Konya bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Konya Aktiviteleri

Dünyevi telaşlardan biraz da olsa uzaklaşmak, Konya’nın iliklerinize işleyen ruhani atmosferinde kaybolmak ve Mevlana’nın sözleri arasında yeniden kendinizi bulmak istiyorsanız bu gezi sizin için bir başlangıç olabilir.Konya Görülecek Yerler - Konya En İyi 10 Yapılacak Şey

Dünyevi telaşlardan biraz da olsa uzaklaşmak, Konya'nın iliklerinize işleyen ruhani atmosferinde kaybolmak ve Mevlana'nın sözleri arasında yeniden kendinizi bulmak istiyorsanız bu gezi sizin için bir başlangıç olabilir.

Mevlana'nın herkesi kucaklayan ruhu sinmiştir sanki Konya'nın her köşesine. Birçok şehirde rastlamadığınız sakinlik ve huzur havası hakimdir bozkırın ve yeşilin eşsiz uyumundaki bu şehre. Tarihi çok eskilere dayanır Konya'nın ve bu nedenledir ki geçmişin izlerini günümüze taşıyan birçok tarihi eser vardır bu topraklarda. Alaaddin Tepesi, Meram Bağları, şifalı sulara ev sahipliği yapan kaplıcaları ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Mevlana Türbesi bu Konya'nın güzelliğine güzellik, rengine renk katar. Dünyevi telaşlardan biraz da olsa uzaklaşmak, Konya'nın iliklerinize işleyen ruhani atmosferinde kaybolmak ve Mevlana'nın sözleri arasında yeniden kendinizi bulmak istiyorsanız bu gezi sizin için bir başlangıç olabilir. Konaklama seçenekleri için uygun Konya otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Mevlana Türbesi: Konya'da en çok vakit geçireceğiniz, içinize döneceğiniz, ayrılmak istemeyeceğiniz ve dünyevi telaşları bir kenara bırakacağınız yer olacak Mevlana Türbesi. Sözleri ve şiirleri ile çağını aşan Mevlana Celaleddin Rumi'nin türbesini ziyaret etmenin bir ayrıcalık olduğunu hissedeceksiniz ziyaretiniz sırasında. Bu huzur dolu türbeye adım atar atmaz gönül telinizi titretecek kadar dokunaklı olan ney sesi karşılar sizi. Bir süre o muhteşem sesin içinde kaybolup, içinizi dinlersiniz. Türbe içinde ve bahçesinde göreceğiniz Mevlana'nın sözlerini okuya okuya ilerlersiniz ve birçok türbeyi ziyaret edenler gibi hayatı, kendinizi, çevrenizde olan biten her şeyi sorgularsınız. Ama kendinizi kötü hissettirmez bu sorgulama hali, aksine farkındalık kazandırır tıpkı Mevlana'nın sözleri gibi. ‘Ne olursan ol gel' bu türbeye ve kaybol ruhani dünyanın sahiciliği içinde.

Bisiklet Turu: Dümdüz bir ova olduğu için Konya'da bisiklet kullanmak çok keyifli ve çok rahat. Zaten sıklıkla sokaklarda bisikletle gezinti yapanları görürsünüz. Çarşıdaki bisikletçilerden birinden bisiklet kiralayın ve şehri keşfe çıkın. Bozkırın çevrelediği Konya Ovası, şehrin en yeşil alanı Meram Bağları ve Alaaddin Tepesi tüm ihtişamıyla çıkacak karşınıza. Her pedal çevirdiğinizde bambaşka güzellikler keşfetmenin ve Konya'yı Konya yapan değerlere yakından dokunabilmenin tadını çıkarın.

Mevlana Semazen Gösterileri: Konya'nın efsunlu ruhunu anlamak ve daha yakından dokunmak istiyorsanız semazen gösterilerine mutlaka katılmalısınız. Konya Belediyesi'nin katkılarıyla ücretsiz olarak hafta da birkaç gün düzenleniyor semazen gösterileri. Birkaç saatliğine de olsa, aklınızı, kalbinizi yoran her şeyi ve herkesi geride bırakıp, bu büyülü atmosferin içinde kendinizi bulmaya, kötü olan her şeyden arınmaya çalışın. Gösteri sonunda kuş gibi hafiflediğinizi ve huzur bulduğunuzu hissedeceksiniz.

Meram Bağlarında Gezinti: Konya'nın en yeşil, en gezilesi ve dinlenilesi alanıdır ağaçların gölgesindeki Meram Bağları. Şehrin nefes alma alanlarından biridir ve tarih boyunca güzelliklerinden bahsettirmiştir. Ortasından Meram Deresi akar ve onun sesiyle daha da huzur bulursunuz burada zaman geçirirken. Bozkıra inat yemyeşildir burası ve piknik yapmanız içinde aklınızı çeler. Sakin bir gün geçirmek, su sesi ile yemeğinizi yemek ve bir ağaç gölgesinde dinlenmek istiyorsanız Meram Bağları doğru adres.

Kaplıcalar: Konya'da bulunan Ilgın, İsmil ve Kuşaklı Kaplıcaları yılın yorgunluğunu atmak ve şifalı sularda huzur bulmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği adresler arasında yer alır. Yılın her mevsimi özellikle yerli turistler tarafından yoğun ilgi gören kaplıcalar doğa ile iç içe olma ve sakin bir tatil geçirme fırsatı da sunuyor ziyaretçilerine.

Etli Ekmek Tadımı: Etli ekmek tadımı dedim ama tatmakla kalmayıp, birkaç tane yiyeceğinizden emin olabilirsiniz. Konya dendiğinde akla ilk Mevlana geliyorsa, eminim ki ikinci akla gelen de etli ekmektir. Konya ve çevresinde etli etmek yiyebileceğiniz birbirinden güzel restoranlar mevcut. Bu eşsiz lezzete hakkını vermek istiyorsanız da, yanında bol köpüklü bir ayran harika olur.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın