Aşk Acısını Unutturan Kasıma Özel 9 Rota, Türkiye

Aşk Acısını Unutturan Kasıma Özel 9 Rota

1 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Aşk Acısını Unutturan Kasıma Özel 9 Rota
"Kasımda Aşk Başkadır" filminin bünyelerdeki etkisini hepimiz biliyoruz. Sırf bu film yüzünden aşk ve kasım birbirinden ayrı düşünülemez bir ikili oldu. Aşk, sadece kasımda değil her ay bambaşkadır, o ayrı. Ancak bir de bunun acısını çekenlerimiz var. Hepimiz aynı dönemlerden geçtik. Böyle zamanlarda insan kabına sığamaz da, nereye gitse içinden bir şeyler taşar durur. Ne eve gitmek, ne işe/okula gitmek ne de başka bir yere gitmek ister insan. Bulunduğu ortamdan uzaklaşmak ister de, nereye gideceğini bir türlü bilemez.

Biz de tüm bunların ışığında, kasım ayını da bahane ederek, aşk acısını unutturacağına inandığımız rotaların bir listesini hazırladık. Biraz alışılmışın dışında lokasyonlardan oluşan bu rotaların ortak özellikleri, sizi doğada vakit geçirmeye yönlendirmeleri ve biraz da kendinizi yemeğe vermenizi sağlamaları. İşin sırrı da biraz bunlar değil mi zaten? :)

1 – İğneada

iğneadaSuyla ormanın iç içe geçtiği bir cennet köşesi olan İğneada, Karadeniz sahillerinin en batısında yer alıyor. Orman içinde yürüyüş yaparken karşınıza göller, ıssız patika yollar ve bakir kumsallar gibi pek çok sürpriz çıkabilir. Yaşadığınız kalp kırıklığını biraz olsun hafifletmek için İğneada'nın kahvehanelerinde, soba etrafında insanlarla sohbet edebilir, salaş balıkçı lokantalarında kendinizle baş başa vakit geçirebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, ıhlamur ve meşe balının tadına bakabilirsiniz.

2 – Yenice Ormanları

yenice ormanlarıDünyanın çok az coğrafyasında karşımıza çıkan ve ülkemizde olduğu için kendimizi şanslı hissetmemiz gereken Yenice Ormanları, özellikle anıtsal ağaçları ile büyüleyici bir atmosfere sahip. Yenice Ormanları'nda bir hafta sonu yapacağınız bir kamp macerası, kendinizi oldukça iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Anıtsal ağaçların arasında çıkacağınız doğa yürüyüşü, size zaman kavramanın ne denli tesirli bir ilaç olduğunu bir kez daha gösterecek. Yenice Ormanları'ndaki kamp maceranızı sona erdirirken, Yeniceli ustaların yaptığı ahşap ev maketlerinden, tahta kaşıklardan ya da bastonlardan almayı unutmayın. Onlara baktıkça, atlattığınız bu zor günlerin içinden nasıl güçlükle çıktığınızı hatırlarsınız.

3 – Yığılca

yığılcaDüzce'ye 33 km uzaklıkta bulunan Yığılca, doğa fotoğrafçıları ve trekking tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor ancak hala daha pek fazla bilinirliği yok. Doğayla iç içe olmaktan sonsuz mutluluk duyan insanların bildiği bir yer de size böyle bir dönemde oldukça iyi gelecektir. Doğayla vakit geçirmek, genel olarak insanın ruhuna iyi gelen ritüellerden biri. Yığılca Orman İşletmesi görevlilerin rehberliğinde, ormanın derinliklerine dalabilir ve yaklaşık 200 yaşındaki porsuk ağacını görebilirsiniz.

4 – Amasra

amasraZeki Müren, Amasra'yı ilk gördüğünde Portofino'ya benzetmiş. Deniz kıyısında sonbaharı iliklerinize kadar yaşayabileceğiniz bir yer olan Amasra, görkemli Karadeniz manzarası, yemyeşil ormanları, tarihi kalıntıları ve balık lokantaları ile insanın ruhunda iyileştirici bir özelliğe sahip. Bir gün Amasra'nın zenginliklerini keşfederken, diğer bir gün Karadeniz'e bakıp aşk acınızı da akıntıya bırakabilir, geçmişin tatlı anılarıyla yaşamayı bırakıp önünüze bakmanız gerektiğinin farkına varabilirsiniz.

5 – Spil Dağı

spil dağıMitolojiye göre ismini bereket tanrıçası Kybele'den (Sipylene) alan Spil Dağı, Balıkesir'den Manisa'ya doğru giderken karşınıza çıkan görkemli dağın ta kendisi oluyor. Başka bir hikayeye göre ise Spil Dağı; Frigya Kralı Menos'un kızı Sibel'in bu dağda yaban hayvanları tarafından büyütülmesiyle Spilos adını almış. Birbirinden ilginç kanyonları, vadileri, mağaraları ile Spil Dağı, doğadan daha büyük ve daha güçlü hiçbir şeyin olmadığının farkına varmanızı sağlayacak bir rota.

6 – Yazılı Kanyon

yazılı kanyonYunan şairi Epiktetos'un şöyle bir sözü var; "Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek; Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir." Bu söz, Yazılı Kanyon'daki kayalardan birinin üzerinde yazıyor. Hatta kanyondaki kayaların çoğunda buna benzer çok sayıda yazı var. Zaten kanyon ismini bu sebepten alıyor. Enfes doğasının yanı sıra, yazıtları ile de pek çok farkındalık yaratan Yazılı Kanyon, aşk acınızı hafifletecek rotalardan biri bu anlamda.

7 – Kaçkar Dağları

kaçkar dağlarıKaçkar Dağları'nın çoğunluğu Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, kalan kısmı ise Artvin'in Yusufeli ilçesi sınırlarında bulunuyor. 1994 yılında milli park ilan edilen bölge, doğaseverlerin tutkunu olduğu rotalardan biri. Ülkemizde nesli tükenmekte olan şimşir ormanlarını içinde barındıran Kaçkar Dağları, dünyanın en iyi üçüncü rafting parkuru olan Çoruh Nehri'ne de ev sahipliği yapıyor. Biraz adrenalin, biraz doğa, biraz da enfes Karadeniz yemekleri, sizi fazlasıyla kendinize getirecektir.

8 – Kars

karsDoğada vakit geçirmek evet, iyi geliyor insana. Ama bazen bir takım şeylerin farkına varmak için biraz daha uzaklara, hiç şahit olunmamış hayatlara dokunmak gerekiyor. Bu anlamda Kars'ın farklı atmosferini solumak, size ihtiyacınız olanı verecektir. Tarihi zenginlikleri bir yana, Kars, önyargılarınızı da büyük ölçüde kıracak bir şehir. Doğu Ekspresi ile başlayacak olan yolculuğunuz zaten bir terapi niteliğinde olacak. Ayrıca o soğuğu yiyince kendinize gelmemeniz mümkün değil. :)

9 – Gaziantep

gaziantepBazıları aşk acısı çekerken kendini yemeğe vermeyi bir hayli sever. O halde ülkemizin en önemli gurme şehirlerinden biri olan Gaziantep, yeme alışkanlığınızı kökünden değiştirecek bir şehir olarak listedeki yerini almış olsun. Gaziantep'in sahip olduğu tarihi zenginlikleri keşfettikçe, kendinizi bambaşka şeylere şükrederken bulabilirsiniz. Ancak bu şehrin akıllara durgunluk veren mutfağı, kendinizi kaybetmeniz için birebir. O baklavaları yiyince gerçekten aşk acısı filan kalmıyor.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Evet, Yığılca'nın adını çok kişi duymamıştır, yıllar önce piliç yetiştiriciliğinde yoğunluk açısından merkez konumunda idi, köylerini ve çevresini ziyaret ettiğim için Karadeniz'in güzelliklerini görmeniz çok mümkün. Spil Dağı, Manisa ve İzmir arasında, Manisa Merkez'den girince dağı aşıp İzmir'e Ankara yolundan girebilirsiniz, yılkı atlarını uzaktan görebilir, değişik konumdaki çay bahçelerinden dağ manzarasını seyredebilirsiniz.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)