Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin 3 Gün Yeter, Türkiye

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin 3 Gün Yeter

2 Yorum

Gezi Rehberi Bengi Alkaya

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin 3 Gün Yeter
Kalbinin bir köşesinde hep Ege olanların ve masmavi deniziyle ruhunu dinlendirmek isteyenlerin müdavimi olduğu bir yerdir Foça. Burada öyle ünlü tatil beldelerinin kalabalığına rastlanmadığı gibi belde özellikle kafa dinlemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin de başında gelir. Üstelik Foça'da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler dolu dolu bir 3 gün geçirmenize yeter de artar. Hazır 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü de pazartesiye geliyorken keşfetmek için 3 günün yeterli olduğu Foça gezi rehberine bir göz atın deriz.

Foça'ya Nasıl Ulaşılır?

foçaya ulaşımİstanbul'dan yola çıkanlar Bursa Osmangazi Köprüsü'nü kullanarak Foça'ya yaklaşık 6,5 - 7 saatte ulaşabiliyor. İzmir tarafından araçlarıyla yola çıkanlar ise yaklaşık 1 saatte beldeye gelmiş oluyorlar.
Fakat özel aracı olmayanlar ya da araçlarıyla yola çıkmayı tercih etmeyenler için de elbette toplu taşımayla oldukça kolay bir ulaşım yolu var. Bunun için nereden yola çıkarsanız çıkın ilk önce İzmir'e gelmelisiniz. İzmir'den şehrin banliyö treni olan İzban'ı kullanarak Hatundere durağında inerek, buradan kalkan otobüsler ile Eski Foça'ya ulaşabiliyorsunuz.

Foça'da Nerede Kalınır?

foçada nerede kalınırTaş evlerle donatılmış birbirinden şirin ara sokakları ve tabi ki eşsiz plajlarıyla İzmir'in huzur dolu duraklarından biri olan Foça, esasında nerede konaklarsanız konaklayın size her şekilde büyüleyecek bir güzelliğe sahip. Foça'da nerede kalınır diye merak edenlerin ise karar vermeleri gereken iki seçenek bulunuyor: Eski Foça ve Yeni Foça. Eski Foça, tarihi sokaklarıyla ön plana çıkan Yeni Foça'ya göre çok daha nostaljik bir havaya sahip olan bölgedir. Burada konaklama birimleri daha çok otel ve pansiyondan oluşur. Biz bu nedenle özellikle şirin bir tatil beldesinin ruhunu hissetmek isteyenlere Eski Foça'yı öneriyoruz. Yeni Foça ise daha çok yeni binaların ve yazlıkların yer aldığı bir bölge olarak ön plana çıkıyor. Buradaki tesisler çoğunlukla otel kategorisinde yer alıyor. Son olarak şunu da belirtmeden geçmeyelim. Her iki bölgeden de en güzel plajlara kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Foça'nın En Güze Plaj ve Koyları Nelerdir?

foça plajlarıFotoğraf: nextdestination
Yaz sezonu olunca ilk aklımıza gelen şey hiç şüphesiz deniz ve güneş oluyor. Foça da denizin tadını doyasıya çıkarabileceğimiz plajlar bakımından oldukça zengin. Biz favori koy ya da plajı belirlemek konusunda bir hayli zorlanmakla birlikte, bugüne kadar Foça deniziyle ilgili duyduğumuz tüm övgüleri hak ettiğini söyleyebiliriz. Bu plajlar içerisinde Hanedan Beach listenin en başında gelen favori duraklardan biri. Girişin ücretli olduğu Hanedan Beach, şezlong, şemsiye ve yiyecek-içecek hizmeti veren bir tesise ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Foça'da mutlaka görmeniz gereken plaj ve koylar listesini şu şekilde sıralayabiliriz; Çanak Koyu, Sazılıca Koyu'ndaki plajlar, Mambo Beach Club, Voodoo Beach ve Yeni Foça Halk Plajı.

Foça'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Foça gezi rehberi deyince her ne kadar aklımıza o masmavi denizi gelse de ilçe yalnızca bundan ibaret değil. Bünyesinde keşfedilmeyi bekleyen ve ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatacak pek çok durak mevcut. İşte onlardan bazıları;
beskapilarFotoğraf: nexdestination
Beş Kapılar Kalesi ve Surları:Antik Çağ'dan kalan ve o dönemde bölgeyi koruyan Beşkapılar Kalesi, ismini sizin de ilk fırsatta gözünüze çarpacak olan 5 adet kapısından alıyor. Antik Çağ'da Athena Tapınağı'nın bulunduğu alanı kaplayan kalenin iç kısmında ise Türk hamamı kalıntılarına rastlanıyor. Kale, Eski Foça sahilinde yer alıyor ve bize göre özellikle gün batımında görülmesi gereken bir güzelliğe sahip.
Kozbeyli Köyü:Eğer Foça'ya daha önce gitme şansınız olduysa Kozbeyli Köyü'nün ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Burası dibek kahvesiyle bir hayli ünlü olan Şakir'in Kahvesi'ne ev sahipliği yapıyor ve yolu buraya düşenler köyden bir kahve içmeden ayrılamıyor. Köyü Eski Foça'nın bir minyatürü gibi düşünebilirsiniz. Tabi çok daha sessiz ve sakin hali…
eski foçaEski Foça Sokakları:Foça'ya gelmişken görmeniz gereken yerlerden biri de tabi ki Eski Foça sokakları oluyor. Mimarisi özenle korunmuş, renkli panjurlu taş evlerin sıra sıra dizildiği sokaklar insanda adeta bir masal şehrindeymiş hissi uyandırıyor. Hal böyle olunca burası Instagramlık diye tabir ettiğimiz fotoğraf karelerinin önemli adreslerinden de biri oluyor.
Foça Yeryüzü Pazarı:Bildiğiniz üzere Foça, Fast Food karşıtı olan ve lokal ürünlerin kullanımını destekleyen Slow Food akımının temsilcilerinden biri. Bu da ilçeye bir organik pazarın ne kadar yakışacağının kanıtı aslında. İşte Foça Yeryüzü Pazarı da organik ürünlerin yer aldığı, uzun zamandır aradığınız o doğallığı bulacağınız pazarlardan biri ve tabi ki vaktiniz olursa mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Foça'da Yapmadan Dönme

siren kayalıkları foçaEski Foça sokaklarını arşınlamadan,
Akdeniz foklarını görebileceğiniz Siren Kayalıkları'nı içine alan tekne turuna katılmadan,
İlçenin meşhur dondurmacısında dondurma yemeden,
Birbirinden güzel plajlarında bol bol yüzmeden,
Yeryüzü Pazarı'nı ziyaret etmeden,
Seyirtepe ve yeldeğirmenlerinde günbatımını izlemeden,
Şakir'in Kahvesi'nde dibek kahvesi içmeden sakın dönme…
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Merhaba, güzel sayılabilecek bir tanıtım yapmışsınız. Bir soru geldi aklıma yazınızın baş tarafında; Foça'ya yol tarif ederken insanları neden dünyanın en pahalı köprüsüne yönlendiriyorsunuz, başka bir sürü yol varken? O köprüye ödenecek ücret bütün yol masrafından fazla. Önerilerde bulunurken lütfen dikkat edin. İyi günler dilerim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Foça ile ilgili yazınız faydalı. Birkaç da otel ismi verseniz iyi olurdu.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)