Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Yuvacık Gezilecek Yerler

Yuvacık civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Yuvacık Barajı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kocaeli

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Yuvacık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Kocaeli’nin gözbebeği olan Yuvacık, doğal güzellikleriyle sizleri karşılıyor. Amacınız tatil yapmak olmasa bile Kocaeli, İstanbul geçiş güzergâhını kullanacaksanız, İstanbul’a geçmeden bir Yuvacık barajı etrafında kahvaltı yapmalısınız. Doğal güzellikleri ile sizi mest edecek bu doku içeriği birçok tesise ev sahipliği yapıyor. Bu tesislerde baraj manzaralı kahvaltı yapabilir ve manzaraya karşı çay içebilirsiniz. Mola verdiğiniz alan etrafında şöyle bir kulaklıklarınızı takip yürüyüş yaparak temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Tatil için Kocaeli Yuvacık’a gidecekseniz bölgede hizmet veren otellerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca Yuvacık kamp alanları bölgesinde kamp yapabilirsiniz. Yuvacık konumu itibarıyla birçok yaylayı da bünyesinde barındırıyor. Yuvacık, konum olarak İzmit Körfezi’nin doğu ucunda bulunuyor. Kocaeli’nin en zengin su kaynaklarını içinde bulunduran bu alana aracınızla veya çevresindeki yerleşkelere otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kocaeli Yuvacık Gezilecek Yerler

Tarih boyunca Ermenilere ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Yuvacık, yemyeşil doğasıyla ön plana çıkıyor. Sessiz doğası ile yoğun iş temposu ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için alternatif lokasyonlardan biri. Yoğun ormanlık alanları ve dağ tepe oluşu ile adete bir Karadeniz yaylasını anımsatıyor. Yuvacık gezilecek yerler arasında dağlar, akarsular, yaylalar vardır. Doğa sporları ile uğraşıyorsanız sizin için burası elverişli ortamlar sunuyor. Pazar günü Yuvacık’ı gezmeyi planlıyorsanız bölgede bulunan pazarı gezebilirsiniz. El yapımı ürünler ve bölgede yetişen meyve ve sebzelerden satın alabilirsiniz. 

İzmir Yuvacık gezilecek yerler listesi oluşturarak bölgeyi kapsamlı bir şekilde gezebilirsiniz. Yapacağınız etkinlikleri ve gezi rotalarını planlayarak bölgenin görülmesi gereken yerlerini atlamadan gezebilirsiniz. Gezi rotasına ekleyebileceğiniz bazı yerler şöyle:

  • Yuvacık Barajı, Kirazdere Çayı üzerine kurulduğu için Kirazcık Barajı olarak da isimlendirilir. Bu baraj iki derenin birleştiği yerde konumlanıyor. Yuvacık’ta gezilecek yerler arasında bulunan bu barajın etrafında yürüyüş yapabilir, dilerseniz bisiklet ile de gezintinize devam edebilirsiniz. Birçok farklı doğa sporu olanağı bulunan Kocaeli Yuvacık gezilecek yerler turunuzu oldukça keyifli bir hale getirebilirsiniz.
  • Aytepe Yaylası, Yuvacık Barajı çevresinde konumlanıyor. Baraj çevresini gezdikten sonra bu yaylaya çıkarak doğanın ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. 
  • Soğukpınar ve Kirazdere Dereleri, bölgedeki görmenizi tavsiye edeceğimiz doğal güzellikler arasında yer alıyor. 
  • Beşkayalar Tabiat Parkı, Yuvacık’ta görülmesi gereken yerlerden biri. Geniş bir alana yayılı olan botanik park içinde trekking imkânı da mevcut. Park içerisinde bulunan iki adet mağarayı gezebilirsiniz. Ayrıca mağaraların içerisinde göl ve şelale bulunuyor. 
  • İzmit Yuvacık’ta gezilecek yerler arasına Menekşe Yaylası’nı ekleyebiliriz. Burası doğa sporları için muhteşem bir konumda yer alıyor. Bisikletlerinize atlayıp Menekşe Yaylası’nın güzellikleri arasında gezintiye çıkabilirsiniz. Yayla içerisinde kaybolmamanız için bölge çıkışlarında okla gösterilen işaretler bulunuyor. Bu işaretleri takip ederek çıkışa ulaşabilirsiniz. Yuvacık doğal güzellikleri arasında yer alan bu yayla içerisinde asma köprüler de bulunuyor. Köprülerden geçerek yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.
  • Kazandere Yaylası, eğlence severlerin ilgisini çeken etkinlikleri ile ön plana çıkıyor. Burada ATV ile gezintiye çıkabilir veya arkadaşlarınızla paintball oynayabilirsiniz. İçerisinde yürüyüş parkı da bulunuyor. Ayrıca bölge içerisinde piknik ve kamp alanları ailenizle veya arkadaşlarınızla baş başa vakit geçirmek için ideal bir ortam sunuyor. 

Bölgedeki Servetiye Köprüsü’ne de gidebilir, tek kemerli köprü üzerinden geçebilirsiniz. Yuvacık turistik yerler rotanızda doğal güzellikleri keşfettikten sonra bölge içerisinde yaşamış milletlerden kalan kalıntıları da görebilirsiniz. Bölgenin geçmişi ve kültürü hakkında yakından inceleme yapma fırsatı bulabilirsiniz. Gezilecek yerler ve etkinlik bakımından oldukça zengin olan Yuvacık’a günübirlik veya konaklamalı geziler yapabilirsiniz.

Yuvacık Tarihi Mekânları

 İzmit Yuvacık gezilecek yerler listesi oluşturarak bölgedeki tarihî yapıları görebilirsiniz. Yuvacık, doğal güzellikleriyle ve tarihî köprülerle adeta tarih turizmi yapmanızı sağlıyor. En eski tarihî unsurlardan olan Servetiye Taş Köprüsü, Yuvacık geziniz esnasında sizi karşılıyor. Burada eski zamanlardan kalma su değirmeni de bulunuyor. Ayrıca anıt mezarlarda bölge içerisinde yer alıyor. Bunun yanında ahşaptan ve kerpiçten yapılmış ahşap evlerin hâlâ sapasağlam durduğunu görürebilirsiniz. Bilinen tarihî mekânların dışında hâlâ keşfedilmemiş arkeolojik kalıntılarında bölge içerisinde keşfedilmeyi beklediğini söyleyebiliriz. Buram buram tarih kokan, köklü bir tarihe ev sahipliği yapmış bu bölgeyi gezerken keyifli ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Yuvacık tarihi mekanları, tarih turizmi için önemli bir rol oynamaktadır. Ziyaretlerinizi dört mevsim boyunca rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Doğası itibariyle stresi ve siniri sizden uzaklaştıran Yuvacık’ta günü birlik veya uzun süreli tatil planı yapabilirsiniz.

Yuvacık Otelleri

Yuvacık’ta uzun süre konaklamayı düşünüyorsanız farklı konseptlere sahip Yuvacık otellerini konaklamak için tercih edebilirsiniz. Otel rezervasyonu yaptırmadan önce hizmet veren tesislerin konumlarını ve olanaklarını inceleyebilirsiniz. Otelin sizlere sunacağı imkânları değerlendirerek tercih yapabilirsiniz. Aynı zamanda otelinizi bulduğunuzda konaklamadan önceki tarihlerde erken rezervasyon yaptırarak çeşitli indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Balayı tatili için de gözlerden uzak sessiz sakin bir atmosfere sahip Yuvacık’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca otel yerine kamp sandalyenizi ve çadırınız alıp bu eşsiz doğal güzelliğe karşı kamp yapabilirsiniz. Yuvacık’a özel araç veya otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul, Ankara gibi Kocaeli’ne yakın şehirlerden günübirlik geziler planlayabilirsiniz. Bölgeyi detaylı gezmek için otellerde konaklayarak uzun süreli bir tatil yapabilirsiniz. 

Yuvacık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yuvacık için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Yuvacık için gezilecek ücretsiz yerler : Yuvacık Barajı, Yuvacık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yuvacık için gezilecek yerler nelerdir?
Yuvacık için gezilecek yerler : Yuvacık Barajı, Yuvacık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.