Kasımda Huzurun Dibine Vuracağınız 7 Akdeniz Beldesi, Türkiye

Kasımda Huzurun Dibine Vuracağınız 7 Akdeniz Beldesi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Kasımda Huzurun Dibine Vuracağınız 7 Akdeniz Beldesi
Güz, nam-ı diğer hazan mevsimi. Yurdun kuzeyinde soğuklar yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlasa da güneyde havalar hala sıcak. Gün içinde güneş içinizi ısıtırken, akşamları da sadece bir hırkanın yeterli olduğu Akdeniz akşamları bu aylarda bir başka keyifli. Özellikle herkes elini eteğini sahillerden çekmişken huzurun dibine vuracağınız bu Akdeniz beldelerinden hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

1 - Narlıkuyu / Mersin

NarlıkuyuMasmavi, berrak suya sahip bir koy ve koyu besleyen buz gibi kaynak suları. Narlıkyu'nun güzelliği sadece bu eşsiz güzellikteki koyun ününden gelmiyor. Tarihin sayfalarında kendine yer edinmiş olan Narlıkuyu yılın dört mevsimi balığın en güzelini ve en tazesini yiyebileceğiniz, en zengin malzemelerle hazırlanan Yörük kahvaltısını yapabileceğiniz bir yer. Ayrıca yine Narlıkuyu sınırları içerisinde yer alan Roma Hamamı içinde bulunan Üç Güzeller Mozaiği'ni, Cennet - Cehennem ve Astım Mağaralarını gezerek doğa ananın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

2 - Kaş / Antalya

KaşÇam ormanlarıyla kaplı Torosların adeta masmavi denizi kucaklar gibi sakladığı bir koydadır Kaş. Turkuaz deniz, beyaz kum ve iç ısıtan bir güneş. Sakin Kaş sokakları, hazan mevsiminin renklerine bürünmüş Çukurbağ ve limanda inceden çalan müziğe gün batımına eşlik eden bir kadeh rakı. Unutmadan hemen hatırlatalım; Kaş'ın sualtını keşfetmenin de tam zamanı Kasım ayı. Antalya ucuz oteller arasından seçiminizi yaptığınız takdirde, tatilinizi ekonomik bir şekilde geçireceğinizi unutmayın.

3 - Demre / Antalya

DemreIlık ılık rüzgarın estiği Demre sahillerinin tadı Kasım'da bir başka güzel. Karada olup da karayolu ulaşımı olmayan gizemli güzellik Kaleköy'ü, batık şehir Kekova'sı, Noel Baba Kilisesi, kayaları oyulmuş tarihi antik kent Myra'sı ve kuş cenneti ile Demre zamanın adeta durduğu bir yer.

4 - Yeşilovacık / Mersin

YeşilovacıkSilifke'nin yaklaşık 40 km. kadar batısında kalan bakir topraklar. Hele ki yılın bu mevsimi Ovacık adeta bu dünyadan değilmişçesine ama bu dünyanın cennet köşelerinden biri. Sahip olduğu küçük küçük koylar özellikle çadır kampını sevenler için bulunmaz bir yer. Tisan ve diğer harika koylarında size sadece masmavi bir deniz, güneş ve harika bir doğa eşlik eder. Balık mevsimi de gelmişken burada sargoz, karakulak, levrek, çatalkuyruk, akya, lagos, mercan, çupra veya kofana balığının tadına varmadan yanına da bir kadeh rakı koymadan ayrılmayın.

5 - Tuzla / Adana

Adana TuzlaSahili başka gölü başka güzeldir, Tuzla'nın. Tuzla Gölü'nün güney kıyısı ile deniz arasında birkaç yüz metrelik bir kıyı şeridi yer alır. Burada sizi kum tepeleri ve Tuzla Dalyanı karşılar. Dalyan değip geçmeyin her adımda sizlere sakarmekeler, ördekler, flamingolar eşlik eder. Hele bir de Tuzla'ya gelmiş ve günün bitmesine daha vaktiniz varsa burada olmaktan hiç pişmanlık duymayacaksınız. Tuzla'nın içinden geçerek, sahile doğru yol alın. Bu yolculukta kimi zaman flamingolara 100 metreden daha da yakın olacaksınız. Derken Tuzla plajına varırsınız. Tam bu noktada gün batımında, denize nazır çardakta oturup da Akdeniz'den henüz çıkmış levrek veya çipuranın tadına bakmak ve bir bira eşliğinde günü batırmak paha biçilemez bir zafer kazanmak gibidir adeta.

6 - Payas / Hatay

PAyasHatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas, Hititler'den günümüze staratejik bakımdan önemli bir noktada bulunur. Jeopolitik ve ekonomik önemi bir tarafa Payas, pek az kişinin bildiği harika bir doğaya sahiptir. Yemyeşil ormanlarla çevrili yükseklerdeki yaylaları, Payas Çayı, Damlataş Mağarası, irili ufaklı şelaleleri, küçük göletleri, çepeçevre ormanları… Hala harekete geçmek ve bakir toprakları keşfetmek için neden bekliyorsunuz?

7 - Aydıncık / Mersin

AydıncıkFotoğraf: Tahsin Ceylan
Çam ağaçlarının hemen kumsaldan başladığı Aydıncık'ta keşfedilmeyi bekleyen harika koylar vardır. Kimisi kolayca ulaşılabilecek kadar yakın kimisi ise o kadar güzel saklanmıştır ki neredeyse sizden başka kimse keşfetmemiştir oraları zannedersiniz. İncekum olarak bilinen plajda ihtiyacınızı karşılayacak ufak tesisiler vardır. Bunun dışındaki kumsallarda ne bir tesis vardır, ne de sizi rahatsız edecek insan sesleri. Buranın müdavimleri bir de Akdeniz foklarıdır. Aydıncık'ta mutlaka görmeniz gereken bir yer de sizleri bekliyor; Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası. Yeni keşfedilen bu mağara doğanın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)