Şile bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Şile Gezilecek Yerler ve Tarihi MekanlarKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Şile Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 13 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Saklı Göl

"Doğa harikası bir yer"

"Sadece bir işletme var"

7.6

Misafir yorumu

10 yorum

Hacıllı Köyü

"Pahalı bir yer"

"Her yeri kapatmışlar"

6.0

Misafir yorumu

6 yorum

Ulupelit Köyü

"Müthiş bir yer"

"Mükemmel bir yer"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Şile Feneri

"Bir turu 14 saniye sürüyor"

"Şile Feneri"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Akçakese Köyü

"Rahatça denize giremiyorsunuz"

"Akçakese Köyü"

7.0

Misafir yorumu

3 yorum

Şile Kalesi

"Şile Kalesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Gürlek Mağarası

"Yollar çok kötü"

2.0

Misafir yorumu

1 yorum

Şile Ağlayan Kaya

"Huzur için tek adres"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Şile Tarihi Mekanlar

İsmini yaban çiçeği anlamına gelen hoş kokulu bir bitkiden alan Şile, M. Ö. 7. yüzyılda Bitinler tarafından kurulmuştur. Geçmişten bu yana Aschil, Philee, Artene ve Kilia isimleri ile anılmıştır. Bölgede Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalan zengin tarihi eseler bulunur.

Ülkemizin en geniş gövdeli feneri olan Şile Feneri, 1859 yılında Fransız tasarımı olarak yapılmış. 60 metre yükseklikteki kayaların üzerinde bulunuyor. Görselliği ön planda olan kule feneri sekizgen biçiminde ve siyah beyaz boyalıdır. Diğer İstanbul fenerlerine nazaran daha uzun bir menzile sahip. Kendi etrafında dönerek ışık yakan lambanın aydınlığı 25 mil uzaklıktan görülebiliyor. Konaklamayı düşünürseniz uygun Şile otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Şile Ocaklı Ada Kalesi, uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Cenevizlilerin inşa ettiği kale, Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. 100 m2 genişliğinde ve 12 metre yüksekliğinde olup denizden gelecek saldırılara karşı gözetleme amacıyla inşa edilmiştir.

Yeniköy'deki Rumlardan kalma binaların temel kalıntıları, köprüler, çeşmeler, vaftiz yeri ve kilise harabeleri de yörenin görkemli tarihini gözler önüne sermektedir.

1871'de Hatice Hanım adında Mısırlı bir kadın tarafından yaptırılan Hanımsuyu Çeşmesi, 600 yıl önce Bizanslılar tarafından yaptırılan Kabakoz Köyü Çeşmesi yörenin ünlü çeşmeleridir.

Görmenizi tavsiye edebileceğim Şile'nin doğa güzellikleri ise merkezinde 10 km, Karadeniz kıyısında toplam 60 km uzunluğundaki tertemiz kumsalları, akış biçimi ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetildiği için bu adı alan ve Şile Feneri'nin 600 m gerisinde, taşlar arasından çıkan bir su kaynağı olan Ağlayan Kaya başta gelenlerdir.

Şile'ye 2 km uzaklıktaki, kırmızı-turuncu renkli, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktiviteli kumları ile Bizanslılar zamanından beri birçok romatizma hastasının tedavisinde kullanılan Kumbaba Tepesi, Şile'ye 33 km uzaklıktaki Değirmençayırı köyünün güney batısında ve Şile-Gebze ilçeleri sınırları üzerindeki Değirmençayırı Şelalesi ve beldenin hemen her yerinde bolca bulunan kara ve deniz mağaralarını da görmeden olmaz.

28 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
28
Doğa harikası bir yer
10

-

Biz bu yapılan kötü yorumlara rağmen gittik yer mükemmel doğa harikası biyer fiyat pahalı dediler 1 porsiyon köfte 5 parça köfte var ve kocaman mezesi ile birlikte 30 tl istanbul içinde bu fiyata böyle köfte imkansızz adamlar devasa bir tesis kurmuş bedavayamı vericekler hizmet çok kötü demişler beklentileri neydi bilmiyorum

28
Pahalı bir yer
10

-

Ağva çok güzel yer ama işletmelerin %90'ı karakterli değil. Aşırı pahalı bir yer. Tek yapılacak karavan ile gitmek. Kendi yiyeceğini de kendin alıp, yapmak. Başka türlüsü büyük paralar gerektirir. 2 günlüğe bile.

28
Sadece bir işletme var
1

-

Burada sadece bir işletme var ve fiyatlar çok yüksek. Ayrıca hizmet kalitesi yok diyebilirim. Kahvaltıya geliyorsanız bu fiyatlara rağmen her şey ekstra. Yiyip gelin ekstralarla bile doymayacağınızdan emin olabilirsiniz.

28
Her yeri kapatmışlar
2

-

Hacıllı Köyü kamp alanı köylü insanları rahat bırakmıyor. Her yeri kapatmışlar. Kayalarla çocuklarla kampa gidiyoruz. Gece silah sesleri, jandarma kontrole gelmiyor bile. Alanları sürekli kapatıp ya da traktörle sürüp yerleri kaldırıyorlar. Köylünün surat on karış. Gelmeyin gibi bakıyorlar.

28
Huzur için tek adres
10

-

Ağlayan Kaya'yı görmek içinde gidilebilir; ama huzurlu sakin bir gün geçirmek istiyorsanız tek adresiniz. :)

28
Yollar çok kötü
2

-

Yollar çok kötü, mağara yoluna araç girmiyor, 1,5 km yürümeniz gerekiyor. Hiç iyi bulmadım, aracı bakıma sokmak zorunda kaldım. Bence kesinlikle ve kesinlikle gitmeyin.

28
Gezilecek bir yer değil
3

-

Gezilecek bir yer değil. Yani benim tipim değil, çok az beğendim. Vallahi başka diyeceğim bir şey yok.

28
Bir turu 14 saniye sürüyor
10

-

Şile Fen'de okuyorum ve feneri her akşam görüyorum. Görmekten mutlu olduğum bir parıltı sunuyor bana ve bir turu 14 saniye sürüyor.

28
Rahatça denize giremiyorsunuz
1

-

Senelerdir Akçakese'deyim, daha bu anlattıklarınızı göremedim. Sahil mangalca dayılardan geçilmiyor. Rahatça denize giremiyorsunuz. Su öyle berrak falan da değil. Öyle piknik yapılacak bir alan da yok. Köyün girişinde kazıkçı gözlemeci var. O kadar.

28
Tavsiye etmiyorum bir şey yemenizi
2

-

Ağva tam kazık. 4 kişi birer gözleme yedik, 75 TL para aldı. Yazıktır, günahtır. Bodrum'da lahmacun bile daha ucuz arkadaş. Tavsiye etmiyorum bir şey yemenizi.

28
Konaklama imkanı
10

-

Merhabalar, Şile Saklıgöl'de konaklama mevcut mu?

28
Konaklama yeri var m?
10

-

Eşimin doğum gününü kutlamak için biraz sakin, romantik bir yer olmasını istiyorum. İstanbul'dan kaç saate gidebiliriz? Konaklama yeri var m? Sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

28
Müthiş bir yer
10

-

Şile'de böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Müthiş bir yer. Özellikle yeni evliler hafta sonu için kaçamak yapılacak en ideal yerlerden biri.

28
Mükemmel bir yer
10

-

Müthiş, mükemmel bir yer. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Normalde yorum yazmayanlardanım ama dayanamadım.

28
Doğa güzelliği falan da göremedim
2

-

Hiç gitmeye gerek yok, olağanüstü bir doğa güzelliği falan da göremedim. Gördüğüm tek şey beş para etmeyen işletmelerin fahiş fiyatlardan satış yapmadı. Bunlara oteller de dahil.

28
Yer çok güzel ama
2

-

Yer çok güzel ama işletme 5 para etmez.

28
Muhteşem bir yer
10

-

Muhteşem bir yer. Kız arkadaşıma evlenme teklifi ettiğim yer. Üstelik nişan fotoğraflarını da burada çektik. Çok güzel bir albüm oldu. Fotoğrafçı bilmiyormuş burayı, biz öğrettik.

28
DUYGU ERSOY tarafından...
10

-

Saklı Göl inanılmaz bir doğaya sahip ve tam kafa dinlemelik yer. Mutlaka öneriyorum.

28
aysun tarafından...
10

-

Harika üstü bir yerdi. Şile'ye gidince mutlaka uğramalısınız. Manzarası sizi de mutlu edecektir. Benim geçirdiğim en güzel zamandı. Yanınızda sevdiğiniz birisi de varsa hayat sanki duruyor. :)) Burası şimdiye kadar gittiğim en güzel yerlerden bir tanesi. Boşuna Saklı Göl demiyorlar. Sevdiğiniz birisiyle hayat sanki duruyor. Şile'ye gittiğiniz zaman mutlaka uğrayın. Pişman olmayacaksınız. :))

28
Özcan tarafından...
10

-

Ağva çok güzel ama o kadar pahalı ki esnaf tam bir fırsatçı. Kalacak yer mi ha ha, çadır kurmak bile dağın başına 60 TL geceliği. Yemek yiyorsun menüdeki fiyatların kat kat üstü, yani gelmeyin arkadaş diyorlar. Hiç tavsiye etmiyorum ve kesinlikle çevremdekileri uyarıyorum gitmemeleri için!

28
Murat Soyel tarafından...
10

-

Harika bir doğa harikası.

28
Saklı Göl
10

-

Ağva otellerinde konaklama planınız varsa mutlaka bu gizemli yeri keşfedin.

28
Şile Feneri
10

-

Ağva otellerinden birinde konaklama planınız varsa Şile Feneri'ne uğramadan gelmeyin...

28
Ulupelit Köyü
10

-

Ağva otellerinden birinde konaklamayı planlıyorsanız eğer Ulupelit Köyü'nü es geçmeyin. Arabanızla geçerken buraya da bir uğrayın.

28
Akçakese Köyü
10

-

Ağva otellerinde kısa bir tatil amaçlıyorsanız ve İstanbul'dan fazla uzaklaşmak istemiyorsanız pek bilinmeyen bu köye gidip keyifli ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

28
Şile Feneri
10

-

Bulunduğu yerden çok uzaklarda bile kendisini göstermeye çalışan genç bir kız gibi.Güzel ve çekici.Gece manzarasının tadına varmanızı,gündüz ise müze olan yapısını gezmenizi tavsiye ederim.

28
Şile Kalesi
10

-

İlk bakışta taştan manzarası ile insanı ürperten bir görkemi ve manzarası var. Denizin ortasında bir şahaser gibi.Karşısındaki kafede ona bakarak çay-kahve içmenizi tavsiye ederim.O çaya ya da kahveye doyamayacaksınız.

28
Akçakese Köyü
10

-

Suyun içerisinde kimsenin fark edemediği cilt lekelerinizi bile görebilirsiniz, o kadar berrak ve temiz ki... Kumsal full kum. Dümdüz. Manzara mükemmel. İstanbul'dan uzaklaşmadan tatile yaklaşmanın yolu. Burada mükemmel vakit geçirebilir ve şahane fotolar çekebilirsiniz.