Şile Feneri

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Şile Feneri Hakkında

İstanbul’un sakin ve huzur dolu ilçelerinden Şile’de denizden 60 metre yükseklikteki kayaların üzerine konumlanan Şile Feneri, Karadeniz’den İstanbul’a gidecek gemilere yol göstermek amacıyla Kırım Harbi’nde yapılmıştır. Tarihi 1858 ve 1859 yıllarına kadar uzanmaktadır ve Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Fener tasarımında Fransızların imzası vardır. Fenerin tepesine 72 basamaktan oluşan merdiveni aşarak çıkılabilmektedir. Yapı sekizgen biçimindedir ve enine siyah beyaz çizgileri gündüz görünmesini de kolaylaştırmaktadır. Şile Feneri’nin ilk inşasında fitilli gaz lambası kullanılmış, ancak 1968 yılından sonra elektriğe dönüştürülmüştür. Yapının içerisinde bir de müze yer almaktadır. Minik bir müze olan bu odada fenerin eski aksamları, gaz lambaları, denizcilikle ilgili çeşitli detaylar, eski cihazlar ve lambalar yer almaktadır. Fener 150. yaşını 2010 yılında kutlamıştır. Muhteşem bir manzaraya da sahip olan fenerin ön kısmı ise yeşillendirilmiş bir bahçe bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında müzeyi gezebilir ardından önünde yer alan banklarda harika manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’da 60 km mesafede yer alan Şile’ye şehir içinden kalkan İETT otobüsleriyle ulaşmak mümkün.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Şile Feneri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
14.10.2017
Melike
Bir turu 14 saniye sürüyor
Şile Fen’de okuyorum ve feneri her akşam görüyorum. Görmekten mutlu olduğum bir parıltı sunuyor bana ve bir turu 14 saniye sürüyor.
5/5 Mükemmel
15.05.2013
Misafir
Şile Feneri
[url= http://agva.neredekal.com/otelleri/] Ağva otellerinden birinde konaklama planınız varsa Şile Feneri'ne uğramadan gelmeyin...
5/5 Mükemmel
15.05.2013
Ece Kaya
Şile Feneri
[url= http://agva.neredekal.com/otelleri/] Ağva otelleri[/url]nden birinde konaklama planınız varsa Şile Feneri\'ne uğramadan gelmeyin...
5/5 Mükemmel
31.10.2012
Misafir
Şile Feneri
Bulunduğu yerden çok uzaklarda bile kendisini göstermeye çalışan genç bir kız gibi.Güzel ve çekici.Gece manzarasının tadına varmanızı,gündüz ise müze olan yapısını gezmenizi tavsiye ederim.