hastalıklara iyi geldiği söylenen Hisarönü, Marmaris'e sadece 20 km uzaklıkta. Her ne kadar büyük taşları ve renkli kumlarıyla ön plana çıksa da asıl özelliği, benzersiz bir gün batımına eşlik etmesi. Kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Hisarönü'nde gün batımına karşı yüzebilir ve berrak denizinin tadını çıkarabilirsiniz.

Marmaris'te Nerede Kalınır?

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ağırlayan Marmaris, konaklama açısından da gelen herkesi mutlu edebilecek olanaklara sahip. Marmaris tatilinden beklentinize göre şekillenen oteller ister tatil köyü ister pansiyon olsun sevdiklerinizle beraber unutulmaz anılar yaşamanız için sizleri bekliyor. İşte verdikleri hizmetler ile Neredekal.com kullanıcılarından tam not almış bazı Marmaris otelleri;

Samimi bir aile ortamı; Kaptanın Yeri Pansiyon Restaurant

Kaptanın Yeri Pansiyon Restaurant

  Pansiyon
 • Söğüt /
 • Marmaris /
 • Muğla
0252 333 05 39

Tesis Fiyatı

01 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1000 TL

En Uygun Fiyata Git
Hayranlık uyandıran bir doğa; Kaptanköy Butik Hotel
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
Huzur veren bir ortam; Alados Otel

Alados Otel

  Otel
 • Turgut Köyü /
 • Marmaris /
 • Muğla
0252 333 05 39

Tesis Fiyatı

01 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

2090 TL

En Uygun Fiyata Git

Daha fazla Marmaris otel seçeneği için ise;

1 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
1
/

-

Marmaris gezinizde mutlaka Sedir Adası ve Incekum plajıni görmelisiniz. Kedreai Antik kentine de ev sahipligi yapan Sedir Adasina Çamlı köyü iskelelerinden kalkan teknelerle ulaşabiliyorsunuz. Sedir Adasi Kleopatra ve Incekum plajına hayran olacaksınız. Incekum için de aracla belli bir noktaya kadar gidebiliyor sonra traktörlerle ulaşım sağlanıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)