Alanya bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Alanya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Alanya, Antalya'nın tatil için en çok tercih edilen tatil bölgelerinin başında geliyor. Yalnızca doğal güzellikleri ile değil, tarihi yapıları ile de göz dolduran Alanya'da gezilecek pek çok yer var.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Alanya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 33 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Dim Çayı

"Mutfak kötü"

"Yemekler çok pahalı"

7.3

Misafir yorumu

9 yorum

Yalan Dünya Mağarası

"Savaş Aktepe tarafından..."

"Yalan Dünya Mağarası"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Kleopatra Plajı

"İrina varban tarafından..."

"Kleopatra Plajı"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Dim Mağarası

"Girişten itibaren basamaklardan oluşmakta"

"Dim Mağarası"

7.0

Misafir yorumu

2 yorum

Sapadere Kanyonu

"Doğal yüzme havuzları"

"Giriş ücreti"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Syedra Antik Kenti

"Ali Kahvecioglu tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Alanya Arkeoloji Müzesi

"Alanya Müzesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Ulaş Plajı

"Plaj harika"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Çimeniçi Mağarası

"Çimeniçi Mağarası"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Fosforlu Mağara

"Fosforlu Mağara"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Alanya Tarihi Mekanlar

Alanya, Antalya'nın tatil için en çok tercih edilen tatil bölgelerinin başında geliyor. Yalnızca doğal güzellikleri ile değil, tarihi yapıları ile de göz dolduran Alanya'da gezilecek pek çok yer var.
Eğer Alanya'da tatil yapıyorsanız klasik bir tatilden çok farklı zaman geçirebilirsiniz. Gezmeyi seven tatilcilerdenseniz sizin için hazırladığımız Alanya gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın. Konaklama seçenekleri için ise uygun Alanya otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Alanya Kalesi: Alanya'nın simgesi haline gelmiş olan Alanya Kalesi, merkezde yer alıyor. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan kaleyi gezmeden Alanya'dan dönmeyin.

Alara Kalesi: Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Alara Kalesi, Alanya-Antalya yolu üzerinde yer alıyor.

Sinek Kalesi: Eliseki Köyü'nde bulunan bu tarihi yapı muhteşem bir manzaraya sahip. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Sinek Kalesi'ni siz de mutlaka gezin.

Kızıl Kule: Alanya'nın merkezinde bulunan Kızıl Kule, bölgenin en görkemli yapılarında biri. 1200'lü yıllardan günümüze kalan kule 33 metre yüksekliğe sahip ve günümüzde Alanya'nın simgelerinden biri olmuş durumda.

Alanya Müzesi: Yunanlılar, Romalılar, Lidyalılar ve Bizanslılar başta olmak üzere birçok medeniyetten kalan tarihi eserler sergilendiği Alanya Arkeoloji Müzesi dünyaca ünlü Herakles Heykeli'ne de ev sahipliği yapıyor. Müze arkeoloji ve etnoloji olmak üzere 2 bölümden oluşuyor.

Antik Kentler: Binlerce yıllık bir tarihin üzerinde yükselen Alanya'da pek çok antik kent bulunuyor. Bunlardan en önemlileri İotape, Selinus Antik Kenti, Syedra Antik Kenti ve Hamaksia Antik Kenti. Bu antik kentleri gezebilir ve Alanya'nın tarihinde yolculuğa çıkabilirsiniz.

Sapadere Kanyonu: Alanya doğal güzellikleri ile de görülmesi gereken pek çok yere sahip. Sapadere Kanyonu da bu güzelliklerden biri. Sapadere Köyü'nde bulunan kanyon 750 m uzunluğa ve yer yer 400 m derinliğe sahip. Sapadere Kanyonu, Alanya Merkez'e 40 km uzaklıkta yer alıyor.

Mağaralar: Alanya, dünyaca ünlü mağaralara da ev sahipliği yapıyor. Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Çimeniçi Mağarası ve Aşıklar Mağarası Alanya'da gezmenizi önerdiğimiz doğa harikası yerlerden.

Plajlar: Akdeniz'in en canlı turizm merkezlerinden Alanya, hemen kent merkezinde bulunan ve kilometrelerce uzanan kumsallara sahip. 2 km uzunluğa sahip Mavi BayrakKleopatra Plajı, dünyaca ünlü ve yine mavi bayrağa sahip Damlataş Plajı, incecik kumsala sakip Alanya Doğu Plajı, sakinliği ile size huzur verecek Ulaş Plajı, Alanya'da görmenizi önerdiğimiz plajların başında geliyor.

Yaylalar: Eğer Alanya'nın yakıcı sıcağından biraz uzaklaşmak ve yemyeşil bir doğaya karışmak isterseniz Alanya yaylarını gezebilirsiniz. Dereköy Yaylası, Gökbel Yaylası ve Gevedet Yaylası Alanya'nın en ünlü yaylaları.

23 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
23
Mutfak kötü
1

-

Tavsiye etmem. Manzara güzel; ama mutfak kötü. Balıklar bayat, balık ızgara yoktu. Yağda kızartmışlar ve yağ içinde yüzüyordu. Menüde olan çok şey mevcut değil.

23
Yemekler çok pahalı
1

-

Para tuzağı, kaba işletmeler, pis her taraf, saygısızlar, dolandırıcı, yalancılar. Yer var deyip içeri alıyorlar, bekletiyorlar. Yemekler çok pahalı. Hiç beş para etmez. Ne alırsan en az 30 TL, su 5 TL.

23
Bir daha gitmem
3

-

Kesinlikle çok kazık bir yer. Her tarafı para tuzağı. Alabalıkları çok soğuk getiriyorlar. Bence önceden pişirip ısıtıp geliyor ve 30 TL alıyorlar ufacık balıktan. Bir daha asla gitmem. Kafa dinlemek için gidiyorsun ama çok kalabalık. İnsanlar dip dibe oturuyor neredeyse.

23
Doğal yüzme havuzları
10

-

Çok güzel. Gezdiğim kanyonlar içinde en iyisi diyebilirim. Doğal yüzme havuzları, su soğuk da olsa harika.

23
Çok güzel
10

-

Kesinlikle gittiğinize pişman olmayacağınız bir yer. Gittiğiniz zaman geri dönmek istemeyeceksiniz.

23
Görülmesi gereken yer
10

-

Gerçekten gidip görülmesi gereken bir yer.

23
Görülmesi gereken bir yer
10

-

Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer. En favori mekanım ise Klas Piknik. Elemanları çok düzgün, servis hızlı, hem içeri girerken hem de dışarı çıkarken sizi birilerinin karşılaması ve uğurlaması çok hoş. Herkese tavsiye edilecek bir mekan.

23
Plaj harika
10

-

Plaj harika ama yukarıdaki restoranın manzarası da çok iyi. Ama yemekleri lezzetsiz Ulaş Emirgan Restoran'ın.

23
Girişten itibaren basamaklardan oluşmakta
4

-

Mağara ile çay arası mesafe yaklaşık 5 km ve mağara girişten itibaren basamaklardan oluşmakta. Çocuklu aileler için mutlaka plan dışı bırakılması lazım.

23
Giriş ücreti
10

-

Kişi başı 10 TL bilet parası alınıyor.

23
Ali Kahvecioglu tarafından...
10

-

Ayrıntıları seviyorsanız sabah erkenden yola koyulun bence.

23
dim cayi
10

-

İnsana huzur veren bir yer. Mutlaka görmelisiniz... Alanya'dan yeni döndüm ama aklım orada kaldı. Damlataş Mağarası'nı da muhakkak ziyaret edin.

23
Asım inan tarafından...
10

-

Tatile dinlenmek ve rahatlamak için gelip de denizde kızararak ve yorularak vakit geçirmekten çok fevkalade bir yer. Buz gibi suyunda 2 dakika yüzmeniz size iyi ki gelmişim dedirtiyor. Hatta aracı olanlar her gün 1 saatliğine gidip günün yorgunluğunu atabilir. İlk önce burayı ziyaret edin, şehir merkezinden 5-6 km uzaklıkta başlıyor ve mekan mekan km artıyor. Umarım yorumuma roman yazmış demezsiniz. Demir gibi su va.. Devamını Göster

23
İrina varban tarafından...
10

-

Gittim ve çok beğendim, görmelisiniz mutlaka.

23
İrina varban tarafından...
10

-

Muhteşem bir plaj, herkese tavsiye ederim.

23
Çimeniçi Mağarası
10

-

Gerçekten güzel bilgiler, çok teşekkürler. :)

23
Savaş Aktepe tarafından...
10

-

Çok güzel gezilip görülecek yerler, herkese tavsiye ederim.

23
Dim Mağarası
10

-

Merhaba, Dim Mağarası'nın iletişim bilgilerini buradan bulabilirsiniz. http://www.dimmagarasi.com

23
Fosforlu Mağara
10

-

Çok sağolun. Bir Antalyalı olarak sizi tebrik ediyorum.

23
Yalan Dünya Mağarası
10

-

Metin Bey, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeler yapıldı.

23
Yalan Dünya Mağarası
10

-

Alanya'nın Gazipaşa mevkisi değil, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde... Ve Avrupa'nın emsalinde en uzun mağarasıdır. Türkiye'de başka eşdeğeri yoktur. Ama maalesef tanıtımı çok fazla yapılamamıştır. Yakınında Nohut Yeri Kalesi ve yeraltı şehri vardır ki bu yıl yapılan kazılarda Avrupa'nın en eski yerleşim yeri olduğu ABD ve Türk arkeologlarca açıklanmıştır.

23
Alanya Müzesi
10

-

Alanya otellerinden birinde konaklama niyetiniz varsa eğer gezi listenize bu bölgeyi eklemeyi unutmayın. Üstelik Alanya otel fiyatları çeşitliliğinden dolayı oldukça uygun.

23
Kleopatra Plajı
10

-

Muhteşem bir tatil için Alanya'yı mutlaka tercih etmelisiniz. Alanya otel fiyatlarıçeşitliliğinden dolayı oldukça uygun. Alanya otellerinden birinde konaklama niyetiniz varsa eğer gezi listenize bu bölgeyi eklemeyi unutmayın.