Mudanya-Güzelyalı Tarihi Mekanlar

Güzelyalı'nın tarihçesi çağlar boyunca bir bölümünü oluşturduğu Mudanya Bölgesi tarihçesi ile bir bütün oluşturmakta ve Eski Burgaz Köyü olarak bilinmektedir.

Bursa ve civarı 1. Dünya Savaşı'dan sonra Yunan işgaline uğramıştır. Bu yerler Türk Kurtuluş Savaşı'nın kuzeybatı cephesiydi. Bu cephedeki savaş ancak 12 Eylül 1922'de sona ermiştir.

1922 yılından sonra Burgaz Köyü'ndeki Rumların kaçması ile boşalan köye Türkler yerleştirildi. Batum tarafındaki Gürcü Türkler ile Girit adasını boşaltan Türkler mübadele ile köye yerleştirildi. 15 haneden oluşan köy giderek kalabalıklaştı. 1962 senesinde bir referandum ile Bursa Belediyesi'nden ayrılarak Mudanya Belediyesi'ne mahalle olarak bağlandı ve Güzelyalı adını aldı.

Ancak hizmetlerin yeterli olmadığını gören mahalle halkı 1992 yılında yaptığı referandum ile ve Bakanlar Kurulu'nun 13/08/1992 gün ve 92/40614 sayılı kararı ile Mudanya Belediyesi'nden ayrılarak başlı başına belde oldu. Bununla beraber Güzelyalı, idari olarak Mudanya Kaymakamlığı'na bağlıdır. 2009 yerel seçimlerinde, belde statüsü ve ilk kademe belediyeliği kaldırılmış ve tekrar Mudanya Belediyesi'ne bağlanmıştır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın