Konya bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Konya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

İnanç turizminde ülkemizin önde gelen şehirlerinden olan Konya'da gezilecek pek çok tarihi eser ve doğal güzellik yer alıyor.



Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Konya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 66 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Karapınar Çölü

"Daha fazla fotoğraf yok mu?"

"İlk kez duydum"

7.0

Misafir yorumu

3 yorum

Mevlana Türbesi

"Umarım herkesin yolu düşer"

"Mevlana Türbesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Kubad Abad Sarayı

"kubad abad sarayi"

"kubad abad sarayi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Eşrefoğlu Camii

"Camiyi herkes görmeli"

"Mutlaka görülmesi gerekli"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Konya Mevlana Müzesi

"7/24 açık olmalı"

"Umduğumu bulamadım"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Eflatun Pınarı

"Özel araç gerekli"

"Gerçekten çok harika"

7.5

Misafir yorumu

2 yorum

Meke Gölü

"Bu haline çok üzüldüm"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Sırçalı Medrese

"sircali medrese"

10

Misafir yorumu

1 yorum

İnce Minareli Medrese

"İnce Minareli Medrese"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Tınaztepe Mağarası

"Parkuru bayanlar ve çocuklar için elverişsiz"

2.0

Misafir yorumu

1 yorum

Konya Tarihi Mekanlar

İnanç turizminde ülkemizin önde gelen şehirlerinden olan Konya'da gezilecek pek çok tarihi eser ve doğal güzellik yer alıyor.
Tarihin en ünlülerinden Mevlana ve Nasreddin Hoca'ya ev sahipliği yapan, cami ve türbeleri, müzeleri, yeşil alanları, gölleri ve mağaraları ile Konya'nın büyüsüne siz de kapılacaksınız. Konya'da gezilecek yerler listemizde tatilinizi daha keyifli kılacak tüyolar bulunuyor. Konaklama seçenekleri için uygun Konya otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Camiler: Konya'daki gezinize camileri dolaşarak başlayabilirsiniz. Sultan Selim Camii, Kadı Mürsel Camii, Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi, Kapu Camii, Aziziye Camii ve Eşrefoğlu Camii Konya'nın en çok gezilen camileri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Medreseler: İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi, Sırçalı Medrese Konya'da ziyaret edebileceğiniz medreseler. Bu medreselerin hemen hepsi Selçuklu döneminden kalma eserler.

Türbeler: Konya denince akla ilk gelen yerlerden türbeler. Özellikle inanç turiziminin en geliştiği şehirlerden biri olan Konya'da ziyaret edebileceğiniz pek çok türbe var. Mevlana Türbesi, Pir Sultan Abdal Türbesi, Tavsubaba Türbesi, Sultanlar Türbesi, Gömeç Hatun Türbesi, Nasrettin Hoca Türbesi ise bu türbeler içinde çok ziyaret edilenler.

Kilise ve Manastırlar: Konya yalnızca İslam eserlerinin değil; farklı dinlerin de varlık gösterdiği bir yer. Aya Elena Kilisesi, Ak Manastır ve Sille Aya Elena Kilisesi Konya'da Hristiyanlığa ait eserlerin en önemlileri.

Müzeler: Konya'nın tarihine ışık tutan müzeler, Konya geziniz sırasında en keyifli duraklarınızdan olacak. Konya Mevlana Müzesi, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Konya Atatürk Evi Müzesi, Konya Ereğli Müzesi ve Koyunoğlu Müzesi Konya'da gezebileceğiniz müzelerden.

Antik Kentler ve Örenyerleri: Kilistra Antik Kenti ve Sille Köyü Konya'da gezebileceğiniz antik kentler ve ören yerleri arasında yer alıyor.

Mağaralar: Konya, mağara turizminin geliştiği illerimizden biri. Şehirde pek çok turistik mağara bulunuyor. Eğer sizin de mağaralara ilginiz varsa Körükini Mağarası, Balatini Mağarası, İnbaşı Mağarası, Güvercinlik Mağarası, Tınaztepe Mağarası, Yerköprü Mağarası'nı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Göller: Konya tarihi yapıları ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de meşhur bir yer. Her mevsim farklı güzellikler sunan Beyşehir Gölü Milli Parkı, Meke Gölü, Obruk Gölü, Tuz Gölü ve Akşehir Gölü'nü görmeniz seyahat önerilerimiz arasında.

Eğer Konya'ya tepeden bakmak ve eşsiz bir seyir alanında vakit geçirmek isterseniz Alaaddin Tepesi'ni, doğa ile iç içe yemyeşil bir ortamda dinlenmek isterseniz Meram Bağları'nı, Türkiye'deki tek çölü görmek isterseniz de Karapınar Çölü'ne gitmenizi tavsiye ediyoruz.

35 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
35
Özel araç gerekli
5

-

Buraya gitmek için mutlaka özel aracınızın olması gerekiyor. Toplu taşıma ile kavşağa kadar gidiliyor, kavşaktan yürümek gerekiyor.

35
Daha fazla fotoğraf yok mu?
1

-

Daha fazla fotoğraf yok mu? Çok detaylı bilgi vermişsiniz maşallah. Kısa yorum da yapılmıyor, son cümleyi o yüzden yazdım.

35
Çok güzel
10

-

Çok güzel.

35
Umarım herkesin yolu düşer
10

-

Anlatım ötesi bir sinerji ve müthiş bir mistisizm... "Gel...ne olursan ol, gel..." İçine girdiğinizde, Hz.Mevlana'nın bu sözünün hala ve tüm canlılığıyla yaşadığını hissediyorsunuz. Yolunda giderken dahi attığınız adımlara bakıp bu sözü hatırlıyor ve düşünüyorsunuz. Umarım bir gün herkesin yolu düşer.

35
7/24 açık olmalı
10

-

Sabah saat 06:00'da geldik. Mevlana hazretleri türbesine. Yazık ki ziyaret edemedik. Çünkü kapıları kapalı. Çok üzüldük. Bu büyük zaatların mezarları 7/24 açık olması lazım. Lütfen devlet büyüğümüz Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan Bey bu mevzuyu çözer inşallah. Rabbim güç kuvvet verir, inşallah.

35
İlk kez duydum
10

-

Bu zamana kadar Konya'nın Ilgın ilçesinde yaşadım Karapınar 30 dakikalık bir mesafede olmasına rağmen ilk defa duydum, bu sene gitmek isterim.

35
Camiyi herkes görmeli
10

-

Bu gün gidip gördüğüm bu muhteşem camiyi herkesin gidip görmesini tavsiye ederim... Benim için en ilginç gelen caminin orta yerindeki boşluk ve görevi oldu.

35
Umduğumu bulamadım
10

-

Ben Kayseriliyim. Kayseri'den Mevlana Hazretlerini ziyaret için yaşlı annemi getirdim fakat umduğumu bulamadım. Neden derseniz, arabamı park ettiğim bir yerde sorunla karşılaştım, bir tuvalet olmayışından ileride bir cami var, caminin yanında araba park edecek yer yok. Yaşlı annemi yalnız da bırakamıyorum ve maalesef Kültür Merkezi içerisinde de tuvalet yok, lavabo yok. Sadece açık bir şadırvan ve abdest alacak herk.. Devamını Göster

35
Çok güzel bir yer

-

Bayıldım, çok güzel bir yer. :) :) :)

35
Gerçekten çok harika
10

-

Dünyadaki en temiz, en berrak suya sahip bir yer. Burası gerçekten çok harika. Orada bir taşın üzerine oturup saatlerce üç bin yıl öncesini düşünün. :)

35
Mutlaka görülmesi gerekli
10

-

Olağanüstü bir yapı, asırlardır o direk sütunların ayakta kalması giriş kapısının işlemesi derken nesini anlatayım. Mutlaka görülmesi gereken bir eser. Şiddetle tavsiye ediyorum.

35
Medeniyet mührü
10

-

Taşa ve ahşaba vurulan medeniyet mührü, Selçuklu!

35
Mutlaka görülmeli
10

-

Kesinlikle görülmesi gereken muhteşem bir cami, mimarisi ve içerisindeki işlemeler özenle yapılmış, büyüleyici.

35
Muhteşem doğal güzelliği
10

-

Muhteşem doğal güzelliği ile sıcakkanlı Anadolu insanın bir arada olduğu saklı cennet.

35
Görmeye değer bir eser
10

-

Görmeye değer bir eser. At figürü dağın yamacına işlenmiş. Çok güzel lakin başak, bereket anıtı diye bir anıt da var. Aslan başları üzerine basmış bir tanrı. Velhasıl güzel bir yer. Turizme açılıp tanıtılması gereken bir yer.

35
Bu haline çok üzüldüm
10

-

Meke Gölü'nün bu haline çok üzüldüm. Ben Meke Gölü'nü uçakla Kıbrıs'a giderken gördüğümde mükemmeldi. Şimdi çöp haline gelmiş, nasıl? Aynı hale gelmesi için ne yapmalıyız da nasıl kurtarmalıyız ki eski halini alsın?

35
Mükemmel görünüyor
10

-

Çok güzel bir yer. Cidden mükemmel görünüyor... :)(:

35
Burayı çok sevdim
8

-

Burayı çok sevdim ama çok kirli. Temiz olsa sevinirim.

35
Çok süper
10

-

Bence Obruk Yaylası çok süper.

35
Parkuru bayanlar ve çocuklar için elverişsiz
2

-

Boşa harcanmış vakit, ayrıca yürüme parkuru bayanlar ve çocuklar için elverişsiz ve güvensiz. İşletmesi özel Müzekart, vs. geçmiyor. Ücreti uygun ama bence gezen insanlara üzerine para vermek gerekir.

35
osman ÖZÜDOĞRU tarafından...
10

-

Bir Hotamışlı olarak çok üzücü bir durum. Şu anda tamamen yok olmuş, çöl durumunda. Halbuki duyduklarımız bir kuş cenneti olduğu. Bizler göremedik, yetişemedik. Ne yazık ki Türkiye için büyük kayıp.

35
sircali medrese
10

-

Kısa ve net. Çok teşekkür ederim.

35
kubad abad sarayi
10

-

Kubad-ı abad sarayı Yenşarbademli'de değil, Beyşehir Gölyaka(Hoyran) köyündedir. Düzeltilmesi dileğiyle...

35
kubad abad sarayi
10

-

Kubad ıabad sarayı Isparta Yensarbademlide degiil Konya Beysehir Golyaka kasabSındadır Beysehir Golune bitisik bir mevkiye sahiptir.

35
karapinar colu
10

-

Yukarıdaki resim Kumluketir'den bir görüntü. 1960'lı yıllarda kum fırtınasının sebep olduğu bir oluşum. Şiddetli rüzgarın taşıdığı kumlar, bazalt kayaların etrafında birikmiş, yer yer küçük kumul tepecikler oluşmuştur.

35
Sultanlar Türbesi
10

-

Güzelmiş.

35
Mevlana Türbesi
10

-

Fotoğraf yok, lütfen koyun. Teşekkürler.

35
Tavusbaba Türbesi
10

-

Biraz tuhaf bir isim ama kesin anlamı büyüktür.

35
İnce Minareli Medrese
10

-

Çok güzel.

35
Obruk Gölü
10

-

145 metre derinliğinde.

35
Koyunoğlu Müzesi
10

-

Gidelim, bakalım bari.

35
Akşehir Gölü
10

-

Kendi arabasıyla Akşehir'e varan bir kadın(lar) gece hangi otel motel pansiyon-nerede kalabilir? Bir defasında Karadeniz'e gittik.(Çamlıhemşin yolunu gündüz gidelim diye) Arsin'den Pazar'a kadar nereye baktıysak gece kalacak yer bulamadık. Hangi otele baksak "size göre değil" diyorlardı. :)) Peki ama Akşehir'de .. Devamını Göster

35
Sille Köyü
10

-

Sayın Habibe Hanım, Sille ile ilgili düşünceleriniz için teşekkür ederim. Fakat size şunu belirtmek isterim ki, Sille tarih boyunca hiç köy olmamıştır. 1882 yılında kurulan Türkiye'nin ilk belde belediyeliklerindendir. 1900'lü yıların başlarında 18500-22500 'e kadar çıkmış olan nüfusu ile 18 köyün bağlı bulunduğu bir yerleşim birimidir. Teşekkür ederim.

35
Meram Bağları
10

-

iftar için gittiğimiz önceden rezervasyon yaptırdıgımız yerin önceden tatlı konulması münasebetiyle arılar basmış masayı değiştirin dediğimizde masa bu begenirseniz diyen kendini bilmez başka yere geçelim dediğim ailemin yanında alaycı bir şekilde güle güle deyip sırıtmanın hesabını verecektir.

35
Güvercinlik Mağarası
10

-

Evet ama ben Konya'ya hiç gitmedim.