Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Müzeler

Bergama Gezilecek Yerler

Bergama civarında görülmesi gereken 11 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Bergama Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Bergama Ulu Cami
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Bergama Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Küplü Hamam

Küplü Hamam

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Serapis Tapınağı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Bergama Kızıl Avlu
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
İzmir
Asklepion Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Permagon Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Allianoi Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
İzmir
Kozak Yaylası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(6 yorum)
İzmir
Elaia Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

11 mekandan 11 tanesi gösteriliyor

Bergama Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
07.04.2021
Misafir
Bergama Müzesi için yapılan yorum
Güzel yapılar var
çok güzel
1/5 Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
21.09.2020
Misafir
Bergama Kızıl Avlu için yapılan yorum
Navisgasyon bile ilçeyi çözememiş
Bergama ya gelince tuhaf bir karmaşa icine giriyorsunuz. Trafik berbat ,kimse nerde nasıl durulur bilmiyor,trafik kuralı yok kafasına göre hareket ediyor . En tuhafı da akropolis tabelası ve zeus sunagına nasıl gidilecegine dair düzenli bir yönlendirme yok. Navisgasyon bile ilçeyi çözememiş, dönüp duruyorsunuz. Akropolise çıkmak için teleferik kisi başı 50 tl. Gecen sene 10 tl imis bir de arac için yolu bozuk otoparka 8 tl istiyorlar. Anlayacağınız; gelmeyin bize diyorlar.

Bergama Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Bergama Müzesi: Bergama Müzesi, Bergama müzeler arayışı içerisinde olan yerli ve yabancı ziyaretçilerin gözde mekanı olarak karşımıza çıkıyor. 1860’lı yıllarda başlayan kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan Zeus Sunağı ile başlayan arkeolojik serüvende elde edilen tarihi eser ve kalıntılar Bergama Müzesi içerisinde sergileniyor.

Bu bağlamda Bergama Müzesinde, Bergama antik kentler ve de civar bölgelerde yapılan kazılar sonucu elde edilen eserleri görebilmek mümkün bir hale geliyor.

Bergama Müzesini ziyaretiniz esnasında Tunç Çağı’ndan başlayarak günümüze dek uzanan seramikler, kaplar, sikkeler, kabartmalı levhalar gibi eşyaların yanı sıra etnografya bölümü içerisinde de yöreye ait geleneksel yaşama dair izleri öne çıkaran eserlere de rastlayabilirsiniz.

Bergama yöresine ait gelin kıyafetleri, kilim, halı ve de heybe örnekleri ile efelerin kıyafetleri de bu bölüm içerisinde karşımıza çıkıyor. Bergama gezilecek yerler içerisinde tarihi dokunun öne çıktığı bu mekanı, gezi rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bergama Kızıl Avlu: Ülkemizin en erken keşfedilen antik bölgelerinden bir tanesi olan Bergama, sene içerisinde yerli ve yabancı pek çok tarihsever turistin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Bu bağlamda Bergama’da gezilecek tarihi yerler bakımından oldukça fazla seçenek de karşımıza çıkıyor.

Bir Roma tapınağı olarak inşa edilen bu avlunun MS 2’nci yüzyıla dek uzanan bir tarihi geçmişi bulunuyor. Tapınağın İsis, Osiris, Serapis gibi önemli Mısır tanrılarına ibadet etmek için inşa edildiği düşünülüyor. Osmanlı Devleti dönemine gelindiğinde de bir hapishane olarak kullanılıyor.

Tapınağa ismini veren ise yapının inşasında kullanılan kırmızı tuğlalar olarak biliniyor.

Günümüze dek ulaşmayı başarabilen bu yapı aynı zamanda Antik Yunan’da inşa edilerek ayakta kalmayı başarabilen önemli yapılardan da bir tanesi. Bu bağlamda düşünüldüğünde de Bergama Kızıl Avlu, Bergama gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere de sahip oluyor.

Asklepion: Bergama antik kentler listesi içerisinde karşımıza pek çok yerleşim yeri çıkıyor. Bununla birlikte bu antik kentlerden günümüze dek ulaşan yapılar da Bergama ziyaretçilerinin uğrak mekanları oluyor. Asklepion da bu bağlamda Bergama’da gezilecek tarihi yerler içerisinde öne çıkan bir rota olarak karşımıza çıkıyor.

Bu antik mekana ismini veren ise Antik Yunan’da Şifa ve Sağlık Tanrısı Asklepios oluyor. Asklepios’un bilinen hikayesi ise şu şekilde: Apollon ile Koronis isimli bir perinin çocuğu olan Asklepios, çok ünlü bir doktor oluyor. Hatta o derece ünlü oluyor ki ölüleri bile dirilttiği düşünülüyor.

Ünü bu derece yayılan Asklepios, Zeus’un buna sinirlenmesi ile öldürülüyor. Asklepios’un bu sonunun ardından onun adına pek çok tapınak yaptırılıyor ve bu şifa tapınaklarına da Asklepion ismi veriliyor. Günümüze dek ayakta kalmayı başarabilen tek Asklepion ise Bergama’da bulunuyor.

MÖ 4. yüzyıl içerisinde inşa edildiği düşünülen bu tapınak aynı zamanda bir tıp okulu ve de psikiyatri hastanesi olarak kullanılıyor. Yöre halkının pek çok hastalığına şifa bulmak için ziyaret ettiği Asklepion içerisinde bir kütüphane ve de tiyatro da yer alıyor.

Kozak Yaylası: Bergama doğal güzellikleri listesi içerisinde siz değerli misafirlerimize ziyaret etmeleri için önerebileceğimiz ilk mekan Kozak Yaylası oluyor. Bu bölgeye Bergama’dan yapacağınız yaklaşık yarım saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Doğa ile iç içe huzurlu saatler geçirmek isteyen yöre halkı ve de turistlerin ziyaret ettiği bu mekanda herhangi bir tesis bulunmuyor. Fakat Kozak Yaylası, yılın her ayında ziyaretçilerine farklı bir doğal güzellik sunmayı da başarabiliyor.

5 milyona yakın bir ağaç sayısına sahip olan Kozak Yaylası, Bergama gezilecek yerler rotanız içerisinde kendinize sakin bir gün hediye etmek istiyorsanız mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Allianoi Antik Kenti: Bergama’da gezilecek tarihi yerler çok çeşitli bir skalada karşımıza çıkıyor ve özellikle tarihsever ziyaretçilerine adeta bir kültür şöleni sunuyor. Allianoi Antik Kenti de, Bergama antik kentler listesi içerisinde yer alan önemli bir mekanlardan bir tanesi.

Bölgedeki Paşa Ilıcası içerisinde bulunan antik kent, bu bağlamda termal bir özelliğe de sahip olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bir ılıca kompleksine sahip olan kentin içerisindeki mozaikler ise büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sahip olduğu 30 bin metrekarelik alanla dikkatleri üzerine çeken kent ile ilgili ulaşabildiğimiz tek kaynak ise P.

Aelius Aristides isimli yazarın Hieroi Logoi isimli kitabı oluyor. Bu değerli antik kent, geçtiğimiz senelerde Yortanlı Barajı’nın kapaklarının kapanması ile suya gömülüyor. Bu sebeple bu kenti artık ziyaret edebilmemiz ne yazık ki mümkün değil ama Bergama gezilecek yerler listesi içerisinde böylesine değerli bir mekanın da bulunduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Elaia Antik Kenti: Bergama’da gezilecek tarihi yerler içerisinde karşımıza çıkan bir diğer önemli mekan ise Elaia Antik Kenti oluyor. Bergama Krallığı’nın deniz üssü olarak kullanılan bu kent, Bergama Krallığı’nın yıkılması ile de önemini kaybediyor.

Bu sebeple ilerleyen dönemde pek de uğrak bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmıyor fakat günümüze dek ulaşan mendireği ile de ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Bununla birlikte Bergama gezilecek yerler içerisinde karşımıza çıkan bir diğer önemli antik kent ise Pergamon oluyor.

MÖ 7’nci yüzyıla dek uzanan bir tarihe sahip olan bu antik kenti sizler de Bergama gezi planınız içerisine ekleyebilir, tarih ile iç içe bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Bergama Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bergama için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Bergama için gezilecek en popüler tarihi yerler : Allianoi Antik Kenti, Serapis Tapınağı, Elaia Antik Kenti, Bergama konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bergama için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Bergama için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Bergama Antik Kenti, Permagon Antik Kenti, Asklepion Antik Kenti, Bergama konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bergama için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Bergama için gezilecek ücretsiz yerler : Bergama Müzesi, Bergama Antik Kenti, Allianoi Antik Kenti, Bergama konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bergama için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Bergama için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Bergama Müzesi, Bergama Antik Kenti, Permagon Antik Kenti, Bergama konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bergama için gezilecek yerler nelerdir?
Bergama için gezilecek yerler : Bergama Müzesi, Bergama Antik Kenti, Allianoi Antik Kenti, Bergama konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.