İnegöl bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

İnegöl Gezilecek Yerler ve Tarihi MekanlarKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
İnegöl Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 7 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Oylat Mağarası

"Çok bakımsız"

"Hala ışıklandırma yapılmamış mı?"

8.0

Misafir yorumu

7 yorum

Oylat Şelalesi

"oylat selalesi"

"Oylat Şelalesi"

10

Misafir yorumu

4 yorum

Oylat ve Oylat Kaplıcaları

"Doğası harika"

10

Misafir yorumu

1 yorum

İnegöl Ormanları

"İnegöl Ormanları"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Oylat Pazarı

"Türkiye'nin en uzun 3. mağarası"

9.0

Misafir yorumu

1 yorum

Oylat Vadisi

"Oylat Vadisi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

İnegöl Tarihi Mekanlar

İnegöl halkı arasında şehrin eski isminin bilinmesine rağmen efsaneler dillendirilmektedir.

Şehrin eski ismi İnek Göl'dür. Etimolojik değişimler sonucu İnegöl adını almıştır. Fakat belediye önünde yapılan inşaatların zemin sondajlarında kabuklu su ürünlerinin kalıntıları çıkmaktadır ki, bu isminin kökeninin gölden geldiği hakkında önemli bir kanıttır. Çünkü Yenice kasabası ile İnegöl arasında bataklık olduğu tarihi kayıtlarda mevcut olup, bugün bile bataklı mevkii adında arazi tapuları düzenlenmektedir. Zemin dip suları bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle isminin göl ile ilgili olması kuvvetle muhtemeldir.

İnegöl Ovasının uzun yıllar boyunca sular altında kaldığı tahmin edilmektedir. Bundan dolayı Subaşı veya Gölbaşı anlamında İnegöl ismi kullanılmıştır.

İnegöl 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İnegöl ile ilgili tarihi bulgular M. Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. İnegöl tarihindeki medeniyetler, Lidyalılar, Britanyalılar, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlılardır.

Osmanlı'nın ilk fethettiği kale, İnegöl'e bağlı Kulaca Köyü'nde bulunmaktadır. İnegöl ise, Osmanlılar tarafından 1299 yılında fethedilmiştir. İnegöl fatihi ise, Osmanlı komutanlarından Turgutalp'tir.

Osmanlı döneminde, İnegöl denilince, Osmanlı sarayının meşhur içeceği Çitli maden suyu, Oylat kaplıcası ve Osmanlı gemilerine malzeme üreten kereste imalathaneleri akla gelirmiş.

İnegöl Belediyesi 1870 yılında kurulmuştur.

15 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
15
Türkiye'nin en uzun 3. mağarası
9

-

Arkadaşlar iyi misinz ? mağaraya ışıklandırma yapılmamış diye feryat figan ağlıyorsunuz orada yaşayan canlı türleri var sizin keyfiniz onların yaşamından daha mı değerli ? Türkiyenin en uzun 3. mağarasına giriyorsunuz 7 buçuk tl çok diyorsunuz komiksiniz

15
Çok bakımsız
4

-

Doğal olarak harika bir mağara; fakat çok bakımsız, işletme ilgisiz. Yazık oluyor gerçekten.

15
Doğası harika
10

-

Oylat doğa olarak diğer bölgelere göre en iyisi; fakat otel olarak çok lüks oteller yok. En yeni ve lüks otel Çağlayan Otel. Aşiyan eski ve bakımsız fakat idare eder. Bir de Güven Otel var. Güven Otel bina olarak eski bir görünüm sahip fakat hem personeli hem otelin sahibi çok mütevazı, çok lüks bir otel aramıyorsanız güvene otele, otelimiz biraz konforlu olsun diyorsanız Çağlayan Otel'i tercih edebilirsiniz. Eğer.. Devamını Göster

15
Hala ışıklandırma yapılmamış mı?
6

-

Hala ışıklandırma yapılmamış mı? Bilen, gören var mı acaba? Gitmeyi düşünüyoruz ama bir şey göremeyeceksek eğer hiçbir anlamı yok ki.

15
Işıklandırma yapılmalı
6

-

Madem turistik bir yer neden bir iç aydınlatma yok? Yürüyüş yollarının yanına sadece kendini aydınlatan şerit lambalar konulmuş millet önüne bakıp yolu görmeye çalışırken çevresindeki güzellikleri göremiyor. Telefon ışıkları ile etrafı aydınlatmaya çalışıyor insanlar. Girişte 750 mt uzunluğunda denildi ama ziyaretçiler 150 mt gidip geri dönüyor. Neden mi? Karanlık olduğundan hiç zevk almıyorlar da ondan.

15
oylat magarasi
10

-

Kardeşim, mağara belki güzeldir ama maalesef bir halt göremedik. Aydınlatma sıfırın altında, yürüme platformunun demirlerine sarı ışıklı hortum takmışlar, gidiyor merdivenleri zor seçiyorsun. Bırak sarkıtı, dikiti, yarı yoldan döndük. Korku filmi gibi, görevliye de söyledim, yapılacakmış da, hık mık... Gidin Devamını Göster

15
AYDIN ÖZLER tarafından...
10

-

Doğası mükemmel, başka bir dünya şehirde yaşayan insan için. Ama arkadaşa katılıyorum 7,5 TL giriş ücreti çok yüksek.

15
oylat selalesi
10

-

Yüzülebiliyor mu? Yoksa gitmem.

15
Nuran SY tarafından...
10

-

Mükemmel bir mağara, çevresi, içi, hepsi çok güzel. Görmenizi tavsiye ederim.

15
Özkan Hacıoğlu tarafından...
10

-

Mağarayı ziyarete gittiğimde bana göre fahiş bir giriş ücreti istemişlerdi.

15
Oylat Vadisi
10

-

Sizlere iyi akşamlar dilerim. Öncelikle yorum yapmak için. İnegöl'ün bir kültür turu oluşması gerekir. Ancak bize iyi derecede rehberlik yapan olursa iki gecelik grup rezervasyon düşünürüz.

15
Oylat Şelalesi
10

-

Hiç pişman olmayacağınız, aksine bol eğlenceli ve keyifli anlar yaşayacağınız Oylat Şelalesi gezinizde ıhlamur, kestane, çınar, çam ve meşe ağaçlarıyla çevresinin güzelliğine ayrı bir hava katmaktadır. Ziyaret edilesi bir bölge olan Oylat Şelalesi'nin sürprizleri bunlarla da bitmiyor. Keşfedeceğiniz o kadar çok yer var ki her adımınız sizi heyecanlandıracak. Bu arada sakın fotoğraf makinenizi unutmayın. Ölümsüzleşti.. Devamını Göster

15
Oylat Şelalesi
10

-

Emrullah Bey, haritalar bazı bölgelerin bulunduğu noktayı tam olarak bulamamaktadır. Oylat Şelalesi de bu durum kapsamında bir bölge. Harita Oylat Şelalesi'ne kolaylıkla gidebileceğiniz en yakın yeri göstermektedir.

15
Oylat Şelalesi
10

-

Haritadaki yeri doğru mu? İlçenin ortası orası.

15
İnegöl Ormanları
10

-

İnegöl güzel bir yer