Gölyazı bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Gölyazı Gezilecek Yerler

İlginç doğal yapısı ile Gölyazı, hafta sonları yeni yerler keşfetmek isteyenler için ideal bir rota…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Gölyazı Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Gölyazı Tarihi Mekanlar

İlginç doğal yapısı ile Gölyazı, hafta sonları yeni yerler keşfetmek isteyenler için ideal bir rota…
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yer alan ilginç bir köy Gölyazı, görünüm itibariyle Karadağ'ın ünlü Sveti Steffan Adası'na benzetilen bu şirin köy, Ulubat Gölü'nün hemen kenarında, 250 yıllık Rum evleri, 700 yılı aşkın Ağlayan Çınar'ı ve benzersiz doğal yapısı ile adeta bir huzur yuvası. Hafta sonu yeni yerler keşfetmek istediğinizde bu küçük köyü ziyaret edebilirsiniz. Ama önce Gölyazı gezilecek yerler listemize bir göz atmanızda fayda var.

Aziz Panteleimon Kilisesi: Oldukça küçük bir yer olan Gölyazı'nda görülmesi gereken ilk yapılardan biri Aziz Panteleimon Kilisesi. Yakın zamanda restore edilmiş olan kilise, köyün girişinde, sol tarafta kalıyor. Kilise, Gölyazı Kültür Evi olarak da isimlendiriliyor.

Göl Yazıevi: Burası Gölyazı'nda gezilecek yerlerin en ilginci sanıyoruz. Göl Yazıevi, yazar, şair, çevirmen, araştırmacı ve akademisyenleri Nilüfer'de bir ev ortamında ağırlamak ve sakin bir ortamda çalışmalarını tamamlamalarına imkan tanımak amacıyla hayata geçirilmiş.

Ağlayan Çınar: Gölyazı'nda mutlaka görmeniz gereken Ağlayan Çınar ise, ilginç hikayesi ve heybetli görüntüsüyle karşınıza çıkacak. O kadar büyük ki, zaten kendisini görmemenizin imkanı yok. Yaklaşık 730 yaşında olan bu koca çınar, Halilbey Adası'na bağlanan köprünün hemen sol tarafında yer alıyor.

Halilbey Adası: Taş köprüden geçince tarihi Rum evleri ve bir zamanlar adayı çevreleyen surların kalıntıları ile sizleri karşılayacak olan Halilbey Adası, Gölyazı'nda gezebileceğiniz bir başka durak. Tüm Gölyazı'nı gezdikten sonra civardaki diğer köyleri de ziyaret edebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın
Bölgede Son Yorumlananlar