Söğüt bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Söğüt Gezilecek Yerler

Bozburun Yarımadası’nın sapa bir noktasında bulunması nedeniyle doğasını günümüze kadar korumayı başarmış noktalardan biridir Söğüt.Söğüt Tarihi Mekanlar

Bozburun Yarımadası'nın sapa bir noktasında bulunması nedeniyle doğasını günümüze kadar korumayı başarmış noktalardan biridir Söğüt.

Muğla'nın en büyük köyü olma özelliği taşıyan Söğüt, şehrin diğer bölgeleri gibi turizm açısından çok fazla gelişememiştir. Yine de bu durum Söğüt'ün bakir bir doğaya sahip olmasını sağlamıştır. Her ne kadar yaz sezonunda çok fazla kalabalık olmasa da, bölgenin müdavimleri her yıl ziyaret eder Söğüt'ü. Söğüt, genellikle sakin bir tatil düşleyenlerin yeridir.

Söğüt sınırları içerisinde doğasının dışında çok fazla gezilecek ve görülecek yerler olmasa da, yakın çevresindeki tarihi değerlerin sayısı bir hayli fazla. Eğer yakın bir zamanda Söğüt'te uzun bir tatil programınız varsa, şimdiden gezilecek ve görülecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz kendinize. İşte Söğüt'te gezip görmenizi önerdiğimiz yerler:

Saranda Antik Kenti: Söğüt'ün en eski yerleşim alanıdır Saranda Antik Kenti. Zaten köyün bulunduğu noktaya bir hayli yakındır. Saranda, özellikle Roma ve Bizans döneminde önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Marmaris'e yaklaşık 45 kilometrelik bir mesafede yer alan bölgede çok fazla kalıntısı bulunmasa da, görülen kalıntılar arasında farklı dönemlerin yaşam izlerine tanık olabilirsiniz.

Loryma Antik Kenti: Söğüt'e yakın bir konumda olan Loryma Antik Kenti, Bozburun Yarımadası'nın güney ucunda bulunuyor. Bölgedeki arkeolojik kazılar ilk olarak 1995 yılında başlamış. Kuruluş tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanan antik kentte akropolis, nekropol ve üç büyük sarnıç başta olmak üzere birçok kalıntı bulunuyor.

Bozukkale: Marmaris'in en güzel koylarından biri olan Bozukkale Koyu, Söğüt tatilinize dahil olabilecek etkileyici noktalar arasında. Bozukkale, Loryma Antik Kenti'ne çok yakın olduğu için antik kent gezinizin hemen ardından bu noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Taşlıca Köyü: Marmaris Taşlıca Köyü, Söğüt'e olan yakınlığıyla görmenizi tavsiye ettiğimiz noktalardan biri. Bozburun Yarımadası'nın küçük bir parçası olan Taşlıca Köyü, doğasının içerisindeki tarihi değerleriyle görülmeye değer bir yer. Köyde Apollon tapınağı ve Hellenistik dönemlerin izlerini taşıyan kule kalıntıları bulunuyor. Köy ziyaretinizde, hem doğaya hayran kalacak hem de tarihi kalıntılarla köyün en eski dönemlerinin izleri karşısında büyüleneceksiniz.

Eğer özel aracınız varsa Marmaris Merkez'e yakın olan gezi yerlerini de keşfedebilirsiniz. Marmaris Kalesi, Marmaris Müzesi, Hafsa Sultan Kervansarayı'nı da tatilinize dahil etmenizi öneririz.

Keyifli bir Söğüt tatili dileriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın