Marmaris Kalesi

  • Muğla / Marmaris / Marmaris Merkez

Marmaris Kalesi

Osmanlı Dönemi sırasında 1521 yılında yapılan Marmaris Kalesi, Muğla'nın Marmaris ilçesindedir. İsminin hikayesi oldukça ilginçtir. Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman bu kaleyi gördüğünde beğenmemiş ve mimarını astırmıştır. Burada öldürülen mimardan sonra “'Mimarı As”' anlamından Marmaris ismini almıştır.

Marmaris kalesi hakkında Evliya Çelebi oldukça bilgi vermiştir. Kalenin askeri bir üst olarak kullanımı ve kalenin içerisindeki İmam, Kayyum ve Dizdarlara ait odalar olduğunu Evliya Çelebi tarafından öğrenmekteyiz. l. Dünya Savaşı sırasında kalenin büyük bir kısmı yıkılmıştır.

Tatil yapmanın en keyifli yanlarından biri de bulunduğunuz yerde tarihi mekanları da ziyaret etmek. Kumun, güneşin tadını bol bol çıkarırken aynı zamanda geçmişten günümüze gelen tarihi yerler hakkında bilgi sahibi olup o dönemlerin havasını yaşamak harika bir duygudur. Marmaris Kalesi bu yapılardan ve gezilip görülmesi gereken yerlerden sadece bir tanesidir.

Marmaris için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Marmaris otelleri adresini ve Marmaris gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Yazın harika
10

-

Ben Marmaris'te askerlik yaptığımda 2004'te anneler gününde sahilde oranın insanı birleşip gözlemeler, börekler yapıyordu o güne özel. İnşallah o gelenek devem eder. Kışın kasaba gibi, yazın kalabalık harika yer. Ormanı ayrıca İçmeler mahallesine gitmeyi de unutmayın.

2
Marmaris Kalesi
10

-

Geçen yıl Muğla otellerinden birinde konaklamıştım. Marmaris Kalesi'ni ziyaret etme şansım oldu. Mutlaka gitmelisiniz.