Bursa'da Yaşama İsteği Uyandıran 10 Şey, Bursa

Bursa'da Yaşama İsteği Uyandıran 10 Şey

7 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Bursa'da Yaşama İsteği Uyandıran 10 Şey
Tarihi, doğası, insanları, aklını başından alabilecek lezzete sahip yemekleri ve daha niceleri ile yeşil Bursa seni çağırıyor. Türkiye'nin dört bir yanı cennet ama Bursa ayrı bir cennet. Daha önce Bursa'ya hiç gitmediysen, gitmek için hep ertelediysen ya da ben gittim ama çok vakit geçiremedim gezemedim diyorsan neler kaybettiğini birazdan görünce çok üzüleceksin.
Bursa denilince eminim ki herkesin aklına bir şey gelir, benim içinse Bursa = iskender. Bursa tabi ki de sadece 'iskender kebap' demek değil ama öncelik sırasına göre öyle. :) İşte beni Bursa'ya aşık eden seni de senden alacak 10 maddeyi listeliyorum.

1 - Cumalıkızık, Gölyazı, Tirilye ve Görükle Dörtlemesi

gölyazıŞimdi bu dörtlemede neyin nesi dediğini duyar gibiyim. Burada bir Bursalı ve Bursa aşığı hemen ne demek istediğimi anlar. Tarihin kol gezdiği sokaklardan biridir Cumalıkızık. Gölyazı ise sakinliğin, huzur ve dinginliğin Bursa'daki adresi. Tirilye ise deniz ile tarihin buluştuğu bir balıkçı kasabası iken Görükle Bursa'nın en hızlı yaşayan, en eğlenceli, en kalabalık ve en çalışkan öğrenci beldesidir.

2 - Uludağ

uludağUludağ anlatılmaz yaşanır. Ama gerçekten Uludağ anlatmakla bitmez yaşamakla tadına doyum olmaz. Kışın Bursa'nın kalbi Uludağ'da atar. Tüm sosyete, yabancı turistler, kayağa ve snowboarda aşık sporcular Uludağ'dadır. Hele bir de yılbaşı partileri, kış festivalleri dillere destandır Uludağ'ın.

3 - Tophane, Irgandı Köprüsü ve Asırlık İnkaya Çınarı

ırgandıOsmanlı'nın kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin türbeleri Tophane'dedir. İnkaya'daki asırlık çınar ise Uludağ yolunda neredeyse Osmanlı ile yaşıt Bursa çınarlarından sadece biri. Irgandı Köprüsü, Bursalı zanaatçıların geleneksel el sanatlarını icra ettiği tarihi köprü. Bu arada Tophane'ye geldiğinde türbelerin hemen yanı başında bulunan çay bahçesinde Türk kahveni yudumlarken panoramik Bursa manzarasının tadını çıkarmanı tavsiye ederim.

4 - Ulu Cami, Yeşil Cami, Yeşil Türbe

ulucamiŞehrin simgesel yapılarından Bursa Ulu Camii, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe. Bursa'ya gelen herkes bu üç simgesel yapıdan birine uğramadan gitmez. Birbirleri ile karşılıklı olan Yeşil Cami ve Yeşil Türbe eşsiz bir Bursa manzarasına da sahiptir.

5 - Hacivatım - Karagözüm

karagöz Bu iki karakterin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa nerede nasıl yaşadığı kesin olarak bilinmemekte. Haklarında anlatılan her şey bir rivayete dayanır. Bursalılar rivayet olsa da Hacivat ve Karagöz'e sahip çıkarak onların bir müzesini dahi yapmışlar.

6 - Pideli Köfte, İskender ve Cantık Üçlemesi

iskenderBursa'nın simgeleşmiş yemeklerinden biri olan iskender kebabı sevmeyen yoktur. Ancak Bursa'da pideli köfte podyumlarda boy göstermeye başladığından beri iskender kebabın işi baya zorlaştı. Cantık ise benim kulvarım farklı dese de lezzeti hepsi ile yarışır nitelikte. Geldiğinde yemeden asla gitme.

7 - Timsahlar, Teksas ve Şampiyonluk

bursaspor'Yeşiline beyazına kalpten bağlıyız, yaz kış demeden hep seninle yaşarız. Bursaspor efsanesi durmadan anlatılacak, hedefimiz tek timsah şampiyon olacak!' Timsahı, timsah yürüyüşü, Yeşil İnciler'i, Teksas'ı, Ünitimsah'ı, Taraftar 16'sı, şampiyonluğu ve kupası ile Bursa'nın haklı gururu Bursaspor. Bu arada şampiyonluk kupasını Bursa Kent Müzesi'nde görebilirsin.

8 - Arap Şükrü Sokağı

arapşükrüeBursa'nın en ünlü ve en özel sokağıdır bence Arap Şükrü Sokağı. Rakı - balığın, sazlı sözlü eğlencenin adresi Arap Şükrü'de bir akşam takılmadan Bursa'da eğlendim diyemezsin.

9 - Koza Han, Eski İpek Han ve Kapalı Çarşı

kozahanUlucami'nin etrafında ve yakın yerlerinde Osmanlı'dan kalma tarihi ünlü çarşılarda alışveriş yapmanın, geniş avlularında dinlenmek ve kahveni yudumlamanın verdiği hazzı mutlaka yaşamalısın.

10 - Araba Müzesi ve Kent Müzesi

arabamüzesiTofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve Bursa Kent Müzesi, Bursa'ya geldiğinde kesinlikle görmen gereken iki ayrı müze. Tofaş Araba Müzesi'nde fabrikanın ilk üretimi olan arabaları bile görebilirsin. Bilinenden çok farklı bu iki müzede hiç sıkılmadan gezeceğine ve bu kısacık zamanda Bursa'yı çok daha iyi tanıyacağına eminim.

Bonus: Kestane Şekeri ve Karyoka

kestane şekeriİşte bu tatlılar bir efsane dostum! Sakın sadece hediyelik alayım deme kendine de al. Çünkü, tadına baktıktan sonra vermekten vazgeçebilirsin.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

8 yıl boyunca yaşadığım bu şehrin bende anısı çok. Şu anda bile canım iskender kebap çekti, sanırım öğle arasında gidip bir yerlerde yiyeceğim. :) Bir de tabiki Uludağ. Bursa'da yaşasanız da yaşamasanız da her kış bir hafta sonu mutlaka Uludağ'a gitmenizi tavsiye ederim. Kayak öğrenmek de çok zor değil, oldukça kolay.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bursa hakkında yazılacaklar bitmez. :) Son zamanlarda ziyaretçi akınına uğrayan Şehzade Mustafa Türbesi'ni görün mutlaka. Bursa'nın bir tahinli pidesi vardır ki, böyle tat yok. Özellikle tarihi İnanç Fırını bu konuda çok iyidir. Peki ya hiç kestaneli poğaça denediniz mi? Bu tat için de Ülkü Pastanesi'ne uğrayın derim. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bursa, Türkiye'nin en yaşanası şehirlerinden biri. Yukarıda yazdığınız yerler son derece kıymetli ve doğru yerler. Muhakkak hepsi görülmeliler. Bunların yanında daha onlarcası sayılabilir, yazılabilir. Tüm bunların yanında gerek kültürel etkinlikler, konserler, tiyatro da tatmin edici durumda. Yemek, Bursalılar için çok büyük bir zevktir ve gerçekten bir dolu seçenek var. Ayrıca gece hayatı gerçekten muazzam...

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Görüşlerin tamamına katılıyorum, neden Bursa şeftalisini unuttunuz? Türkiye'de belki çok yerde şeftali yetişiyor ama Bursa şeftalisinin farklı tadı var! Havası, toprağı, suyu…

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Tarihi hamamlar mutlaka görülmeli.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhaba, ben Bursa'ya 3 kere gittim, çok çok beğendim. Şehir ve doğa olarak tarifsiz güzel. Fırsatım olunca her zaman gideceğim. Herhalde biraz pahalı her şey ama yine de tekrar tekrar görülmesi gereken yerlerden. Çok beğendim Bursa'yı, yine geleceğim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

http://hulisfunnyfoodadventure.com/kelese-bir-vefa-borcum-var / Bursa Keleş'i tanıtan bu yazımı paylaşabilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)