Hamzabey Türbesi

  • Bursa

Hamzabey Türbesi

Bursa'nın merkezinde yer alan Muradiye Mahallesine bağlı Hamzabey Caddesi üzerindedir.

Hamza Bey, Malkoçoğlu Mustafa Bey'in oğludur. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminde Niğbolu sancakbeyi olarak görev yapan Malkoçoğlu Hamza Bey, 1461 yılında Eflak Voyvodası tarafından şehit edilmiş bir zattır.

İzmir fatihi Hamza Bey, 1477 yılında Muradiye Mahallesi, Hamza Bey Caddesi üzerinde bir cami yaptırtmıştır. Cami, Çekirge'de bulunan II. Murat Cami'ye göre daha küçük bir camidir. Hamzabey Cami 1855 yılında Bursa'da şiddetli bir şekilde hissedilen depremde zarar görmüş, 1873 yılında da onarılmıştır. Ayrıca yanı başında Hamza Bey'in eşi ve kızlarının, damadı Kara Mustafa Paşa'nın türbeleri bulunmaktadır. Caminin hemen yanında ise Hamza Bey'in eşi ve kızlarının, damadı Kara Mustafa Paşa'nın türbeleri bulunmaktadır.

Hamzabey Cami'nin yanı başındaki türbe 15. yüzyılda yaptırılmıştır. Sekizgen bir plan üzerine oturtulan yapının duvarları taş ve tuğla ile örülmüştür. Türbede, 1461 yılında yaşamını yitiren Hamza Bey'in mezarı dışında, üzeri sıva ile örtülmüş 12 tane daha sanduka yer almaktadır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın