Hafta Sonu Tatil Önerisi: Amasya

5 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Amasya
Şehzadeler şehri olarak nitelendirilen Amasya, Anadolu'nun en güzel kentlerinden biri şüphesiz. Tarihin gölgesini tüm şehrin üzerinde hissedebilmek mümkün. Tepelerin yamaçlarından bizlere göz kırpan kral mezarları, büyüleyici güzellikleriyle sıralanmış tarihi evleri, şehri ortadan ikiye ayıran Yeşilırmak'ın sükuneti ve leziz mutfağı ile Amasya, herkesin bir an önce keşfetmesi gereken yerlerden biri. Bunun için yalnızca bir hafta sonunuzu ayırmanız yeterli. Biz de sizler için 48 saatlik bir zaman dilimini kapsayan adım adım bir Amasya rehberi hazırladık.
amasya turu1) Cuma akşam ya da izin alabiliyorsanız öğlen saatlerinde ofisten çıkın ve doğruca havalimanına gidin. Amasya'ya sürüş mesafesindeyseniz doğrudan yola da çıkabilirsiniz. İstanbul'dan Amasya, uçakla yaklaşık 1 saat sürüyor. Amasya Merzifon Havalimanı ile Amasya Merkez arası ise 47 km. Bu noktada havalimanından araba kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Hem bu sayede daha konforlu bir seyahat geçirmiş olursunuz. Araba kiralamaya bütçe ayırmak istemiyorsanız, konaklama yapacağınız otelin transfer hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Geriye taksi ve şehir içi toplu ulaşım araçlarından başka seçenek kalmıyor.
amasya turu2) Amasya'da konaklama yapabileceğiniz çok sayıda alternatif yer alıyor. Bizim önerimiz ise Amasya Merkez'de konaklamanız yönünde olacak elbette. Hatta bütçeniz uygunsa, otel ya da pansiyon olarak hizmet veren tarihi konaklar, farklı atmosferleriyle size Amasya'nın dokusunu bir hayli hissettirecektir. Amasya otelleri arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz, bu noktada ayırdığınız bütçeye göre de bir alternatif seçebilirsiniz.
3) Akşam otelinize yerleştikten ve yemeğinizi yedikten sonra, şöyle çevreyi turlayabilirsiniz. Otel çalışanlarından bölge hakkında birkaç bilgi de edinebilirsiniz. Sonrasında da yarının uzun bir gün olacağını anımsayıp, erkenden uyku moduna geçin deriz.
4) Sabah erkenden kalkın. Zamanınız az, gezilecek yerler ise çok. Otelinizde güzel ve doyurucu bir kahvaltı yapın. Kahvaltının ardından ilk durağınız Amasya Müzesi. Roma dönemi, Frig, Hitit ve Tunç Çağı gibi tam 13 farklı medeniyetten eserler sergileniyor müzede. Lahitlerden takılara, mühürlerden sikkelere, cam ürünlerden ikonalara, kandillerden çeşitli silahlara ve el yazması kitaplara kadar ilginizi çekecek birçok eser mevcut Amasya Müzesi'nde. Müzenin en can alıcı eserlerinden biri ise ikinci katta sergilenen 14. yüzyıl mumyaları hiç şüphesiz. Müzenin bahçesinde de en az içeridekiler gibi ilgi çekici eserler bulunuyor.
amasya turu5) Müze ziyaretiniz sonrasında Amasya'nın görülmesi gereken yerlerin başında gelen İkinci Beyazıt Külliyesi'ne gidin. 1485 yılında yapılmış olan külliyenin içerisinde yer alan camii, mimari açıdan dönemin en önemli örneklerinden birini teşkil ediyor. Cami minareleriyle aynı hizada bulunan 2 yaşlı çınar ağacının da İkinci Beyazıt Külliyesi ile aynı yaşta olduğu söyleniyor.
amasya turu6) Şehri ikiye bölen Yeşilırmak nehrinin kıyısındaki Şehzade Yolu'nda yürüyün. Yol boyunca karşınıza çıkan şehzadelerin büstleri hayranlık uyandırıyor. Bilindiği gibi bu şehzadeler, Osmanlı döneminde eğitim için Amasya'ya gönderilmişler. Ayrıca Ferhat ile Şirin'in dillere destan aşklarını simgeleyen çeşme ve heykeller de göz kamaştırıyor.
amasya turu7) Nehrin karşısına geçin ve nehir boyunca sıralanmış meşhur Yalıboyu Evleri ve hemen evlerin arkasındaki tepelerden göz kırpan Kral Kaya Mezarları ile devam edin gezinize. Burası Amasya'nın en turistik yeri. Evler ise Safranbolu Evleri'ni anımsatıyor. Bu noktada bol bol fotoğraf çektikten sonra Hazeranlar Konağı Müze Ev'e geçin. Şu an bir etnografya müzesi olarak hizmet veren konakta, Osmanlı yaşam tarzına şahit olacaksınız.
amasya turu
8) Artık karnınızın acıkmış olabileceğini tahmin ediyoruz. Yemek için bizim önerimiz Amaseia Mutfağı olacak. Burada şehrin en has yöresel yemeklerini deneyimleyebilirsiniz zira. Yemeğinizin ardından ise Anadolu'da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olma özelliği taşıyan ve açık avlulu bir medrese olan Bimarhane (Darüşşifa)'yi görün.
9) Amasya'nın mutlaka görülmesi gereken noktalarından biri de Şehzadeler Müzesi. Tipik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan ve 2 katlı bir konaktan oluşan müzenin alt katında sultan olmayan şehzadeler, üst katında ise sultan olma şansına erişebilmiş şehzadelerin balmumu heykelleri sergileniyor.
amasya turu10) Günün son durağı ise Amasya Kalesi olacak. 4 adet kapısı olan kalenin içinde sarnıç, su kuyusu ve zindanlar yer alıyor. Amasya Kalesi'nden Yeşilırmak ile Kral Kaya Mezarları'na uzanan ve merdivenle inilen yeraltı yolu kesinlikle görülmeye değer.
11) Oldukça yorucu bir gün oldu ancak dolu dolu geçirdiniz. Şimdi otele gidip, akşam yemeğinizi yiyip dinlenmeniz gerekiyor. Yarın dönüş yolu ne yazık ki ancak görmenizi istediğimiz bir yer daha var.
amasya turu12) Sabah erkenden kalkın, eşyalarınızı toplayın ve otelden çıkışınızı yapın. Tüm Amasya'yı panoramik olarak görebileceğiniz Çakallar Tepesi'ne çıkın ve Yamaç Bistro isimli mekanda enfes bir açık büfe kahvaltı edin manzaraya karşı. Kahvaltınızın ardından, merkezden ayrılmadan önce Çörekçi Galip'ten Amasya çöreği alın. Amasya'nın çöreğinin bir hayli meşhur olduğunu belirtelim.
13) Havalimanına gitmeden önce eğer vaktiniz varsa, eşsiz bir doğal güzellik olan Borabay Gölü'nü de görmenizi tavsiye ediyoruz. Göl kenarında birkaç fotoğraf çektikten sonra artık geri dönüş yoluna koyulabilirsiniz. :(
amasya turu14) Amasya, tarihin izini sürebileceğiniz kültürel bir gezi rotası. Doğal güzelliklerinden ziyade, zamanda yolculuk yapmak için birebir. Bu nedenle 2 ya da 3 kişi için ideal bir rota olacağı kanısındayız. Sevgiliniz ya da eşinizle de harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz Amasya'da.
Yapmadan Dönme; Elbette ki minik ve kırmızı, bol sulu meşhur Amasya elmasını yemeden, satın almadan ve Amasya'nın gece manzarasını görmeden dönmeyin. Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu Evleri'nden süzülen renkli ışık huzmeleri aklınızı başınızdan alacak kadar güzel görünüyor.
amasya turuÖnemli Hatırlatmalar; Seyahatinize çıkmadan önce mutlaka Amasya hava durumunu kontrol edin. Yağış olasılığına karşı şemsiye, yağmurluk gibi eşyalarınızı yanınızda götürün. Rahat ve su geçirmeyen ayakkabılar tercih edin. Son olarak, fotoğraf makinenizi ve yedek pillerinizi yanınıza almayın unutmayın. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Süper bir bilgilendirme olmuş gerçekten. Resimler ve gezilecek yerleri o kadar güzel anlatmışsınız ki, yarın sabah ilk işim uçak bileti araştırmak. Sağlıcakla kalın.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

2017 hafta sonu gezilerimden bir Amasya olacaktı. Benim için çok faydalı oldu, teşekkürler. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Güzel anlatılmış, tek ekleme yapmak istediğim nokta akşam otele hemen kapanmayın. Amasya'nın akşam manzarası harikadır, masal kentlerini andırır. :) Akşam manzarasını daha net görmek için Çakallar'da bir kafeye, örneğin Vadi Park veya Seyir Cafe'ye gidin. Lüks kafeleri seviyorsanız Yamaç Bistro size daha uygun olacak. Kalabalıksanız semaver isteyin, çay eşliğinde manzarayı izlemenizi öneririm.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Teşekkürler, güzel olmuş.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Merzifon uçuşları 23.15'te Atatürk Havalimanı'ndan kalkar, sabah 06.00'da geri döner.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)