Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık Keşifleri, Türkiye

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık Keşifleri

1 Yorum

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık Keşifleri
Türkiye'nin ilk Cittaslow, yani yavaş şehir ünvanına sahip olan Seferihisar, doğal güzellikleri ve birbirinden güzel plajlarıyla ön plana çıkıyor. Ekmeksiz ve Akkum gibi plajlarıyla bilinen ilçe aynı zamanda tertemiz havasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Ancak Seferihisar'ın bir de tarihi bir köyü var ki, dillere destan şirinlikte. Evet, bahsettiğimiz bu köy tabii ki meşhur Sığacık Köyü ve onun hakkında ne anlatsak az. Hadi gelin, yılın her mevsiminde ayrı güzelliğe bürünen bu köyü birlikte gezelim.

Sığacık Hakkında Detaylar

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriArnavut kaldırımlı daracık sokakları, denizle iç içe konumu, cumbalı ve rengarenk tarihi konakları ve çiçekli avluları ile Sığacık, adeta romanlardan çıkmışa benziyor. Seferihisar merkeze yaklaşık 5 km'lik bir mesafede yer alan Sığacık, Selçuklular Dönemi'nde inşa edildiği düşünülen Sığacık Kalesi ve Teos Antik Kenti ile tarihi değerleri de bünyesinde barındırıyor. Burası hem denizinde yüzebileceğiniz, hem de her daim hareketli olan sokaklarında dolaşabileceğiniz bir yer. Bu yüzden de Sığacık'ta yapabileceğiniz en güzel aktivite amaçsızca sokaklarda dolaşmak, köyün ruhunu hissetmek ve ara sokaklardan esen hafif rüzgarın tadına varmak olacak.

Sığacık Kalesi

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriTablo gibi olan Sığacık sokaklarında turladıktan sonra yavaş yavaş Sığacık'ın çevresini de gezmeye başlayabilirsiniz. İlk olarak Sığacık Kalesi'ne uğrayabilirsiniz. Limanın yanında bulunan kalenin geçmişi Selçuklular'a kadar gitse de çeşitli sebeplerden kale tekrar yapılmış. Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ve Piri Reis'in önerisiyle Teos Antik Kenti harabelerinden getirtilen taşlarla tekrar inşa edilmiş olan kale, Sığacık'ın sembolü konumunda. Sığacık da zaten bu kalenin surları içinde bulunuyor ve kale günümüzde bile bu şirin köyü korumaya devam ediyor.

Sığacık Antik Otel

  Otel
 • Sığacık Mah /
 • Seferihisar /
 • İzmir
0232 532 07 20

Tesis Fiyatı

29 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

900 TL

En Uygun Fiyata Git

Teos Antik Kenti ve Plajı

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriZeytin ağaçlarının içinde, huzur dolu bir ortamda yer alan antik kent, yüzyıllara uzanan geçmişiyle, ziyaretçilerini adeta zamanda bir yolculuğa davet ediyor. İçinde bulunan ve şarap tanrısı Dionysos'a adanan tapınak ise dünyadaki en büyük Dionysos Tapınağı olarak kabul ediliyor. Onun dışında geniş bir alana yayılan farklı farklı kalıntılar da mevcut. Sığacık'a geldiğinizde Teos Antik Kenti'ni de gezmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Teos Antik Limanı karşısında upuzun bir sahil şeridi yer alıyor. Masmavi ve cam gibi berrak olan bu plajda denize girebilir, Sığacık'ın serin sularında bir mola verebilirsiniz.

Sığacık Pazarı

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriPazar günleri kurulan ve oldukça popüler olan Sığacık pazarı, çeşit çeşit ürünleriyle her yaştan insanı cezbediyor. Sığacıklı kadınların el emeği göz nuru ürünleri, evlerinde yaptıkları reçeller, turşular, yörede yetişen bitkiler, gıdalar bu pazarda satılıyor. Bol bol el açması börek, çörek ve içeceğin de satıldığı tezgahlarda alışveriş yapmak, yerel ürünler almak şart.

Maya Bistro Hotel Beach

  Otel
 • Sığacık Mah /
 • Seferihisar /
 • İzmir
0232 532 07 20

Tesis Fiyatı

29 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

2906 TL

En Uygun Fiyata Git

Ekmeksiz Plajı

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriFotoğraf: seferihisar.com

Seferihisar'a gelenlerin mutlaka uğramadan dönmediği Ekmeksiz Paljı, Sığacık içinde yer alıyor. Tabiat Parkı sınırları içinde yer alan plaj; yemyeşil bir doğada, akvaryumu andıran yapısıyla göz dolduruyor. Ancak şu an için orman yangınlarına önlem amaçlı kapalı olan plajda hiçbir işletme bulunmuyor. Doğanın kucağında, mis gibi bir denizde yüzmek için Ekmeksiz tam da yeri!

Akkum Plajı

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriSığacık'ın bir diğer ünlü plajı olan Akkum, buz gibi ve tertemiz deniziyle her daim popüler olan yerlerden. Hem ücretsiz halk plajı hem de ücretli kısmı bulunan plajda belediye tarafından halka sunulan WC, soyunma kabini ve duş hizmeti de bulunuyor. Zaman zaman dalgalı olan Akkum'da deniz sefası kaçınılmaz.

Ada Marin Hotel Sığacık

  Otel
 • Sığacık Mah /
 • Seferihisar /
 • İzmir
0232 532 00 08

Tesis Fiyatı

29 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

600 TL

En Uygun Fiyata Git

Maden Koyu (Güneşköy Sitesi Plajı)

Seferihisar'ın Şirin Köyü: Sığacık KeşifleriDaha çok Maden Koyu olarak bilinen ve Güneşköy Sitesi'nden gidilerek de ulaşılan bu plaj, sessiz, sakin ve huzur dolu bir deneyim sunuyor. Sitenin plajını da kullanabileceğiniz koyda, şezlong ve şemsiyeler sadece siteye ait. O yüzden yanınıza kendi şemsiyenizi almanız gerekiyor. Maden Koyu'na ayrıca sitenin ilerisinden oldukça bozuk bir yoldan da gidiliyor. O taraf tamamen bakir, hiçbir işletme yok ve denizi gerçekten nefis. İşte bizim size önerimiz kesinlikle bu bakir kısım, buraya gidin ve harika vakit geçirin!

Sığacık'ta Nerede Kalınır?

Hem köy hayatı hem de deniz sefası deneyimi sunan ve buraya gelen herkesi kendine hayran bırakan Sığacık, sadece İzmirlilerin değil, tüm Türkiye'nin çok sevdiği yerlerden. Ege mutfağından lezzetler tadabileceğiniz, çiçek kokan sokaklarında cumbalı konaklar eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz Sığacık, kesinlikle keşfedilmeye değer. Birbirinden güzel Sığacık otellerini öğrenmek için Neredekal.com'un listelediği otel sayfalarından kendinize uygun otelleri seçebilir, fiyat ve kategori karşılaştırması yaparak en iyi oteli bulabilirsiniz.

Sahil Pansiyon Sığacık

  Pansiyon
 • Sığacık /
 • Seferihisar /
 • İzmir
0232 532 00 08
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
1 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
1
/

-

Biz ekimde gitmeyi düşünüyoruz ilk defa deniz sıcaklığı nasıldır mrk ediyrm

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)