Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Müzeler

Anamur Gezilecek Yerler

Anamur civarında görülmesi gereken 7 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Anamur Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Mamure Kalesi

Mamure Kalesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Anamur Çayı

Anamur Çayı

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Köşekbükü Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.5/5 Mükemmel
(8 yorum)
Mersin
Çukurpınar Düdeni
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Anemurium Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Titiopolis Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin

7 mekandan 7 tanesi gösteriliyor

Anamur Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Anamur, Mersin ilinin batısında Antalya ile komşu olan bir beldedir. İsmi, Yunanca “Anemourion” yani 'rüzgarlı burun' kelimesinden gelmekte olan bu Akdeniz beldesinin geçmişi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Bu sebeple Anamur gezilecek yerler açısından çok zengin bir kenttir.

Akdeniz’le Torosların birbirine kavuştuğu cennet gibi bir coğrafyada yer alan Anamur’da gezilecek yerler arasında elbette çok sayıda doğal güzellik de vardır. MÖ Roma, ve peşi sıra da Bizans İmparatorluğu topraklarına bağlanan Anamur, daha sonra Osmanlı İmparatorluğu yönetimine geçmiştir.

Bütün bu medeniyetlerin bıraktığı izlerle iyice güzelleşen belde mimarı mirasıyla da öne çıkmaktadır. Kumsalları deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan bu güzel beldede ayrıca Akdeniz fokları da yaşamaktadır. Anamur elbette plajlarıyla her yıl binlerce turisti kendine çeken bir Akdeniz kentidir.

Torosların eteğindeki muhteşem ormanlık alanları da kapsayan Mersin Anamur gezilecek yerler gerçekten de saymakla bitmeyecek kadar çok. Gelin hep birlikte Anamurun gezilecek yerleri arasında bir tura çıkalım. Mersin Anamur konaklamak isteyeceğiniz bir yer ise sitemizdeki Anamur otelleri sayfasına da göz atabilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti: Yukarı ve aşağı kent olmak üzere iki bölümden oluşan Anemurium, Anamur tarihi mekanlar arasında şüphesiz en önemli yapılardan. Surlar, üç hamam, tamamlanamamış tiyatro ve yaklaşık bin kişilik kapasitesi bulunan bir odeon antik kentte görülebilecek muhteşem kalıntılar arasında yer alıyor.

Ayrıca nekropol de oldukça ilginç bir yapıya sahip. Anamur turistik yerler deyince ilk akla gelen yerlerden olan bu tarih harikası Anamur gezinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi eserlerden biri.

Hazır bu etkileyici kentin tadı çıkarılırken, birbirinden güzel plajların ve ormanlık alanların da dahil olduğu çevredeki Anamur doğal güzellikleri de ihmal edilmemeli elbette.

Anamur Müzesi: Anamur ve çevresinden çıkarılan tarihi eserlerin daha önceleri başka kentlerde sergilenmesi nedeniyle kurulmasına karar verilen müze Anamur müzeleri arasında en önemlisi.

Arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki ana bölümden meydana gelen müzede Anemurium Antik Kenti kalıntıları ve bölgede yapılan çalışmalar sonucu elde edilen buluntularının dışında, çevre müzelerden getirilen yöreye ait eserler de sergileniyor.

Müzedeki en önemli eserler arasında mezar buluntuları, mozaikler, ölü ve adak eşyaları, vazolar, testiler, yağ kandilleri ve Roma döneminden günümüze ulaşmış olan Athena heykeli gibi çok sayıda eser yer almaktadır. Müzenin etnografya bölümünde ise aralarında yöresel kilimler, giysiler ile çeşitli silahların da yer aldığı bazı eserler teşhir edilmektedir.

Tarih meraklıların Anamur’u daha iyi tanımak için mutlaka bu müzeyi de ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Çukurpınar Düdeni: Taşeli Platosu’ndaki Çukurpınar Yaylası’nda yer alan Çukurpınar Düdeni 1990 yılında bulunmuş bir doğal oluşumdur. Mağara Türkiye’nin en ünlü ve geniş mağaralarından biridir. Çukurpınar Mağarası dünyanın da derinlik açısından sayılı mağaraları arasında yer almaktadır.

Fransa'da yer alan bir mağaradan sonra dünyadaki en derin ikinci mağara olma özelliğini taşıyan bu doğa harikasında Zümrüt, Derin Göl, Sanat Gölü, Işıltılı gibi isimler verilmiş olan bölümler de yer almaktadır. Anamur’u ziyaret edenlerin dünyanın sayılı doğa harikalarından biri olan bu mağarayı görmeden beldeden ayrılmamalarını tavsiye ediyoruz.

Mamure Kalesi: Roma döneminden kalma büyüleyici bir eser olan bu kale Anamur tarihi mekanlar arasında çne çıkan yapılar arasında yer alıyor. Anamur'un simgelerinden biri olduğunu söyleyebileceğimiz Mamure Kalesi Bozdoğan köyünde yer almaktadır.

Günümüze kadar ulaşan antik kaleler arasında en önemlilerinden biri olan bu muhteşem kaleyi Anamur’a yolu düşen herkesin mutlaka görmesini tavsiye ediyoruz.

Anamur Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anamur için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Anamur için gezilecek en popüler tarihi yerler : Mamure Kalesi, Anamur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Anamur için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Anamur için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Köşekbükü Mağarası, Titiopolis Antik Kenti, Anemurium Antik Kenti, Anamur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Anamur için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Anamur için gezilecek ücretsiz yerler : Köşekbükü Mağarası, Anamur Müzesi, Anamur Çayı, Anamur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Anamur için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Anamur için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Köşekbükü Mağarası, Anamur Müzesi, Anamur Çayı, Anamur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Anamur için gezilecek yerler nelerdir?
Anamur için gezilecek yerler : Köşekbükü Mağarası, Anamur Müzesi, Anamur Çayı, Anamur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.