Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bursa Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Bursa civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Tayyare Kültür Merkezi
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa
Uğur Mumcu Kültür Merkezi
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa

Bursa Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Doğal ve tarihî güzellikleriyle her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Bursa, köklü geçmişiyle ve kültürüyle ön plana çıkan şehirler arasında yer alıyor. Yeşilliğiyle tanın şehir, pek çok tarihî mekâna da ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında 4. sırada yer alan Bursa tarihî mekânlar bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip. Tarih boyunca birçok yere sahip olan Osmanlı’nın kuruluş şehri olması, bölgenin tarihinde büyük bir önem taşıyor. Eski zamanlarda Hüdavendigar adıyla bilinen şehir günümüzde hâlâ tarihî ihtişamını koruyor. Bursa Otelleri size konum olarak uygun olacaktır. 

Bursa Gezilecek Yerler Listesi

Bursa gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine çok fazla seçenek sunuyor. Bursa tarihî yerleri ve doğal güzellikleriyle, gelen kişilerin ilgisini çekecek mekânlara ev sahipliği yapıyor. Bursa’ya gelmeden önce Bursa gezilecek yerler listesi hazırlamanız şehirde bulunan yerleri atlamadan gezmeniz için iyi bir seçenek olabilir. Bursa tarihî yerler ve doğal güzelliklerden başlayarak şehri yakından tanıyabilirsiniz. Bursa turistik yerler için önerilerimizi inceleyerek gezi rotası oluşturabilirsiniz.  

  • Ördekli Hamamı Kültür Merkezi: Yıldırım Bayezid döneminde yapımına başlanan bu yapı inşası Bursa’nın işgali nedeni ile yarım kaldı. Daha sonralarda tamamlanan yapı uzun yıllar boyunca harap durumda olduğundan 2008 yılında restore edilip kültür merkezi olarak kullanıma sunuluyor. Şu an içerisinde sergi ve seminer salonları bulunduran yapı günümüzde aktif olarak kullanılıyor.  
  • Osman Gazi Türbesi: Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Gazi’nin vasiyeti üzerine oğlu Orhan Bey, Bursa’nın fethinden sonra babasının vasiyeti olan Gümüşlü Kümbet adıyla bilinen bu mekâna gömüyor. Bu türbede sadece Osman Gazi değil oğlu, eşi ve birkaç akrabasının da mezarı bulunuyor. Bursa tarihî gezilecek yerler arasında yerini alan bu mekân her yıl binlerce kişinin ilgi odağı oluyor.  
  • Bursa Ulu Cami: Bursa’da günübirlik gezilecek yerler arasında dikkat çeken Ulu Cami, binlerce kişinin hem gezmek hem de ibadet etmek için tercih ettiği bir mekân. Eşsiz mimariye sahip olan bu cami içerisinde 20 adet kubbe bulunuyor. Osmanlı mimarisini günümüze taşıyan bu caminin ilk imamı Süleyman Çelebi. Yapılan onarımlar ile günümüze iyi bir vaziyette ulaşan bu cami tüm ihtişamını koruyor.  
  • Eski Aynalı Çarşı: Günümüzde çarşı olarak kullanılan bu yapı aslında şehrin inşa edilmiş ilk çarşı hamamı olarak biliniyor. Tarihî süreç içerisinde yangın çıkan bu mekân daha sonra onarılarak kadınlar ve erkekler hamamı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Günümüzde yöreye ait eşyaların satışının yapıldığı bir çarşı olarak kullanılan bu mekân her yıl binlerce turistin ilgi odağı oluyor.  

Kapalı Çarşı: Orhan Gazi döneminde hanların arasının kapatılması sonucu adını alan Kapalı Çarşı günümüzde hâlâ kullanılıyor. Tarihî dokusunu koruyan bu yapı içerisinde bulunan dükkânlarda; giyim, altın ve daha birçok ürünün satışı yapılıyor. Bursa’daki gezilecek yerler arasında yerini alan Kapalı Çarşı içerisinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

Bursa’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Tarihî mekânlar geziniz bittikten sonra biraz dinlenmek fakat aynı zamanda şehrin doğal güzelliklerine de doymak isterseniz Bursa gezilecek yerler doğa ile iç içe mekânları tercih edebilirsiniz. Ziyaretçilerine çok sayıda seçenek sunan rotalarda yeşillikler içinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bursa’daki gezilecek yerler listenize doğa ile iç içe olabileceğiniz yerler arıyorsanız önerilerimizi inceleyerek fikir edinebilirsiniz.  

  • Bursa Hayvanat Bahçesi: Ulaşımı gayet kolay olan bu yere aileniz ile beraber gelip keyifli vakit geçirebilirsiniz. 1070 hayvana ev sahipliği yapan mekân içerisinde 111 hayvan türü bulunuyor.  
  • Uludağ: Kış tatillerinin vazgeçilmezi olan Uludağ, birçok doğa sporunun yapıldığı odak nokta olarak biliniyor. En yüksek noktası 2543 metre olan dağın yüksek kısımlarında eski dönemlere ait buzullara da rastlanıyor. 
  • Sadağı Kanyonu: Bursa tarihî turistik yerler arasında sayılan Kaya Hamamı’nın bulunduğu nokta olan Sadağı Kanyonu doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor. Doğal güzelliğe sahip olan bu yerde birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bursa Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler sayfasını inceleyerek gezinizi zenginleştirebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bursa için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Bursa için gezilecek ücretsiz yerler : Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi, Bursa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bursa için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Bursa için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi, Bursa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bursa için gezilecek yerler nelerdir?
Bursa için gezilecek yerler : Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi, Bursa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.