Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Paylaş
Deniz Altungül  
Eklenme: 10 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side
Sezonluk en fazla turist ağırlayan şehirlerimizden Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side, hem tarihi ruhuyla hem de doğa manzaralarıyla öne çıkan küçük bir tatil beldesi. Her yıl yerli turistler tarafından olduğu kadar yabancı turistler tarafından da ilgi gören bu tatil bölgemiz, milyonlarca ziyaretçinin ilgisini çekmeyi her yıl sürdürüyor. Antalya ve Ege bölgesindeki kentlerimiz gibi Side de oldukça derin ve köklü bir tarihe sahip.
Neredekal Değerlendirme3.3/5 Çok İyi
(3 değerlendirme)
Kumköy, Manavgat, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Antik dönemde Pamfilya olarak adlandırılan bölgenin en önemli liman kenti olan Side yarımada özelliğini taşıyor. MÖ 7. yy’dan öncesine kadar dayanan tarihinde ilk olarak Lidyalıların, daha sonra ise Perslerin hakimiyetinde yer almış. Sonrasında Büyük İskender tarafından ele geçirilmiş, önemli ticaret merkezlerinden biri haline dönüşmüş. M.Ö. 78 yılında Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren Side, en fazla bu süreçte değer kazanmış. Dünya genelinde tanınan Side, zamanla hem ticari önemini korumuş hem de önemli bir bilim ve kültür merkezine dönüşmüş. Side’nin Roma döneminde yaşadığı altın çağı dönemdeki bazı savaşlar, depremler ve Arap akınları sonucunda sona ermiş ve yavaş yavaş önem kaybetmeye başlamış. 12. yy ortalarında ise tamamen terk edilmiş ve bir hayalet şehre dönüşmüş. Devamında farklı uygarlıkların hakimiyetine girse de pek yerleşim yapılmadığını söyleyebiliriz. 15. yy ortalarında Türk hakimiyetine geçen Side, 1895 yılında Yunan isyanları sonucunda Giritli Müslümanların yerleşim alanına dönüşmüş. Öncelikle küçük bir köy olarak tekrardan doğan bölge, zamanla belediyeler tarafından yönetilmiş, günümüzde ise önemli turistik beldelerimiz arasında yer alıyor.

Side Hakkında Genel Bilgiler

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Side aslında bir yaz seçeneği gibi dursa da yılın her vakti ziyaret edilebilir. Akdeniz iklimine sahip bölgede kış zamanında ılık güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Çevreyi gezmek, doğal güzellikleri keşfetmek ve tarihi alanları ziyaret etmek kış ve bahar aylarında huzurlu bir tatilin kapılarını aralıyor. Yaz aylarındaysa elbette keyfi bir başka oluyor. Side ve Manavgat sınırlarında gerçekleştirilen pek çok etkinlik, festival ve gezilecek alanlar mevcut. Temmuzun ilk haftası gerçekleştirilen Barış Suyu Festivali’nde ünlü sanatçıların gösterileri ve konserlerine katılabilir, Side Antik Tiyatro’da düzenlenen klasik müzik ve dans gösterilerini benzersiz bir atmosfer içerisinde izleyebilirsiniz. Eğer bir motosiklet tutkunuysanız haziran ayının sonuna doğru düzenlenen Manavgat Motosiklet Festivali de ilginizi çekebilir.

Side’de Ne Yenir?

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Tüm bu aktiviteleri gerçekleştirirken Side’nin neyi meşhurdur diye soranlara; Side’ye özel sac kavurma, arabaşı çorbası, hibeş ve reçel türleri gibi yöresel lezzetleri de deneyebilirsiniz. Elbette sadece doğal güzelliklerini ve Side Antik Kenti gibi tarihi değerlerini görmek için değil eşsiz lezzetlerini tatmak için bile Side’yi ziyaret edebilirsiniz. Sahip olduğu tüm değerlerle Side, ülkemizin turizm ve kültürel anlamdan en zengin bölgeleri arasında yer alırken ziyaretçilerine de eğlence dolu keyifli vakitler sunmayı ihmal etmiyor.

Side’de Gezilecek Yerler

Side Antik Kenti

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Side’de Gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Side Antik Kent tarihi kısaca, M.Ö. 7. yy başlarına kadar uzanan, Lidyalılar, Persler, Yunanlılar ve Romalılar gibi pek çok uygarlığın izlerini taşıyan, büyük ölçüde korunmayı başarmış tarihi eserler içeren bir Antik kent. Bunlar arasında 15 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip Roma Tiyatrosu, Apollon Tapınağı ve agora hamamları yer almakta. Beldenin kıyı kesiminde yer alan antik kentin yolları doğal güzelliklerle çevrili olduğundan ulaşımı keyifli bir hale getiriyor.
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.5/5 Mükemmel
(12 değerlendirme)
Alaylar, Manavgat, Antalya
Otelz.com
Birden Çok Fiyat
7.721 TL

Side Antik Kenti geniş bir yüzölçümüne sahip olduğundan hakkını vererek gezmek için bir gününüzü ayırabilirsiniz. Araç kapasitesi bakımından zengin bir ücretsiz otoparkı da bulunuyor. Hatta kenti gezmenin de ücretsiz olduğunu yeri gelmişken ekleyelim. Yalnızca tiyatro ve karşısındaki müze için ücret talep ediliyor ve müze kartı geçerli. İkisini de gezmenizi tavsiye ederiz; özellikle mitoloji meraklıları için müzede önemli eserler ve doyurucu açıklamalar bulunuyor. Devasa tiyatroda da birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir, Roma mimarisinin önemli eserlerine tanıklık edebilirsiniz. Side Antik Kenti’nde ayrıca denize girebileceğinizi de ekleyelim. Çarşının sonunda şezlonglar ve şemsiyeler yer alıyor fakat kendi istediğiniz bir yerden de girebilirsiniz. Side’nin ruhunu tam anlamıyla yansıtan Sİde Antik kenti keyifli vakitler geçirebileceğiniz, tarihi kalıntıları görebileceğiniz ve doya doya yürüyüşler yapabileceğiniz ülkemizin önemli antik kentleri arasında yer alıyor.

Apollon Tapınağı

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Side Antik Kenti içerisinde bulunan tarihi tapınağa ayrı bir parantez açmak gerek. Pax Romana olarak adlandırılan dönemde inşa edilen bu kutsal yapı, adından da anlaşılabileceği gibi ışık ve sanat tanrısı Apollon’a adanmış. M.S. Hristiyanlığa geçen Romalılar tarafından bazilikaya dönüştürülmek için bazı parçaları sökülmüş. 1990’lı yıllarda restore edilen tapınağın bazı sütunları onarılarak yerine konulmuş. Deniz kenarında yer alan yapı nefes kesici manzaralara da ev sahipliği yapıyor. Gün batımı saatlerinde kartpostal niteliğinde fotoğraflar çekebilir, tapınak içerisinde huzurlu yürüyüşler yapabilirsiniz. Hatta tapınağın önünde fotoğraf sırası oluştuğuna bile şahit olabilirsiniz. Tapınağı gören kafe ve çay bahçesi gibi işletmelerde oturup manzaraya karşı bir şeyler de içebilirsiniz.

Side Müzesi

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Antik Tiyatro’nun hemen karşısında yer alan müzede çeşitli uygarlıklara ait heykeller, sikkeler ve lahitler sergileniyor. Küçük bir müze sayılabilir fakat içerdiği eserler bakımından her karışı ayrı bir değere sahip. Müzenin içerisinde oturulabilecek kafe ve ayrıca lavabo da yer alıyor. Müze kartı geçtiğini de ekleyelim, eğer kartınız yoksa bu müzeden de temin edebilirsiniz.

Side’de Nerede Kalınır?

Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side

Side’nin doğal güzelliklerinin tadını çıkarıp tarihi alanlarını gezerken Side’nin birbirinden güzel otellerinde konaklayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Neredekal.com’un derlediği Keşif Rehberi'nden Side Otelleri sayfasına bakıp fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Hazır yaz tatili sezonuna daha varken Side Otellerinde erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın deriz!
Pansiyon
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.2/5 Mükemmel
(16 değerlendirme)
Cennetler, Manavgat, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Giriş
05.04.23
Çıkış
06.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0