İçinizi Keyifle Dolduracak Ekime Özel 10 Rota, Türkiye

İçinizi Keyifle Dolduracak Ekime Özel 10 Rota

4 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

İçinizi Keyifle Dolduracak Ekime Özel 10 Rota
Sonbaharın en sonbahar halini gözler önüne seren ekim ayı, yılın en güzel ve en hüzünlü zaman dilimi. Artık yaz bitmiş, yerini güz dönümüne bırakmıştır. Sıcaklar usul usul geri çekilirken, ılık rüzgarlar dolmaya başlamıştır havaya. Yağmur bile ekim ayında bir başka güzel kokuyor. Mutlu bir hüznün havada huzurla temas ettiği bu güzel ayın ismi telaffuz edildiği an, gözlerde aniden kızıl bir renk beliriyor. Şimdi bu noktada seçim sizin; tüm bu oluşan enerjiyi yorganın altında kahve yudumlayarak mı heba edeceksiniz, yoksa doğanın kucağında yürüyüşler yaparak, tarihi sokakları keşfederek ya da yazın son kırıntılarını aramaya güneye doğru yola koyularak mı harcayacaksınız?

1 – Polonezköy

ekim rotaları
Her büyük şehrin sessiz ve sakin bir arka bahçesi olmalı. Mesela İstanbul'un Polonezköy'ü gibi. Şehrin merkezine sadece 30 km mesafede yer alan Polonezköy, doğayla iç içe keyifli zamanlar geçirebileceğiniz en güzel rotalardan biri. Yemyeşil tabiatı, yürüyüş ve bisiklet parkurları, birbirinden şirin mekanları ve kaliteli butik otelleri ile Polonezköy, biraz olsun nefes almaya ihtiyacı olanları sonsuz bir sevgiyle kucaklıyor.

2 – Amasra

ekim rotaları
Amasra, Bartın'ın en sevimli beldelerinden biri. Şehrin merkezine uzaklığı ise 15 km. Görülmeye değer güzellikte bir Karadeniz beldesi olan Amasra'nın oldukça farklı bir iklim kuşağı var. Ancak başta sonbahar olmak üzere, dört mevsim boyunca her noktası ayrı bir çekiciliğe bürünüyor. Ekim ayının en ilgi çekici keşif noktalarından biri olan Amasra'da sizleri bekleyen büyüleyici doğal güzellikler, ne yaparsanız yapın tadı damağınızdan asla silinmeyecek yöresel bir mutfak ve sımsıcak bir atmosfer var.

3 – Azdavay

ekim rotaları
Karadeniz'den devam edelim ve biraz daha alışılmışın dışındaki rotalara yönelelim. Kastamonu'nun en şirin ilçelerinden biri olan Azdavay, ekoturizm açısından ülkemizin en önemli keşif noktalarından biri. Sahip olduğu kanyonları, mağaraları, ormanları ve mimarisi ile özellikle doğaseverlere fazlasıyla hitap eden Azdavay, uçsuz bucaksız bitki örtüsü ve ormanları ile her zaman karşınıza çıkmayacak bir manzara sunuyor. Ekim ayında rotanızı Azdavay'a çevirmeyi düşünüyorsanız, ilçenin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan, 3 km mesafedeki Küre Dağları Milli Parkı'nı görmeyi ihmal etmeyin deriz.

4 – Göynük

ekim rotaları
Tarihi çok çok eskilere dayanan Göynük, Bolu'da yer alan bir Osmanlı kenti. Kentin tarihsel zenginliğini temsil eden 20. yüzyıl başlarına ait eski Türk evleri, tarihi camileri, türbeleri, hamamları, çeşmeleri, ünlü Zafer Kulesi ve doğanın Göynük'e sunduğu bir hazine niteliğinde olan Çubuk Gölü ile Göynük, ekim ayının en sıra dışı rotalarından biri. Göynük, şeker fasulyesi, uğut marmelatı, tokalı örtüleri ve tahta oymacılık eserleri ile de ün yapmış bir yer, giderseniz aklınızda bulunsun.

5 – Gölcük

ekim rotaları
Hayır, Bolu Gölcük değil. İzmir'in Ödemiş ilçesindeki bir göl kasabası olan Gölcük. Ödemiş'e 18 km, İzmir Merkez'e ise 130 km mesafede yer alıyor. İsmini de etrafı yeşillikler ve ağaçlarla çevrili minik bir krater gölünden alıyor. Benzersiz bir doğası var Gölcük'ün. Genelde yazın yayla gibi kullanılıyor ancak ekim ayında büründüğü güzellikleri görünce dayanamadık, yer verdik bu şirin beldeye. Gölcük'te birkaç küçük otel bulunuyor. Göl kenarında da restoran ve benzeri işletmeler var. Ancak kış ve bahar aylarında bu restoranlar sadece hafta sonları açık oluyor, bu bilgi cebinizde dursun.

6 – Datça

ekim rotaları
Şimdi diyeceksiniz ki, "ekim ayında Datça ne alaka?" Sanılanın aksine Datça'nın en güzel zamanı gerçekten ekim de ondan! Hani klişe olacak ama ekim ayında Datça otelleri gerçekten de bir başka güzel oluyor. İnanılmaz bir hava hakim oluyor bir kere. Deniz suyu sıcaklığı ise tam kıvamında seyrediyor. Ve tabi yerlisinden başka pek kimse de olmayınca; size de o muhteşem koyların, etrafa yayılan kekik kokusunun ve begonvillerle süslü taş sokakların tadını çıkarmak kalıyor.

7 – Olimpos

ekim rotaları
Aylardan ekim, mevsimlerden sonbahar da olsa, hala daha aklı deniz-kum-güneş üçlüsünde kalanlar vardır. Ülkemizde az da olsa ekimde denize girilen yerler var; onlardan biri de Olimpos. Doğa tutkunları Olimpos'u yakından tanıyor zaten. Sakin kumsalları, zengin doğası, antik kentleri ve efsaneleri ile Olimpos, Antalya'nın gözbebeği. Ekim ayında denize girebiliyor olmanın güzelliği bir yana, Olimpos bu ay büründüğü atmosferi ile de sizleri etkisi altına alacak.

8 – Kapadokya

ekim rotaları
Keşfetmesi oldukça zor bir bölge çünkü gezilip görülmesi gereken bir yığın yer var Kapadokya'da. Beyaz atlar ülkesi olarak nitelendirilen bu mistik bölge, gökyüzünde süzülen balonları, nefes kesen manzaraları, eşsiz gün batımı, lezzetli şarapları, mağara otelleri ile benzersiz bir seyahat deneyimi vadediyor. Ekim ayında doğal, tarihi ve kültürel zenginliklere doymak için can atanlardansanız, Kapadokya'yı değerlendirmeye alabilirsiniz.

9 – Halfeti

ekim rotaları
Sizin için sıraladığımız tüm bu rotaların ortak özelliği, gürültüden, keşmekeşten ve hava kirliliğinden uzak olmaları. Şanlıurfa'nın eski ilçesi Halfeti'yi bu rotalardan ayıran birkaç farklı özelliği var; kendine özgü coğrafyası ve otantik atmosferi. GAP Projesi kapsamında kurulan Birecik Barajı'nın acımasız suları altına gömülen bu batık kent, siyah gülleri ve Fırat Nehri'nin heybeti ile insanı bambaşka duygulara sürüklüyor. Huzur ve hüzün tek bir coğrafyada toplanmış, tıpkı ekim ayı gibi.

10 – Hatay

ekim rotaları
Bu ayın en farklı keşif noktalarından biri de Hatay. Yaz aylarında tertemiz denizi ve sahilleri ile yüzlerce turist ağırlayan bu güzel şehir, ekim ayında zengin tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkıyor. Mutfak kültürüyle de ünü ülke sınırlarını aşan Hatay, hem tarihi hem kültürel hem de gastronomi seyahati açısından unutulmazlarınız arasındaki yerini alacak.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Sessizliği ve sakinliği sevenlere Fethiye Kayaköy. Denize gitmek isteyenlere de Gemiler Koyu, Ölüdeniz'e rahat geçilebilir. Akşamüstü veya akşamda mangal keyfi yapabileceğiniz yerler mevcut. Kayaköy'ün kendine göre mistik havası vardır, isterseniz şarap evi de mevcuttur. Af Kule Manastırı'ndan güzelim deniz manzarası, yürüyüş rotasından sonra iyi gelebilir, uçuruma dikkat.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Ekim ayı ortasında Antalya'da olacağız, rotamızda Olimpos da olacak, umarım aşırı yağış olmaz da seyrine doyum olur.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Ben bu güzel listenize bir ekleme yapmak istiyorum; Bolu Mengen. Neden mi, içerisindeki eski evler, usta aşçıları ve onların muhteşem yemekleri ve de Dorukhan adıyla bilinen ve fazla rakımı olmayan dağ. Mengen'den Devrek/Zonguldak karayoluna çıkıp da takriben 20-25 km gittikten sonra varırsınız zirveye ve gerek çıkarken gerek zirvedeki tüneli geçip yola devam ettiğinizde yaprakları sarının her tonu, kahverenginin ve yeşilin çeşitli tonları ve en inanılmazı da kırmızı rengin çeşitli tonlarına bürünmüş ağaçlardan oluşan ve adeta bir renk cümbüşü sunan ağaçların arasında yol alırsınız kilometrelerce. Ve zirvedeki tünelin girişinde ve çıkışında bulunan küçük kır kahvelerinde yudumlayacağınız demli çayınız ya da kallavi bir kahveniz "inanın ki" ömrünüze ömür katacaktır bu muhteşem güzelliklerin içerisinde. Gidenlere ya da yolu düşenlere iyi seyirler dilerim.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Kapadokya beyaz atlar değil güzel atlar diyarı olarak anılır, doğrusu budur.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)