Hafta Sonu Trenle Konya Keşfi

Görüşünüzü Paylaşın 2 Yorum

Gezi Rehberi Yeşim Özbirinci

Hafta Sonu Trenle Konya Keşfi
Uzun zamandır tren ile seyahat etmediğimi fark ettim. Tren yolculukları bende değişik içsel deneyimlere yol açıyor. Günümüzde nostaljik trenlere binmek, kısa da olsa zaman makinesine binmiş gibi bir hissiyata mahal veriyor. Şimdilerde artık hızlı trenler daha çoğunlukta da olsa tren garlarının o dokusu bende hala aynı.

O zaman tren ile yolculuk yapıp hafta sonu kaçamağı neresi olur diye düşündüm durdum… Şöyle bol bol kültürel dokuyu hissedebileceğiniz Konya şehrimiz aklıma geldi. Hem İç Anadolu'da olması nedeniyle ulaşım açısından birçok noktaya eşit mesafede konumlanıyor hem de gezip görebileceğimiz birçok önemli değere de sahip.

1. Gün: Şehir Turu

O zaman sabahın erken saatlerinde, Konya'nın güzel manzaralı bir yerinde kahvaltı yaparak güne başlamaya ne dersiniz? Yiyip, doyup, üzerine Türk kahvemizi de içtikten sonra Konya'yı keşfetmeye başlayabiliriz.

1 - Mevlâna Müzesi

mevlana müzesiKonya denince benim aklıma hemen Mevlâna geliyor. İlk uğrayacağım yer Mevlâna Müzesi olur.

Biliyorsunuz Mevlâna tasavvuf şiirleriyle ve kurucusu olduğu Mevlevilikle dünyada saygı ile anılan alimlerden biri. Şems-i Tebriz'i ile tanıştıktan sonra kendisini tamamıyla tasavvufi düşüncesine adadı.

Mevlâna'nın babası Sultanül Ulema vefat ettiğinde, surların yakınlarındaki gül bahçesine gömüldü. Bu mezar taşı ile Dergâh'ın ilk adımları da atılmış oldu. Mevlâna da onun başucunda hazırlanan kabre gömüldü.

"Dervîşân" kapısından müzenin avlusuna giriyorsunuz. Derviş hücreleri kuzey ve batı yönü boyunca sıralanıyor. Güney yönünde Üçler Mezarlığı'na açılan "Susmuşlar" kapısı ile son buluyor. Mevlâna ve ailesinin mezarlarını ziyaret etmek isterseniz avlunun doğusunda kalıyor.

Huzur-u Pir'e (Türbe) kadınlar başlarını örterek ve herkes ayakkabılarını çıkartarak girebilir. İçeride fotoğraf çekmek de yasak. Semahane bölümünde, 1926 yılında dergâh müze olana kadar semalar devam etmiş. Artık Mevlevi müzik aletleri sergileniyor. Matbah bölümünde zamanında dergâhın yemek ihtiyacı karşılanıyormuş. Tilavet odasında ise çeşitli eşyaların sergilendiğini göreceksiniz.

2 - Şems-i Tebriz-i Türbesi

şemsi tebrizi türbesiMevlâna kabri ziyareti sonrasında onun hocası olan Şems-i Tebriz-i'nin türbesini de ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Mevlâna Müzesi'ne yürüyerek 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Na'şının burada olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var ama burada olduğu kabul ediliyor.

3 - Müzeler Diyarı Konya

karatay medresesiKonya Arkeoloji Müzesi, Konya Etnografya Müzesi, Karatay Medresesi (Çini Eserler Müzesi) de görmek isteyeceğiniz diğer şehir içi noktalarından olabilir.

İlk gününüzü Konya'nın şehir kültürüne ve tarihi yapılarına ayırabilirsiniz. Konya bu açıdan gerçekten birçok değere sahip. Çeşit çeşit cami ve önemli türbeler konumlanıyor.

2. Gün: Doğal Güzellikler ve Tarihi Yerler Keşfi

1 - Japon Kyoto Parkı

kyoto japon parkıJapon Kyoto Parkı, Konya ile Kyoto'nun kardeşlik ilişkilerini pekiştirmek için yapılmış. Parkın içindeki restoranda karnınızı doyurabilirsiniz veya ikinci güne başlamak için kahvaltınızı burada yapabilirsiniz. Zaten parkı gezmek de yarım saatinizi alacak. Karın doyurmak ve parkı dolanmak için bir saat yeterli bir süre. Restoranda Japon yemeklerini bulabileceğiniz gibi parkın mimari ve peyzajı da Japon kültürüne göre düzenlenmiş. Hiç Japonya'ya gitmemiş olanlar için ilginç olabilir.

2 - Sille Köyü

sille köyüArdından Sille Köyü'nü gezmeye geçebilirsiniz. Kyoto Parkı'ndan araç ile 25-30 dakika gibi bir süre ile buraya ulaşabilirsiniz.

5 bin yıllık bu tarihi köy, keyifli bir destinasyon olarak karşımıza çıkıyor. Friglerden Osmanlılara kadar birçok kültürün izlerini içinde barındırıyor. Prof. Dr. Ahmet Çaycı'nın verdiği demece göre Sille ismi "su perileri" anlamına gelen "Sylla" kelimesinden geliyor. Tarihin her döneminde iskan edilen bu bölge, birçok tarihi yapıyı ve kültürü günümüzde bizlere sunuyor. Listenize burayı kesinlikle alın.

3 - Çatalhöyük Neolitik Kenti

çatalhöyük neolitik kentiİkinci gününüzü daha farklı şekilde geçirmek istiyorsanız, Çatalhöyük bölgesine gidebilirsiniz. Aslında tüm bu destinasyonları ziyaret edebilmek için gezinizi Kyoto Parkı'nın olduğu bölgeden başlatarak Çatalhöyük'te bitirebilirsiniz. Daha yoğun gezmek isteyenler bu şekilde de seyahatlerini planlayabilirler. Mevlâna Müzesi'nin olduğu bölge, Kyoto ile Çatalhöyük'ün arasında kalıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 2012 yılında giren Çatalhöyük Neolitik Kenti, insanlığın gelişiminde önemli bir evreye sahip. Konya'nın Çumra ilçesinde konumlanıyor.

Bu arada Çatalhöyük'e kadar tren ile gelebiliyorsunuz. Hızlı tren ile Konya'ya vardıktan sonra Konya-Karaman Treni ile de bu bölgeye yani Çumra'ya gelebilirsiniz. Bir de sadece yaz aylarında minibüsler ile Çumra'dan Çatalhöyük'e ulaşabilirsiniz. Diğer mevsimlerde kendi özel aracınız veya taksi ile buraya ulaşabilirsiniz.

Çatalhöyük, doğu ve batı tarafında kurulmuş iki adet höyükten oluşuyor. Doğu tarafı Neolitik Çağ'da insanların yaşam alanı olmuş. Batı tarafı yani Çatalhöyük olarak da isimlendirilen bu alan da Kalkolitik Çağ'da yaşam alanı olarak kullanılmış.

Kültür ve sanatın bu çağa hakim olması dikkatlerden kaçmazken, kentleşme sürecinin de yaşandığının görülmesi bu bölgeyi diğer antik kentlerden biraz daha özel kılıyor.

Şöyle ufak bir araştırma yapsanız Konya'da bir sürü hanlar, kervansaraylar, camiler, tarihi yerler bulacaksınız. Elbette hepsini sadece hafta sonuna sığdırmak imkansız. Aralarında çok mesafe olmadan iki gün içinde gezebileceğiniz yerleri kabataslak çıkarmaya çalıştım.

BONUS: Karapınar Çölü

karapınar çölüTürkiye'de bir çöl olduğunu biliyor muydunuz? Karapınar ilçesinin büyük bir kısmı çöl bir arazi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'nin tek çölü olarak anılıyor. Buzul Çağı döneminde bulunan büyük bir gölün kuruması sonucunda bu çöl oluşmuş. Ardından gerçekleşen volkanik patlamalar da bir hayli dikkat çeken kumulları meydana getirmiş.

Çöle alışık olmadığımız için insanların çoğuna bayağı ilginç geliyor. Hatta dünyaca ünlü markalar burada koleksiyonlarının çekimini bile yapmış.

Ayrıca bu bölge ülkemizdeki Samanyolu'nun en iyi izlenebileceği noktalardan biri. Geçen ağustosta gerçekleşen Perseid Göktaşı Yağmuru buradan takip edildi.

Konya'ya Tren ile Ulaşım

konya treniKonya Mavi Treni, İzmir (Basmane) ile Konya arasında sefer yapıyor. Yataklı, yemekli ve pulman vagonlarına sahip bu tren ile her gün İzmir'den Konya'ya gidebilirsiniz. Toplam yol 12 saat sürüyor. Basmane'den kalkan tren şu güzergahı izliyor:
 • Basmane: 20.10 (kalkış)
 • Manisa: 21.33
 • Uşak: 01.47
 • Afyon: 04.19
 • Konya: 08.46 (Varış)
Toros Ekspresi ile de Adana'dan Konya'ya tren ile ulaşabilirsiniz. Tüm sefer toplam 6 saat 30 dakika sürüyor. Bu tren de şöyle bir güzergahı izliyor:
 • Adana: 07.45 (Kalkış)
 • Pozantı: 09.31
 • Ulukuşla: 10.34
 • Ereğli: 11.20
 • Konya: 13.58 (Varış)
Ayrıca Yüksek Hızlı Tren ile de Ankara'dan Konya'ya gidebilirsiniz. Bir sefer 1 saat 47 dakika sürüyor. Günde 2 sefer yapılıyor. Ankara'dan kalkan şu şekilde seyir izliyor:
 • Ankara: 08.30 / 18.00 (Kalkış)
 • Eryaman: 08.48 / 18.18
 • Polatlı: 09.11 / 18.41
 • Konya: 10.47 / 19.47 (Varış)
Yine Yüksek Hızlı Tren aracılığı ile İstanbul'dan Konya'ya gidebilirsiniz. Yolculuk süresi 5 saat 26 dakika tutuyor. Günde 2 sefer yapıyor. İstanbul Halkalı'dan kalkan tren şöyle bir güzergahı izliyor:
 • Halkalı: 07.10 / 17.20 (Kalkış)
 • Bakırköy: 07.26 / 19.38
 • Söğütlüçeşme: 08.00 / 18.15
 • Bostancı: 08.08 / 18.24
 • Pendik: 08.32 / 18.42
 • Gebze: 08.53 / 19.02
 • İzmit: 09.26 / 19.35
 • Arifiye: 09.46 / 19.55
 • Bilecik: 10.27 / 20.36
 • Bozöyük: 10.51 / 21.00
 • Eskişehir: 11.11 / 21.20
 • Konya: 12.37 / 23.02 (Varış)

Konya Garı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

konya şehir merkeziEğer doğrudan ilçelerine gitmeyecekseniz şehir merkezi aslında 10 dakikalık bir mesafede konumlanıyor. Konya Tren Garı'ndan 38 numaralı otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs 2 saatte bir hizmet veriyor.

Şimdiden keyifli bir seyahat diliyorum sizlere…

2 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
2
/

-

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı geldi nasıl gidebiliriz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Reklamınızı görünce adeta içim gitti. Pandemi olmazsa hemen yazılmıştım.Ancak yaşım 64..Yani sınırdayım. İnşallah bu bela oradan kalkınca her yıl bu zamanlarda Hz. Mevlananın "gel, gel" nidasına uyacağım. Başarılar..

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)