Güneşin En Güzel Battığı 11 Yer

21 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Güneşin En Güzel Battığı 11 Yer
Etrafa yayılan kızıl ışık huzmelerinin oluşturduğu görsel şölenden etkilenmeyenimiz var mıdır acaba? Ufuk çizgisini yarılayan güneş, yepyeni umutların habercisi edasıyla batarken, yıldızların parlaklığına bırakır geceyi. Günbatımları çok güzeldir, çünkü çok kısa sürer. Henüz seyrine doyamadan bir bakmışız gözden kaybolmuş, başka diyarları aydınlatmaya gitmiş. Ülkemizde bazı noktalar var ki, güneş tüm güzelliğini o topraklara yansıtıyor gibidir adeta. Sizin için sıraladığımız bu rotalara yolunuz düştüğünde, günbatımını izlemeden ayrılmayın oralardan.

1 – Filyos

filyosZonguldak'ın şirin beldesi Filyos, masmavi denizi, eşsiz doğal güzellikleriyle Karadeniz'in saklı kalmış yeryüzü cennetlerinden biri. Tüm bu doğal güzelliklere 3 bin yıllık tarihi bir doku eşlik ediyor Filyos'ta. İçinde bulunduğunuz atmosferi siz düşünün artık. Filyos, ülkemizde güneşin battığı en güzel yerlerden biri. Kumsalda oturup ufka gözlerinizi dikin ve karşınızdaki kızıl manzaranın tadını çıkarın.

2 – Gökçeada

gökçeadaÜlkemizin en batısı olan Gökçeada, güneşin en son battığı yer aynı zamanda. Dolayısıyla buradaki günbatımı manzarası doyumsuz bir güzellikte. Homeros'un İlyada Destanı'nı okuyanlar bilirler, Deniz Tanrısı Poseidon'un mekanıdır İmroz Adası, yani Gökçeada. Güneşin kızıl parıltısının denize düştüğü en güzel seyir noktası ise İncirburnu tarafı. Ancak siz Gökçeada'da günbatımını izlemek isteyin yeter, adanın dört bir yanından güneşi selamlayabilirsiniz.

3 – Gemiler Adası

gemiler adasıBirinci derece doğal sit alanı ilan edilen Gemiler Adası, Fethiye'nin en güzel rotalarından biri. Bizans döneminde yerleşim alanı olduğu için ada üzerinde pek çok kilise kalıntısı bulunuyor. Zaten o dönemlerde ismi Aziz Nikola'ymış Gemiler Adası'nın. Bölgedeki en iyi günbatımı manzarası da Gemiler Adası'nda. Fethiye'ye 9 km uzaklıkta olması gözünüzü korkutmasın. Ölüdeniz ya da Gemile Koyu'ndan rahatlıkla ulaşabilirsiniz buraya.

4 – Kerpe

kerpeİzmit'in eski bir balıkçı kasabası olan Kerpe, adeta bir heykeltıraşın elinden çıkmışa benzeyen kayalıkları ile muhteşem bir atmosfere sahip. Her bir köşesinden sürpriz bir doğal güzelliğin fışkırdığı Kerpe, ülkemizin en güzel günbatımı manzarasına da ev sahipliği yapıyor. Özellikle güneş batarken balık tutanların siluetleri ayrı bir görsel şölen oluşturuyor Kerpe'de. Yolunuz bir gün Kerpe'ye düştüğünde, günbatımının yarattığı o eşsiz kızıl manzarayı görmeden dönmeyin sakın.

5 – Nemrut Dağı

nemrut dağıBelki de ülkemizin en farklı atmosferine sahip yerlerinden biri Nemrut Dağı. İlginç tarihi yapılara ev sahipliği yapan Nemrut Dağı, tarihten bir sahnenin gözlerinizin önünde yeniden canlanması gibi adeta… Nemrut Dağı'nda gün doğumu da, günbatımı da ayrı bir güzelliğe sahip. Herkesin bu görüntüye şahit olup, güneşi bir de Nemrut Dağı'ndan avuçlaması gerekiyor. İçinizdeki duygu patlamasına engel olamayacağınız bir günbatımı manzarası var Nemrut'un.

6 – Kapadokya

kapadokyaKendinizi masal kahramanı gibi hissedebileceğiniz bir yer Kapadokya. Gizemli ve sürpriz bir coğrafyanın üzerinde yükselen peribacaları ile gökleri süsleyen balonların ahenkle dans ettiği bir tarih yuvası. Kapadokya'da güneş öyle nazlı bir edayla batıyor ki, insan günbatımı sonsuza kadar sürsün istiyor. Panoramik Tepe, şarabınızı alıp huzurla bu eşsiz manzarayı izleyebileceğiniz bir seyir noktası Kapadokya'da. Dilerseniz Kapadokya Balon Turu ile de bu muhteşem manzaraya daha yakından bakabilirsiniz elbette.

7 – Şeytan Sofrası

şeytan sofrasıÇeşitli rivayetlerden ötürü ismi bu şekilde kalmış olsa da, cennet gibi bir yer Şeytan Sofrası. Manzara gerçekten muazzam. Diğer rotaların aksine, Şeytan Sofrası bir hayli popüler zaten. Ayvalık tatillerinde, özellikle günbatımına doğru ziyaret edilmesi gerektiği pek çok insan tarafından biliniyor artık. Dolayısıyla da kalabalık biraz canınızı sıkabilir. Şeytan Sofrası, günbatımı sonrası güneşin alkışlandığı tek yer olsa gerek aynı zamanda.

8 – Gümüşlük

gümüşlükEski Myndos kenti kalıntıları ile iç içe yaşayan bir tatil cenneti Gümüşlük. Bodrum Yarımadası'nın batı ucunda, yeşil ile mavinin eşsiz bir şekilde bütünleştiği yerlerden biri. Bodrum'un nadide incisi Gümüşlük, büyüleyici atmosferiyle ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer. Ülkemizde güneşin en güzel battığı yerlerden biri aynı zamanda Gümüşlük. Gümüşlük'ün tepesinde, sırtını büyük bir kaya yamacına dayamış olan Karakaya Köyü ise, Gümüşlük'te günbatımını izlemek için ideal seyir noktalarından biri.

9 – Kızkalesi

kızkalesiDeniz üzerindeki bir kayalığa kurulmuş olan Kızkalesi, Mersin'in simgesi haline gelmiş durumda. Kızkalesi Deniz Kalesi'ne ulaşım balıkçı motorlarıyla sağlanıyor. Kışın bir türlü gelmediği, neredeyse kasım ayına kadar denize girilebilen bir yer olan Kızkalesi'nde yapılacak en güzel aktivitelerden biri de günbatımını izlemek. Güneş yavaş yavaş ufuk çizgisinde kaybolurken, kızıl renkli ışık huzmelerinin kalenin arkasından denize yansıması hafızalarınızdan silinmeyecek bir görüntü.

10 – Bozcaada

bozcaadaBazı yerler vardır, anlatılmaz yaşanır derler. Bozcaada o yerlerden biri. Adada günbatımını izlemek de tarif edilmez bir duygu. Zaten günbatımı turları bile düzenleniyor. Eskiden Bozcaada Rüzgar Gülleri'nin olduğu bölgede izlenebiliyordu güneşin batışı. Maalesef yasaklamışlar. ‘Bozcaada Günbatımı' tabelalarını izleyerek seyir noktasına ulaşabilirsiniz. Kurulmuş kameralar, fotoğraf makineleri, yerlere serilmiş kilimler ve şarap kadehleri eşliğinde uğurlayabilirsiniz güneşi Bozcaada'da.

11 – Kaş

kaşHer adımda özgürlüğü hissedeceğiniz bir yer Kaş. Her köşesi ayrı bir olağanüstü. Kaş'a ayak basan nedense bağlı kalıyor buraya. Bir kere daha yaşamak istiyor o şahane atmosferi. Kaş Antik Tiyatrosu'nda günbatımı izlemek Kaş'ta yapılması gereken şeylerden biri. Tarihle iç içe bir ortamda içkinizi yudumlarken karşınızda beliren manzara gerçekten de muazzam.

Bonus: Otağtepe

otağtepeİstanbul'un tüm güzelliği karşınızda Otağtepe'de. Instagram'da sık sık karşımıza çıkan bu olağanüstü yer, fotoğrafçıların da göz nuru. Otağtepe'de manzara her daim muhteşem. Ancak güneşin İstanbul Boğazı'nın ardına gömüldüğünü görmek ayrı bir güzel.
21 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
21
/

-

Harika... Belirtilen yerlerde gün batımı gerçekten eşsiz güzellikte. Nemrut Dağı'nda gün batımını çok merak ediyorum.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Fotoğraflar harika. Ben buradaki 6 yerde gün batımını izledim. :) En etkileyici olanlardan biri Bozcaada'ydı. Gün Batımı tabelasını takip ettiğinizde kolayca ulaşıyorsunuz. Ancak buraya gitmek için araba gerekli. Bir hayli kalabalık oluyor, yüzlerce kişi diyebiliriz mesela. Giderken şarabınızı almayı unutmayın. Bozcaada'dan sonraki tavsiyem ise Gümüşlük, Bodrum'da gün batımının en güzel izleneceği yerdir. Bodrum tatilinizde bir akşamınızı buraya ayırmalı, devamında da rakı - balık tercih etmelisiniz. Merak ettiğim yer ise, tabiki Nemrut Dağı. 2016'da diyelim. :)

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Fotoğraf çekimini, bu ve bundan önceki blogları düzenleyerek bilgilerimize sunan kişiler kutlanacak insanlar. Kerpe,Filyos, Nemrut Dağı hariç diğerlerini gördüm. Her biri farklı, ancak güzellikleri sonsuz!

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Knidos Antik Kenti'nde, Deveboynu Feneri'nde de günbatımı mükemmeldir. Bu yaz gittim, şahit oldum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Hepsi de görülesi yerler. Filyos'u merak ettim şimdi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Eski Foça'da günbatımını seyretmemişsiniz ki…

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Balıkesir-Erdek'te de günbatımı çok güzeldir. Denizin üzerinden kıpkırmızı batar. Bandırma'da feribottan çıkınca güneşin batışını görmeğe gidebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Bence güneşin battığı en güzel yerler sıralamasında, 1-Şanlıurfa Harran Ovası, 2-Fethiye Çalış bölgesi.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Ordu Yason Burnu! Tek kelimeyle muhteşem. Denizin direk içine batıyor ve ortaya muhteşem bir kızıllık çıkıyor.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Gökçeada'da güneşin batışına şahit oldum, harikaydı... Yazı çok güzel olmuş, emeğinize sağlık... :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Güneşin gülerek doğup ağlayarak battığı şehir; Beyşehir'de gurup eşi benzeri olmayan bir senkrondur. E tabi ki siz sadece öne çıkan tatil beldelerini dile getiriyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Bence de güneşin en güzel battığı yer kesinlikle Filyos. Nemrut Dağı'na da çıktım. Kerpe'yi de gördüm. Oralarda da gün batımı güzeldi; fakat Filyos'un yanında esamisi bile okunmaz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Güneşin en güzel battığı ve güneş batarken sarıdan turuncuya, turuncudan kırmızı ve bordoya kadar bir renk cümbüşünün yaşandığı, mavinin önce laciverte, sonra denizin güneşi yavaş yavaş yutmasıyla kızıla döndüğü muhteşem bir yerdir Filyos.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Evet, Zonguldak Filyos da en güzel gün batımı. E tabi yaşamak gerekiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Alaaddin Keykubat'ın, cennet ya burasıdır ya da buranın altındadır dediği şehir. Güneşin gülerek doğup, ağlayarak battığı şehir Beyşehir... En güzel grup vakti Türkiye'de burada izlenir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Filyosum bee

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

En güzel gün batımı Hatay Dörtyol'da. Kesinlikle gelin, görün derim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Artvin Hopayı es geçmişler. Türkiye'de en güzel güneşin batışı buradan izlenir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Tabii ki Filyos. Nemrut dağına da çıktım ve izledim. Diğer adayların çoğunda da gün batımını izledim. Kesinlikle diğerlerinden hiç biri Filyos'un yanına bile yaklaşamaz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

İyi geceler... Yazım tarihine göre yazınızı çok geç okudum. Ama konunun zamanı geçmemiş.. O nedenle bir şeyler yazmak istedim. Bir kere nerede çok kalmış ve hava olaylarına şahit olmuşsanız o yer şanslı, çünkü her halini bilirsiniz. Dolayısıyla muhteşem gün batımlarını da yakalamış olursunuz... Filyos ve Kerpe hariç hepsinde gün batımını izledim.. Ben de diyorum ki Van'da gün batımı her yerden farklıdır... Muhteşemdir... Orada kaldığım 15 yıl boyunca neredeyse 365 gün, yaz-kış gölün doğusu-batısı-kuzeyi güneyi yani 450 km'nin gölü gören her yerinden gün doğumu ve gün batımı peşinde koştum.. Fotoğraf çekmelere doyamadım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
21
/

-

Batan güneş resmi.ile ilgili görselleri görmek çok güzel seyretmey doyum olmuyor

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)