Çekirge Gezilecek Yerler

Çekirge, Osmanlı'ya yıllarca başkentlik yapmış olan Bursa'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Semt bu özelliği ile de gezilip görülmesi gereken bir birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Çekirge Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Bursa Atatürk Müzesi

"Çok güzel bir yer"

"irem tarafından..."

10

Misafir yorumu

2 yorum

Çekirge Tarihi Mekanlar

Çekirge, Osmanlı'ya yıllarca başkentlik yapmış olan Bursa'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Semt bu özelliği ile de gezilip görülmesi gereken bir birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.
Yeşil Bursa'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çekirge hem sahip olduğu tarihi kimlik hem de Uludağ'a çıkış yolunda olması bu semti önemli kılıyor. Çekirge konum itibariyle tepe kalan bir semt ve bu semtin harika bir Bursa panaroması var. Çekirge merkezinde ve Uludağ yolunda yer alan kafelerde bir şey yudumlayarak bu harika manzaranın tadını çıkarabileceğinizi hatırlatırız.

Çekirge Kaplıcaları ve Hamamları: Çekirge bölgesi ve Çekirge kaplıcaları Vakıfbahçe kaynağına bağlıdır ve Bursa'nın termal kaynaklarının bol olduğu bir yeridir. Bu bollukla da Çekirge'de birçok tarihi hamam bulunmaktadır. Bu hamamlar günümüzde de kullanılmaktadır. Ayrıca Çekirge otelleri'de hem konaklama yapan misafirlerine hem de ek bir ücret karşılığında dışarıdan gelenlere kaplıca sularından faydalandırmaktadır.

Muradiye Külliyesi: Bursa'daki yaptırılan son Osmanlı külliyesi olan Muradiye Külliyesi; hamam, cami, medrese, darüşşifa ve türbeden oluşan bölümlerinden oluşur. Türbe bahçesinde 12 türbe bulunur. Külliyenin ana binası Muradiye Camisi'dir. 16 hücreli medrese yapısı, Muradiye Cami'nin hemen batı yönünde yer almaktadır. Erken dönem medresesi olan yapı 1951'de restore edilerek, uzun yıllar Verem Savaş Dispanseri olarak kullanılmıştır. Günümüz itibariyle de medrese Kanser Tanı Merkezi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Caminin yaklaşık 20 metre kuzeydoğusunda kalan imaret, zamanında moloz taşlardan yapılmış olup alaturka kiremitle kaplanmıştır. Günümüzde ise bu imaret lokanta olarak hizmet vermektedir. Çok basit ve sade bir yapısı olan hamam ise; soğukluk, ılıklık, iki halvet ve külhan bölümlerinden oluşur. 1523, 1634 ve 1742 yıllarında onarılan ve uzun yıllar depo olarak kullanılan yapı; günümüzde Engelli Merkezi olarak kullanılmıştır.

Atatürk Evi: Bursa Atatürk Evi ve Müzesi, Çekirge'den Altıparmak'a gidilen yol üzerin tüm görkemiyle hala ayaktadır ve ziyarete açıktır. Bodrum ve çatı katı dışında iki katlı olan beyaz ahşap köşk, Atatürk'ün 20-24 Ocak 1923 tarihleri arasında Bursa'yı ikinci ziyaret edişinde, Bursa Belediyesi tarafından Miralay Mehmet Bey'den satın alınarak kendisine hediye etmiştir. Bursa Atatürk Müzesi'nin içindeki tüm odalar ziyarete açıktır ve Atatürk'ün kullandığı tüm eşyalar orijinal hali ile sergilenmektedir. Ayrıca köşkün en üst katında Ata'nın dondurulmuş köpeği de yer almaktadır.

Karagöz Müzesi: Çekirge meydanından aşağı inen yolda hemen karşınıza çıkar Karagöz Müzesi. Köşk müzenin hemen karşısında, yol kenarındaki sahnede Karagöz ve Hacivat figürleri gelenleri selamlamaktadır.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
10
Bursa Atatürk Müzesi
Bursa Atatürk Müzesi
Bursa Merkez / Bursa
Türkiye
Çok güzel bir yer

-

Biz burayı sınıfça gezmiştik. Çok güzel bir yerdi. Sizlere de öneririm. Mutlaka gezmelisiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
10
Bursa Atatürk Müzesi
Bursa Atatürk Müzesi
Bursa Merkez / Bursa
Türkiye
irem tarafından...

-

Teşekkürler. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)