Sonbaharın Büyüleyici Bir Mevsim Olduğunu Kanıtlayan Ekim Rotaları, Türkiye

Sonbaharın Büyüleyici Bir Mevsim Olduğunu Kanıtlayan Ekim Rotaları

1 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Sonbaharın Büyüleyici Bir Mevsim Olduğunu Kanıtlayan Ekim Rotaları
En hüzünlü mevsim olan sonbaharın gelişini iliklerimize kadar hissettiğimiz aydır ekim. Eylül kadar hafif dokunuşları yoktur onun, yeni bir mevsime girdiğimizi var gücüyle hissettirir bize. İşte bu yüzden bu değişime henüz hazır olmayanlar belki de günler sürecek bir dinlenme arzusuyla yanıp tutuşurlar. Evet bu aylarda serinleyen havaya yorganlarımızı çıkarıp, televizyon karşısında saatlerce film izleyerek karşı koyabiliriz belki; ama siz yine de dışarıda görülmeyi bekleyen onca güzellik dururken içinizdeki keşfetme arzusuna kulak verin. Çünkü sararmaya yüz tutmuş yaprakların dört bir yanınızı saracağı bu yolculukta ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz muhteşem ekim rotalarını sizler için hazırladık.

1 - Nallıhan Kuş Cenneti

nallıhan kuş cennetiAnkara'ya 159 km mesafede konumlanan ve toprağındaki minerallerden dolayı her daim yeşilden sarıya, turuncuya hatta pembeye dönen renkleri ile muhteşem bir manzaraya sahip olan Nallıhan Kuş Cenneti, doğaseverleri alışkın olduklarından farklı bir deneyim yaşatıyor. Bölge bitki açısından öylesine zayıf ki ilk dikkatinizi çeken hiç şüphesiz farklı renklerdeki toprağı oluyor. İlkbahar ve sonbaharda ise aldığı yağışlar sayesinde sulak bir alan oluşturan Nallıhan'ın yine bu dönemlerde 168'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapması onu ekimde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri konumuna getiriyor.

2 – Uluyayla

uluyaylaDoğal olan ve doğal kalmayı başaran yerlerden biri Uluyayla. Bartın'ın Ulus ilçesine 27 km mesafede yer alıyor. Çevresi Karadeniz'in o meşhur ormanlarıyla çevrili. Ormanda sarıçam, meşe, gürgen ve daha nice ağaç türüne rastlamak mümkün. Hal böyle olunca da ekimde bu ormanlarda öylesine güzel bir renk cümbüşü ortaya çıkıyor ki gördüğünüzde sanki çok güzel çizilmiş bir sonbahar tablosuna bakıyormuşsunuz hissi uyandırıyor. En yakın konaklama biriminin Bartın-Ulus olduğu yaylayı ziyaret etmek için bu ay oldukça ideal.

3 – Köyceğiz

ekim köyceğizMuğla'nın sevimli mi sevimli ilçelerinden biri olan Köyceğiz, günün birinde şehir yaşamından uzaklaşmak istediğinizde alıp başınızı gidebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Neden mi? Çünkü burada zaman çok daha yavaş akıyor ve sizin aradığınız o huzur tam olarak burada mevcut. İlçedeki bu sakinlik belki de deniz yerine durgun bir göle sahip olmasından geliyor. Ekim ayında ise Köyceğiz Gölü sandalla turlamak ve göl çevresinde keyifli bir doğa yürüyüşü yapmak için en uygun dönem.

4 – Macahel

macahelDoğu Karadeniz'in en bakir yerlerinden biri olan Macahel, bugün özellikle doğa tutkunlarının uğrak noktalarından biri. Artvin'in Borçka ilçesine bağlı olan bu köyün el değmemişliğini binlerce yıllık ağaçlarına ve evlerinin tarihi dokusuna bakarak anlayabilirsiniz. Böylesine bir doğaya sahip olan bölgeyi görmek için ekim ayının sonuna kadar zamanınız var. Sonrasında havalar bir hayli soğumaya başlıyor. Kışların oldukça çetin geçtiği köy, 6 ay gerçek bir sessizliğe bürünüyor ve oraya ulaşım mümkün olmuyor. Ekim ayında sizi Macahel'de sonbaharın doğa üzerindeki dönüştürücü etkisine ve köylülerin kış hazırlıklarına tanık olabileceğiniz çok farklı bir deneyim bekliyor.

5 – Spil Dağı

spil dağıManisa'da yer alan Spil Dağı'nın hakkında anlatılan hikayesi çoktur. İsmini mitolojik bir hikayeye dayandıran da var, Frigyalılara uzandığını söyleyen de; ama özellikle Manisalılar bu ismi Manisa Tarzanı'ndan bilirler. İşte bu heybetli dağ bünyesinde nice mağaralar, kanyonlar, vadiler barındırır ve bugün milli park olarak doğal yaşam koruma altındadır. Böyle bir ortamda sizi nasıl bir seyahatin beklediğini tahmin edebiliyor musunuz? Siz rotanızı bu sonbahar Spil Dağı'na çevirin, ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

6 – Atatürk Arboretumu

atatürk arboretumuİstanbullular için harika bir doğal ortam olan Atatürk Arboretumu, Sarıyer-Bahçeköy'de 296 hektarlık bir alana sahip. Özellikle botaniğe ilgisi olanların inceleyebileceği onlarca bitki türünün yer aldığı arboretumun kuruluş amacının da botanikçilere açık bir laboratuvar ortamı sunmak olduğu biliniyor. Sonbahar ve ilkbaharda ise güzelliğine güzellik katıyor. Siz de bir pazar günü evde durmak yerine burayı ziyaret ederek şehirden çok uzaklaşmadan şehir yaşamından tamamen kopabilirsiniz.

7 – Kozak Yaylası

kozak yaylasıAyvalık ile Bergama ilçelerinin arasında yer alan Kozak Yaylası, özellikle bölgede yaşayanlar için oldukça keyifli bir rota. Fıstık çamı ormanlarıyla çevrili olan yaylada yıl boyunca 800 tondan fazla çam fıstığı elde ediliyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ise bu doğal ortam güzelliğine güzellik katıyor. Genellikle ziyaretçilerini Bergama, İzmir, Ayvalık gibi duraklardan alan yayla köylerinde, muhteşem köy kahvaltılarının servis edildiği salaş restoranlar ve yürüyüş yapabileceğiniz uçsuz bucaksız bir orman var. Hatta bölgede dönem dönem mantar toplama turları bile düzenlenebiliyor.

8 – Gölcük

gölcük bozdağÖdemiş'te Bozdağ'ın eteklerinde kurulu bir mahalle olan ve dört mevsim fark etmeden her daim güzel olan Gölcük, bu duruşuyla doğa aşıklarına sesleniyor. Konumu, çam ormanları, eşsiz gölü ve tertemiz havası Gölcük'ü aktivitesi bol bir yer haline getiriyor. Gölün etrafında uzun bir yürüyüş yapmak, çevre restoranlarda güzel bir gün geçirmek ya da mangal yapmak isterseniz ekim ayını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bozdağ Kayak Merkezi'ne yakın olması sebebiyle burası kış aylarında da pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

9 – Kerpe

ekim ayı kerpeBatı Karadeniz'e kıyısı olan Kerpe İstanbul'a araçla 2-2,5 saatlik bir uzaklıkta yer alıyor. Bu sebeple de özellikle deniz tatili için sıklıkla tercih ediliyor. Sonbaharda ise Kerpe'nin atmosferi her haliyle görülmeye değer. Dalgaların çeşitli şekillerde oyduğu kayalıklar ve harika manzarası ekim ayının serinleyen havasıyla bütünleşince ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Fotoğrafçılıkla ilgilenenlere bölgede güzel manzara fotoğrafları çekebileceklerini de hatırlatmakta fayda var.

10 – Birgi

ekimde birgiListemize yine Ödemiş'in şirin köylerinden biri olan Birgi ile devam ediyoruz. Çünkü ekim ayı demek kışa girmeden önce şöyle güzel bir keşif yapmak demek. Eğer Birgi'ye daha önce gitmediyseniz bize göre şimdi gitmenin tam da sırası. Taş sokaklarını arşınlarken her bir köşesinde tarihten bir ize rastlayacağınız köy sonbaharda daha bir sakin. Bir de ekim ayı sonunda yapılan ceviz ve kestane hasadına yetişirseniz sizden keyiflisi yok, bizden söylemesi.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Fethiye Kayaköy'de geçmişi, derin huzuru ve otantik yapıyı bu ılıman havada gezmek çok keyifli. Bir de tepeye çıktığınızda Ölüdeniz'e yakın açık denizi keyifle seyredebilirsiniz. Hatta aşağı inince biraz köy kahvesinde moladan sonra ya Cin Bal gibi mangal restoranda ya da Gemiler Koyu'na gidersiniz. Kalabalık azaldığından rahatça denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)