Meram Yapılacak Şeyler

Konya’nın merkez ilçelerinden biri olan ve kültür turizminin geliştiği Meram’da tarihi doku ile iç içe bir gezi sizi bekliyor.Meram Yapılacak Aktiviteler

Konya’nın merkez ilçelerinden biri olan ve kültür turizminin geliştiği Meram’da tarihi doku ile iç içe bir gezi sizi bekliyor.
Meram’da yapmanızı tavsiye ettiğimiz şeyler şöyle:

İlçenin su kaynağı olan Meram Çayı ve çevresindeki mesire yerlerinde, çam ağaçları altında hoş vakit geçirebilir, piknik yapabilir, bölgedeki tesislere uğrayabilir, akarsu manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Meram’ın günümüze dek en iyi korunmuş yapısı olan Tarihi Meram Köprüsü’nü görebilirsiniz.

İlçe yakınlarındaki Kilistra Antik Kenti’ni gezebilir, buradaki oyma taş mezarları ve kaya mağaralarını keşfe çıkabilirsiniz.

Meram, Seçuklu ve Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan bir ilçe. Hasbeyoğlu Mescidi ve Hamamı, Şeyh Vefa Camii, Nasuhbey Mescidi ve Darülhuffazi gibi yapılar bu eserlerden bazılarıdır. Bu vakıf eserlerini gezip ilçenin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlçede vakıf eserlerinin yanında gezebileceğiniz müzeler de mevcut. Farklı alanlarda eserlerin sergilendiği müzeleri de gezi rotanıza dahil edebilirsiniz. Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi ve Sırçalı Medrese Müzesi gezebileceğiniz müzelerdir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın