Kış Gelmeden Mini Bir Kaçamak: Kasıma Özel 9 Rota, Türkiye

Kış Gelmeden Mini Bir Kaçamak: Kasıma Özel 9 Rota

Yorum Yok

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Kış Gelmeden Mini Bir Kaçamak: Kasıma Özel 9 Rota
Favori mevsimi yaz olanları üzecek biliyoruz; ama kasım ayı geldiyse artık kışın gelmesine de sayılı haftalarımız kalmış demektir. Sonbaharın en serin geçtiği hatta dönem dönem bizi üşüten bu ay aslında hepimizin bildiği üzere oldukça romantiktir. Biz de düşündük ki kış henüz bastırmadan uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak, keyif aldığınız sokak aktivitelerini yapmak ve sevdiğinizle el ele dolaşmak için kasımın dokunaklı ruhunu kaçırmak istemeyebilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız keyif dolu kasım rotaları.

1 – İnegöl Ormanları

inegöl ormanları sonbaharFotoğraf: İbrahim Peynirci
Sonbaharda yapılabilecek en güzel etkinliklerden biridir doğayla buluşmak. Bursa'nın en büyük ilçesi olan ve topraklarının yarısı ormanlarla kaplı olan İnegöl de bu aktivite için en güzel duraklarımızdan biri. Uludağ'ın eteklerine yayılmış olan kayın, meşe, çam, kestane ve ceviz ağaçlarıyla kaplı ormanlar yol boyunca görenlerin içini huzurla kaplayacak bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Üstelik İnegöl yalnızca ormanlarıyla da kalmıyor. Burada ilginizi çekeceğini düşündüğümüz şeylerden biri de Oylat Mağarası. Toplamda 665 m uzunluğa sahip mağara Oylat Kaplıcaları yolu üzerinde bulunuyor. Yola trekking yapmak için çıkmış olabilirsiniz ama gelmişken mağarayı da görmeyi ihmal etmeyin.

2 – Kapadokya

kapadokya sonbaharDoğa, manzara ve yer yer romantizm dolu bir yolculuktan bahsetmişken listede Kapadokya'nın olmaması hayal kırıklığı olurdu diye düşünüyoruz. Her bir köşesinin güzel anılarla dolu olduğu bu durağı bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz gibi 3-4 günlük bir plan da yapabilirsiniz. Hala görme şansınız olmadıysa bu kasım alın elinize fotoğraf makinenizi düşün Kapadokya yollarına. Neden mi? Çünkü burada balonla gökyüzüne yükselmek, uzun vadi yürüyüşleri yapmak, manzaraya karşı şarabınızı yudumlamak ve yer altı şehirlerini keşfetmek ömrünüzde bir kez dahi olsa yaşamanız gereken deneyimlerin başında geliyor. Yürümeye hangi vadiden başlayacağınızı bilemiyorsanız Kapadokya'da Yürüyerek Keşfedebileceğiniz Masalsı 9 Vadi yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3 – Heybeliada

heybeliada geziİstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız bazen şehir yaşamından bir anda uzaklaşabilmek, önünüzde sizi bekleyen yığınla iş dururken yollara düşmek kolay olamayabiliyor. Bu yüzden sıradaki önerimiz İstanbullular için geliyor: Heybeliada. Dolu dolu bir gün geçirebileceğiniz, özellikle bu aylarda sokaklarında sakinliğin hakim olduğu ada, yürüyerek keşfetmek için oldukça ideal. Heybeliada'da Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi ve Aya Nikola Kilisesi gibi durakları ziyaret ettikten sonra dönmeden keyifli bir akşam yemeği yemenizi tavsiye ederiz. Hatta dilerseniz geceyi Heybeliada'nın sevimli pansiyonlarından birinde geçirip sabah güne ada kahvaltısı ile nefis bir başlangıç yapabilirsiniz.

4 – Yığılca

yığılca geziİsmini daha önce duymamış olabilirsiniz; ancak Düzceliler oldukça iyi bilirler Yığılca'yı. Burası Düzce'ye 33 km uzaklıkta yer alıyor ve hiç şüphesiz doğa tutkunlarının uğrak noktalarından biri. Batı Karadeniz'de bulunmasından fazlasıyla nasibini almış olan durak özellikle trekking ve doğa fotoğrafçılığı için bir hayli uygun. Size tavsiyemiz yolculuğa bir araçla çıkmanız. Böylece ilçe merkezine yakın konumdaki Sarıkaya Mağarası ve Saklıkent Şelalesi'ni de ziyaret etme şansı bulabilirsiniz.

5 – Kovada Gölü Milli Parkı

kovada gölüFotoğraf: Börtü Böcek Doğa
Isparta'nın Sütçüler ilçesi sınırları içerisinde kalan Kovada Gölü esasında Eğirdir Gölü'nün bir uzantısı; ancak zaman içerisinde alüvyon birikmesi sonucu burası ayrılmış ve yeni bir göl oluşmuş. İşte geniş bir ormanlık arazi içerisinde oluşan Kovada Gölü ve çevresi 1970 yılında ise milli park ilan edilmiş. Milli parkın en önemli özelliklerinden biri özellikle bu aylarda dört bir yanının kızıl yapraklarla kaplanması. Hal böyle olunca da özellikle sonbahar aşıklarının burayı ziyaret etmek için bir hayli sebebi oluyor. Girişin ücretli olduğu Kovada Gölü Milli Parkı, piknik alanları ve yürüyüş rotaları ile reddedilmez bir seyahat alternatifi sunuyor.

6 – Edirne

edirne geziHem zengin tarihi hem de doğal güzellikleri ile her anlamda dolu dolu geçecek bir seyahatin kapılarını açan Edirne, kasımda da yine siz ziyaretçilerini bekliyor. Şehir, bulunduğu bölge olan Marmara Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden biri olmayı gerek şehir içi durakları gerekse bağlı olduğu il merkezleriyle fazlasıyla hak ediyor. Meriç Nehri, Selimiye Camii, Sağlık Müzesi ve daha nicesini bünyesinde barındıran Edirne'de bizce Karaağaç'a uğramadan dönerseniz seyahatiniz eksik kalır. Edirne kent merkezine bağlı bir mahalle olan Karaağaç'ın sıra sıra dizilmiş kafeleri size tıpkı çocukluğunuzun geçtiği sevimli yazlık yerlerini anımsatacak. Üstelik burada Karaağaç Tren İstasyonu'nun yanı sıra Lozan Anıtı ve Müzesi'ni ziyaret etme şansı da bulabilirsiniz.

7 – Abant

abantSonbahar ve kışın en güzel olduğu yerlerden biridir Abant. Özellikle her şeyden bir süre uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenlere aradıkları huzuru sunuyor diyebiliriz için burası için. Gölü ve bu gölü çevreleyen yemyeşil ağaçları uzaktan tıpkı bir tabloyu andıran Abant'ın, göl çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz 7 km'lik yolu ve manzaralı konaklama birimleri uzun zamandır hayalini kurduğunuz o ideal hafta sonunu size sunuyor. Abant'ın çift olarak romantik bir kaçamak sunduğu kadar, arkadaş gruplarıyla tatil için de oldukça ideal olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

8 - Amasya

kasım rotalarıŞöyle bir kez fotoğrafına bakınca bile insanda büyük bir merak uyandırıyor Amasya. 7 bin yılı aşkın tarihi boyunca pek çok medeniyetin önemli merkezlerinden biri olan şehir, bugün bu medeniyetlere ait izler ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Burada sonbaharın tüm güzelliğini iliklerinize kadar hissedebilmeniz için Barobay Gölü çevresinde mini bir bisiklet turu yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Amasya deyince ilk aklımıza gelen detaylardan Harşena Dağı eteklerinde bulunan Kral Kaya Mezarları ve Yeşilırmak sahil şeridinde sıralanan Yalıboyu Evleri de seyahat planlarının olmazsa olmazlarındandır.

9 – Safranbolu

safranbolu sonbaharGeleneksel Türk toplum yaşantısını korumayı başaran ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu, kasım ayında güzelliğine güzellik katan yerlerden biri olarak listemize girmeyi başarıyor. Özellikle geleneksel evleri, çarşısı ve dillere destan yemekleriyle bilinen ilçe, şehir yaşamından bunalanlar için adeta bir kaçış noktası. İlçede konaklamayı düşünüyorsanız butik otel olarak hizmet veren tarihi konakları tercih edebilirsiniz. Bu sayede konaklamanız sırasında Safranbolu ruhunu her anlamda hissedebilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)