Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Akyaka Gökova Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Akyaka civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Akyaka Gökova Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Muğla’nın nispeten gizli kalmış incilerinden biri olan Gökova’ya bağlı Akyaka son yıllarda daha çok ilgi görmeye başlayan muhteşem sahil beldelerimizden bir tanesi. Akyaka-Gökova gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine birçok seçenek sunan, hem doğası hem de tarihiyle büyüleyici bir tatil geçirmenizi sağlayacak bir bölge.

Masmavi sularıyla irili ufaklı birçok koy bulunan Gökova gezilecek yerler arasında doğa harikaları da fazlasıyla mevcut. Sizler için beldenin belli başlı güzelliklerini ve mutlaka görülmesi gereken yerlerini içeren bir Gökova gezi rehberi hazırladık.

akyaka Gökova tarihi mekanlar hakkında da bilgiler bulabileceğiniz bu rehbere göz attıktan sonra Akyaka Gökova’da bulunan herkese uygun muhteşem konaklama seçeneklerini sitemizden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Idyma Antik Kenti: Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu önemli antik kentin tarihi 3. yüzyıla kadar uzanıyor. Eşsiz tarihi dokusuyla ziyaretçilerini adeta bir zaman yolculuğuna çıkaran bu antik kentte görülebilecek en önemli eserlerden biri ise Cenevizliler ya da Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülen Orta Çağ kalesi.

Tepe boyunca devam eden kayalara oyulmuş yapılarıyla bu antik kent Akyaka Gökova tarihi mekanlar arasında en dikkat çekenlerden biri kuşkusuz. Tarih sevdalıların mutlaka rotasına eklemesi gereken bu eşsiz yapıları inceledikten sonra yürüyüş yapmak isteyenler Idyma Yolu’nda yürüyüş yapabilirler.

Toplamda 150 kilometrelik bu yol çeşitli zorluk seviyelerinde on farklı parkurdan oluşmakta. Bu yollardan birini seçebilir ve tatilinize keşfetmenin heyecanını da ekleyebilirsiniz!.

Akbük Koyu: Akyaka Gökova doğal güzellikler arasında en önemlilerinden Akbük Koyu, belki de tüm Muğla’nın en güzel koyları arasında sayılabilir. Gökova Körfezi’nin kuzeyinde yer alan koy masmavi suları, etrafındaki çam ağaçları ve geniş kumsalıyla tüm dünyadan birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Koyda küçük bir iskele de bulunuyor.

Denizin ve kumsalın tadını çıkardıktan sonra karınları acıkanlar ise koyda bulunan birkaç restoranda yemek yeme imkanı bulabilirler. İl merkezine 48 kilometre uzaklıkta olan Akbük Koyu’na Akyaka’dan 25 kilometre uzunluğundaki sahil yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Plajlar ve Koylar: Akyaka Akbük Koyu dışında da birçok plajın bulunduğu bir belde. Berrak suları ve geniş kumsallarıyla bu koy ve plajlar muhteşem bir tatil geçirmek isteyen herkesin mutlaka gidip görmesi gereken güzellikte. Bu koy ve plajlarda ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte denizin keyfini çıkarırken, çevredeki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Genellikle tekne turlarıyla da kendi araçlarınızla ulaşabileceğiniz bu koylardan bazıları ise şunlar: Değirmenbükü, Çınar Plajı, İngiliz Koyu ve Küfre Koyu. Aynı zamanda, sitemizde detaylı bir biçimde inceleyebileceğiniz bazı Akyaka konaklama merkezleri ziyaretçilerine özel plaj alanları da sunabiliyor.

Sakartepe: Tatilini Akyaka Gökova doğal güzellikler arasında geçirmeye karar verenlerin mutlaka Sakartepe seyir terasına çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Tepeye ulaşmak biraz zahmetli olsa da Sakartepe çıkmayı başaranları nefes kesici bir manzarayla ödüllendiriyor.

Sakartepe’nin seyir terasından ayaklar altına serilen bu muhteşem Gökova manzarasını görmek için her yıl çok fazla sayıda turist seyir terasına uğramaktadır. Fotoğraf çekmeyi sevenler için de muhteşem kareler vadeden bu seyir terası 903 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Bütün Gökova’nın ayaklarınızın altına serileceği bu nokta belki de tüm Muğla’nın en güzel manzaralarından birine sahip. Kızılağaç Köyü’nü geçtikten yaklaşık 500 metre sonra karşınıza çıkacak orman yolunu takip ederek Sakartepe’ye ve krallara layık bu manzaraya ulaşmanız mümkün. Tepede park alanları ve bir kafe de bulunuyor.

Bu kafede yöresel yemekleri muhteşem manzara eşliğinde yiyebilirsiniz. Etrafı muhteşem çam ormanlarıyla kaplı Sakartepe Seyir Terası’ndan görünen muhteşem manzaranın tadını çıkarmadan Akyaka’dan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Azmak Nehri: Akyaka Gökova gezilecek yerler arasında başı çeken Azmak Nehri, bölgenin sahip olduğu en güzel doğal zenginlerden biri hiç şüphesiz ki. Azmak bir tatlı su nehri ve etrafı sazlıklarla süslü bu nehirde ördekleri ve levrekleri gözlemlemek mümkün. Azmak Nehri’nin bir diğer adı da Kadın Azmağı’dır.

Yaklaşık 2 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Azmak Nehri’nin suları çok temiz ve oldukça berrak. Azmak Nehri’nin suyunun birçok hastalığa iyi geldiği de düşünülüyor. Kıyılarında birçok balıkçı lokantasının da bulunduğu nehir, ziyaret edenlere son derece huzurlu bir ortam vadediyor.

Dilerseniz bu lokantaların birinde dinlenirken kendinize muhteşem bir ziyafet çekebilir ve nehrin huzur veren manzarasını izleyebilirsiniz.

Nail Çakırhan Evi: Gökova’nın şirin beldesi Akyaka, cephelerinde incelikli bir ahşap işçiliği görebileceğiniz iki katlı evleriyle son derece özel bir mimarisi olan bir bölge. Kendilerine özgü mimarileriyle hemen fark edilen Akyaka evleri, bu bölgede yaşamış çeşitli uygarlıkların da izlerinin görülebildiği mimari yapılar.

Tarihi mirasları ile öne çıkan Akyaka evlerinin doğayla uyumlu olmasına da özen gösterilmiş. Akyaka Gökova tarihi yerler keşfetmek isteyenler zarif ahşap işlemeleri olan bu şirin evlerin rengarenk çiçeklerle bezeli bahçelerinin görülmeye değer manzaralarına bayılacaklar.

Ulalı ressam ve sanatçı Nail Çakırhan da bu özellikleri taşıyan bir evi kendisi için 1971 yılında inşa etmiş. Sanatçının ölümünün ardından, Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne sahip ev müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. Bu güzel mimari eseri yakından incelemek için Nail Çakırhan Evi’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Azmak Kaya Mezarları: Idyma Antik Kenti’nde bulunan en önemli kalıntılar arasında yer alan bu anıt mezarlar, gerçekten de görülmeye değer yapılar. 2001 yılında keşfedilen bu önemli yapılar günümüze kadar zarar görmeden gelebilmiş tek mezar odaları olma özelliğini taşıyor aynı zamanda.

Bu özelliğiyle iskeletler gibi çok önemli kalıntılara ulaşılmasını sağlamış olan mezar odalarından ayrıca çeşitli mücevherler ve sikkeler gibi değerli eşyalar da çıkarılmış. Azmak Kaya Mezarları hem tarihi önemleri hem de mistik havalarıyla Gökova Akyaka tarihi yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yapı.

Akyaka Plajı: Akyaka’nın merkezinde bulunan, sol tarafında Azmak Nehri, sağ tarafında ise Akyaka Orman Kampı’nın yer aldığı Akyaka Plajı çok güzel bir plaj. Bu plaj özellikle de Gökova Körfezi üzerinde batan muhteşem günbatım manzarasını izlemek için ideal bir yer.

İpek gibi kumlardan oluşan kumsalıyla Akyaka Plajı fazla derin olmayan bir denize sahip aynı zamanda. Bu anlamda çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için oldukça uygun olan plaj aynı zamanda mavi bayraklı olmasıyla da öne çıkıyor.

Plajda yemek yenebilecek birçok tesis de bulunmakta ama dilerseniz kendi yiyeceğinizi götürerek de bu muhteşem plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Sedir Adası Örenyeri: Akyaka’dan tekne ile ulaşabileceğiniz ve müze kartla girebileceğiniz bu ücretli ören yeri binlerce yıllık tarihe şahitlik etmiş bir ada. Ada, Kleopatra Adası olarak biliniyor ve adada aynı adı taşıyan bir kumsal da var. Altın rengindeki incecik kumlarıyla bu eşsiz kumsal gerçekten görülmeye değer bir güzellikte.

Doğal güzellikleriyle olduğu kadar bünyesinde görülebilen tarihi eserlerle de ön plana çıkan Sedir Adası’nda Cedrae Antik Kenti kalıntılarını görmeyi de ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. MÖ 6. yüzyılda inşa edilmiş olan bu önemli antik kentte, Roma döneminden kalan tiyatro, kilise ve şehir surları gibi birçok tarihi eser hala görülebilmektedir.

Sedir Adası, yolu Gökova’ya düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken muhteşem bir yer.