Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Müzeler

Demre Gezilecek Yerler

Demre civarında görülmesi gereken 14 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Noel Baba Kilisesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Myra Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Demre Kuş Cenneti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Hoyran

Hoyran

Ücretsiz
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Kekova Adası

Kekova Adası

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Antalya
Simena Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Kaleköy

Kaleköy

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Antalya
Teimiussa Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
Antalya
Soura Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Antalya
Simena Kalesi

Simena Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya

14 mekandan 10 tanesi gösteriliyor

Demre Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Myra Antik Kenti: “Yüce Ana Tanrıça’nın Yeri” anlamına gelen Myra Antik Kenti, Demre antik yerler içerisinde en sık ziyaret edilenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Kentin yerli ve yabancı turistler tarafından bu denli sık ziyaret edilmesinde ise antik kentin, ilçe merkezine yakın olması önemli bir husus oluyor.

Myra Antik Kenti’nin, Likya Birliği içerisinde bulunan altı büyük kentten bir tanesi olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte kentin, MÖ 5. yüzyıldan beri tarih sahnesinde var olduğunu gösteren bulgulara rastlanıyor. Noel Baba olarak bildiğimiz Aziz Nicholas'ın bu kentte piskoposluk yapmış olması da kentin değerini artırıyor.

Roma Dönemi içerisinde de önemli bir yere sahip olan bu kent günümüze dek ulaşmayı başarabilen antik tiyatrosu ve de kaya mezarları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Antalya Demre gezilecek yerler arasında bulunan ve tarihi dokusu ile ziyaretçileri etkisi altına alan bu kenti sizlerin de gezi rotanız içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Noel Baba Kilisesi: Noel Baba Kilisesi hakkında bilgi vermeden önce hikayesi filmlere, kitaplara ve de günlük hayatın içerisine dek uzanan bu kişi hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Pek çok kişinin Noel Baba olarak bildiği kişi aslında Patara’da doğduğu düşünülen bir aziz. MS 3.

yüzyılda yaşadığı düşünülen Aziz Nicholas, tüm mal varlığını yoksul ve ihtiyacı olan bireylerle paylaşıyor. Tüm bu iyilikleri gizlice yapan Aziz Nicholas’ın çevresinde ise böylelikle pek çok hikaye gelişiyor. Ettiği dua ile katıldığı bir deniz seferi sırasında fırtınaların durduğu anlatılan hikaye, bunlar arasında en bilinenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Çevresinde gelişen Noel Baba hikayesi ve geleneği ise evlemnek isteyen ama maddi durumları yetmediği için evlenemeyen üç kız kardeşten geliyor. Aziz Nicholas’ın bu üç kız kardeşin penceresinin önüne ya da bacadan içeri attığı altınlar yüzyıllar sonra başlayacak olan bir geleneğe ortam hazırlıyor.

Noel Baba’nın Demre’de piskoposluk yaptığı ve de ölümünün ardından burada adına bir kilise yapıldığı biliniyor. Noel Baba’nın ölümünün ardından bir süre bu kilisede yattığı bilinse de kemiklerinin ilerleyen süreçte İtalyan denizciler tarafından Bari’ye götürüldüğü düşünülüyor.

Demre gezilecek yerler listesinde bulunan bu tarihi mekanın duvarlarında ise, bu kişilik tarafından gerçekleştirildiğine inanılan mucizelerin tasvir edildiği görülüyor.

Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi: Demre turistik yerler arasında en çok ziyaret edilen mekanlardan bir tanesi de Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetler Müzesi oluyor. Demre antik yerler arasında önemli bir yere sahip olan Andriake Antik Kenti, Myra’nın bir liman kenti olarak karşımıza çıkıyor.

Kenti ziyaret ettiğinizde günümüze dek ulaşmayı başarabilen agora, hamam, kilise, sinagog gibi çeşitli binaların kalıntılarını da görme fırsatı elde ediyorsunuz.

Bununla birlikte antik kent ve Demre antik yerler listesinde bulunan diğer kentlerde günümüze dek çeşitli kazı çalışmaları düzenleniyor. Bu kazı çalışmalarından elde edilen buluntular da Likya Medeniyetleri Müzesi içerisinde sergileniyor. Bu müze, yine antik kent içerisinde yer alan İmparatorluk Silosu’nun onarılması ile sergiye hazır hale getiriliyor.

Müzenin içerisinde Myra, Arykanda, Olmypos gibi toplamda 8 adet sergi salonu bulunuyor. Bu bölgelerde Likya tarihi, ekonomisi, sosyal yaşamına dair pek çok eser, bilgi panosu ve de interaktif sunumlar bulunuyor.

Bu bağlamda Likya bölgesindeki uygarlıklara ilgi duyan tarihsever ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu mekanı, sizler de Demre gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyebilir; hem müze hem de antik kent olarak karşımıza çıkan bu mekanı gezebilirsiniz.

Burguç Şifalı Soğuk Su: Burguç şifalı soğuk su, Demre doğal güzellikleri listesi içerisinde karşımıza çıkan önemli bir mekan oluyor. Yaz – kış fark etmeksizin sıcaklığı yaklaşık 12 derece olan bu su, ziyaretçileri tarafından şifalı olarak kabul ediliyor.

Çeşitli cilt rahatsızlıklarına şifa olduğu düşünülen Burguç şifalı soğuk suları aynı zamanda yüksek miktarda kükürt ve soda oranına da sahip olarak karşımıza çıkıyor. Yakın tarihlerde bu suyun olduğu yere vatandaşlar ve turistlerin girebilmesi için havuzlar inşa ediliyor. Bununla birlikte şifalı olduğu düşünülen suyun çevresinde ise, çamurluk bir alan bulunuyor.

Bu alandaki çamur ise bölgeyi ziyaret eden ve aynı zamanda cildini güzelleştirmek isteyen misafirler tarafından yüzlerine ve vücut bölgelerine maske yapılarak değerlendiriliyor. Demre gezilecek yerler arasında şifalı olması ile üne kavuşan bu mekanı ziyaret listeniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Hoyran Nekropolü: Demre tarihi yerler açısından sahip olduğu antik kentlerin yanı sıra daha farklı özellikteki mekanlar ile de ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor. Demre ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıktaki Hoyran Nekropolü, kendisi ile aynı ismi taşıyan köyün içerisinde yer alıyor.

Demre turistik yerler içerisinde öne çıkan bu bölgeye ise ne yazık ki araçla ulaşım mümkün değil. Bu sebeple bölgeyi ziyaret eden turistler, ufak bir yürüyüşün ardından bu mekana ulaşabiliyorlar. Nekropol bölgesine ulaşıldığında ise ziyaretçileri, Kekova bölgesini ayaklarının altına alacak bir manzara ile birlikte tarihi kalıntılar bekliyor.

Hoyran Nekropolü, Sorouda ismi ile ve bilinen Demre antik yerler içerisinde de sayabileceğimiz antik bir kente ait. Klasik Dönem’den Bizans İmparatorluğu Dönemi’ne dek bu bölgede yerleşim izlerine de rastlanıyor. Sahip olduğu bu tarihi geçmiş ve manzara ile Hoyran Nekropolü, Demre’yi gezmek isteyen misafirlerin uğrak noktalarından bir tanesi haline geliyor.

Sizler de hem muhteşem Kekova manzarasını hem de tarihe tanıklık eden bu mezarları görmek için Hoyran Nekropolü ve bölgesini ziyaret listeniz içerisine ekleyebilirsiniz.

Beymelek Sahili: Demre doğal güzellikleri denince akla ilk gelen mekanlardan bir tanesi plajlar ve koylar oluyor. Antalya’nın bu muhteşem ilçesi sahip olduğu koylar ve de plajlar ile de misafirlerinin yüzünü güldürüyor. Bu bağlamda ziyaretçilerimize keyifli bir deniz günü için önereceğimiz mekanların en başında Beymelek Sahili yer alıyor.

Beymelek Sahili, civarın en uzun kıyı şeridine ev sahipliği yapması yönüyle de Demre gezilecek yerler arasında dikkatleri üzerine çekiyor. 18 kilometrelik uzunluğu ile bu sahil üzerinde ziyaretçileri çeşitli piknik ve mesire alanları da bekliyor. Bu mekanlara bölgede kurulan çeşitli restoranlar da eşlik ediyor.

Deniz ve güneşin iç içe geçtiği keyifli bir gün geçirmek için yavaş yavaş keşfedilmeye başlanan Beymelek Sahili bölgesini Antalya Demre gezilecek yerler rotanız içerine eklemeniz halinde bölgenin öne çıkan lezzeti olan mavi yengeci de civardaki restoranlarda tatmanızı öneriyoruz.

Antalya Demre gezilecek yerler bakımından daha pek çok önemli mekana sahip olarak karşımıza çıkıyor. Kekova Adası, Simena Kalesi, Saura Antik Kenti, Trysa Antik Kenti, Heroon Anıtı gibi değerli mekanlar Demre gezilecek yerler listesi oluşturan siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Barındırdığı tüm bu değerli mekanlar ile Demre turistik yerler listenizi keşfiniz etrafında karşınıza çıkabilecek olan konaklama seçeneklerini görüntülemek için de sitemizin Demre otelleri ve pansiyonları sayfasından yardım alabilirsiniz. Seçtiğiniz tesisin, tüm fiyat bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi tesislerin sunduğu çeşitli hizmet ve opsiyon bilgilerini de görüntüleyebilir, rezervasyon işlemlerinizi bir an önce başlatabilirsiniz.

Sizlere şimdiden keyifli bir Demre seyahati diliyoruz.

Demre Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Demre için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Demre için gezilecek en popüler tarihi yerler : Teimiussa Antik Kenti, Noel Baba Kilisesi, Demre konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demre için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Demre için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Kekova Adası, Soura Antik Kenti, Simena Kalesi, Demre konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demre için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Demre için gezilecek ücretsiz yerler : Kekova Adası, Soura Antik Kenti, Kaleköy, Demre konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demre için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Demre için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kekova Adası, Soura Antik Kenti, Simena Kalesi, Demre konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demre için gezilecek yerler nelerdir?
Demre için gezilecek yerler : Kekova Adası, Soura Antik Kenti, Kaleköy, Demre konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.