Yeşil Türbe

  • Bursa / Bursa Merkez

Yeşil Türbe

Bursa'nın simgelerinden olan ve şehrin merkezinde bulunan Yeşil Türbe, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid'in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Paşa'dır. Osmanlı mimarisinde tüm duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbedir. Mehmet Çelebi'nin sağlığında türbenin yapımı tamamlanmıştır. Ancak türbenin yapımından tam 40 gün sonra Mehmet Çelebi'nin vefat etmesi üzerine, Yeşil Türbe'ye konulmuştur. Türbede Çelebi Sultan Mehmet'in yanı sıra oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatuna ait olmak üzere toplam 8 sanduka bulunmaktadır.

Yapıya dışardan bakıldığında tek katlı görünmektedir. Ancak yapı sandukaların bulunduğu salon ve bunun altında yer alan beşik tonuzlu mezar odasıyla beraber iki katlıdır. Dış duvarlar turkuaz çinilerle kaplıdır. Türbenin içi; sandukalar, mihrap, cümle kapısı ile cephe kaplamaları da çiniden yapılmıştır. Yeşil Türbe'nin kıbleye bakan mihrabı bir sanat eseridir. Buradaki çiniler İznik çiniciliğinin şaheser örnekleri arasında gösterilmektedir. Çeşitli zamanlarda restorasyona uğrayan türbe restorasyon sürecinde düşen ya da tahrip olan çinilerin yenilenmesi sürecinde orijinal rengin yakalanamaması sorunuyla karşılaşmıştır.

Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Mutlaka gezilmesi gereken bir yer
10

-

Bursa'ya gidildiği zaman mutlaka gezilmesi gereken bir yer.