Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Konya Gezilecek Yerler

Konya civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Meram Bağları
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Konya

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Konya Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük şehri olma özelliği taşıyan Konya, her yıl binlerce turistin uğrak noktası oluyor. En kalabalık şehirleri arasında yerini alan Konya, köklü bir geçmişe sahip. Konya’nın tarihî eserleri ve doğal güzellikleri görülmeye değer özelliklere sahip.

En eski yerleşim yerlerinden olan Konya tarihî mekânları ile birçok turistin dikkatini çekiyor. Şair, mutasavvıf ve İslam bilginlerinin yetiştiği şehir olduğu biliniyor. Konya otelleri sizlere geziniz esnasında konaklama imkanı sunar.

Konya’da Gezilecek Yerler

Birçok tarihî ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Konya’yı gezmeye başlamadan önce Konya gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz. Böylece bölgede bulunan önemli yerleri atlamadan gezip görme fırsatı yakalayabilir ve zamandan tasarruf sağlarsınız. Aşağıda yer alan mekânları inceleyerek Konya’da gezilecek yerler için rotanızı oluşturabilirsiniz.

  • Meram Bağları: Evliya Çelebi’nin anlatımına konu olan bu yer; Meram Hamamı, Meram Köprüsü ve Tavus Baba Türbesi gibi Konya tarihî turistik yerleri içerisinde bulunduruyor. Selçuklular Dönemine ait olan bu yapılar her yıl binlerce tarih meraklısı turiste kapılarını açıyor. 
  • Mevlana Türbesi: İnanç turizminin ilgi odağı olan Mevlana Türbesi, Konya’da gezilecek güzel yerler arasında yer alıyor. Mevlana’nın babasına hediye edilmiş olan gül bahçesinin içerisinde; türbenin yanında Hasan Paşa, Sinan Paşa ve Fatma Hatun Türbeleri de bulunuyor. Buraya gelerek türbeyi ve yanında bulunan müzeyi gezebilirsiniz. 
  • Konya Zafer Meydanı: Türk devletlerinin bayraklarının bulunduğu sütunların yer aldığı bu meydan, şehrin turistik noktalarından biri. Meydan bulunan mağazalardan hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Bölgede bulunan Selçuklu Anıtı ve Çapa Çeşmesi’ne gidebilir ve burada bulunan mekânlarda dinlenmek için mola verebilirsiniz. Konya’da gezilecek tarihî yerler arasındaki bu meydanı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 
  • Yerköprü Şelalesi: Konya’da gezilecek doğal yerler denince ilk akla gelen Yerköprü Şelalesi oluyor. Göksu Nehri kıyısında bulunan bu doğal güzellik 400 metre yükseklikte kayalar arasında akan suların yarattığı görsel bir şölen sunuyor. Şelale çevresinde kamp ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Burada bulunan kır bahçelerinde doğa ile iç içe bir köy kahvaltısı yaparak güne başlama fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca seyir terasından manzarayı seyredebilir ve fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Konya’da gezilecek güzel yerler arasında yerini alan mekân her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. 
  •  Alaaddin Tepesi: Konya’nın tarihî mekânları arasında yer alan bu tepe tarih öncesi çağlardan beri yerleşim yer olarak kullanılıyor. Bölgede yapılan kazılarda, tarihî dönemlere ait birçok eser ortaya çıktı. Bölgede ayrıca Alaaddin Cami, Sultanlar Türbesi ve kümbetler bulunuyor. Konya merkezine kısa bir mesafede bulunan tepeye yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca tepe tarihî kaynaklarda Yunan Filozofu Platon’un mezarının bulunduğu yer olarak geçiyor.  

Konya Çevresinde Görülmesi Gereken Turistik Mekanlar

Konya gezilecek yerler dışında şehir çevresinde yer alan bölgelerde bulunan tarihî ve doğal güzellikleri gezebilir böylece tatilinizi daha eğlenceli bir hâle getirebilirsiniz. Bu yerlerden biri de Tuz Gölü oluyor. Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olarak bilinen bu göl, Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor.

En az yağış alan bölgeler arasında yerini alan Tuz Gölü, her yıl binlerce turist ağırlıyor. Bu doğa harikasını görmek için herhangi bir saat veya kısıtlama bulunmuyor. Buraya giderek manzarayı seyredebilir, fotoğraf çekebilir ve çıplak ayaklarla gölün içerisinde dolaşabilirsiniz.

Doğada yaşayan canlılar içinde büyük bir önem taşıyan bölge özellikle son zamanlarda fotoğrafçılık için sıklıkla tercih edilen bölgeler arasında yerini alıyor. Doğa ve düğün fotoğrafçılığı için tercih edilen bu bölgeyede birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve tatilinizi unutulmaz hâle getirebilirsiniz.

Konya çevresi gezilecek yerler bakımından zengin olduğu için tatilinizi çok daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Konya Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler sayfasından yeni aktiviteler bulabilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Konya için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Konya için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Meram Bağları, Konya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Konya için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Konya için gezilecek ücretsiz yerler : Meram Bağları, Konya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Konya için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Konya için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Meram Bağları, Konya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Konya için gezilecek yerler nelerdir?
Konya için gezilecek yerler : Meram Bağları, Konya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.