Ekimde Gidilecek Yerler: Sonbahara Özel 9 Rota, Türkiye

Ekimde Gidilecek Yerler: Sonbahara Özel 9 Rota

11 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Ekimde Gidilecek Yerler: Sonbahara Özel 9 Rota
Sararmaya yüz tutmuş yaprakları, hafiften gücünü göstermeye başlayan rüzgarı ve bol bol yağan yağmuruyla sonbaharın tadını çıkarmak için ideal bir aydır ekim. Bu ayda yeni gelen mevsimin hüznünü ve romantikliğini sonuna kadar hisseder, farklı yerler keşfetmek için yanıp tutuşursunuz. Çünkü doğanın değişimini yakından görmek sonbaharda yapılabilecek en keyifli aktivitedir. Biz de kendini eve kapatıp, sıcak günlerin hasretini çekmek yerine sonbaharın tadını çıkarmak isteyenlere özel 9 keyifli ekim rotası hazırladık.

1 – Yuvacık

yuvacık sonbaharFotoğraf: Bizevdeyokuz
Kocaeli'nin Samanlı Dağları eteklerinde, doğa tutkularına seslenen yanı olan Yuvacık, barajı ve ormanlık alanlarıyla ekim ayı için ideal bir keşif rotası. Kahvaltıcıları, piknik alanları ve muhteşem doğasıyla sevdiklerinizle unutulmaz bir hafta sonu geçirebileceğiniz bu durak, mevsimle birlikte gelen renk geçişleriyle de ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Üstelik Yuvacık'ta yapabilecekleriniz piknik ve doğa yürüyüşleriyle de sınırlı kalmıyor. Burası aynı zamanda ATV safari, trekking, paintball gibi farklı aktivite arayışında olanlara da sesleniyor.

2 – Frig Vadisi

Frig vadisi sonbaharKütahya, Afyon ve Eskişehir sınırları içerisinde yer alan Frig Vadisi, tarih meraklılarına hitap eden yerlerden biri. Bölgede hüküm sürmüş Friglere ait, tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzan kalıntı ve antik eserin bulunduğu vadi, hiç şüphesiz farklı bir sonbahar rotası oluyor. Tarihi kalıntıların mevsim renkleriyle birleştiği bu vadide kayaların oyulmasıyla yapılan anıtlar, kaleler ve evler siz ziyaretçilerini bekliyor. Vadi, Eskişehir'e 75 km uzaklıkta yer alıyor ve konaklamak isteyen ziyaretçiler şehir merkezini tercih ediyor.

3 – Yığılca

yığılca sonbaharDüzce'ye 33 km uzaklıkta yer alan Yığılca, ülkemizin az bilinen gizli cennetlerden biri. Daha çok doğaseverler tarafından ziyaret edilen ilçe, kano, yelken ve rafting gibi su sporlarına olanak sunarken, ekim ayında burada konuklara görülesi bir doğa eşlik ediyor. Ayrıca ziyaretçiler Yığılca Orman İşletmeleri rehberliğinde orman içerisinde uzun bir doğa yürüyüşüne çıkma ya da trekking yapma imkanı bulabiliyor. Orman işletmesinin 8 yataklı bir misafirhanesi var ve konaklama için önceden rezervasyon yaptırma koşuluyla burada kalınabiliyor.

4 – Amasra

amasra sonbaharHer mevsim farklı güzelliğe sahip yerlerden biri olan Amasra, bağlı olduğu Bartın merkezine 15 km uzaklıkta yer alıyor. İlçe yaz aylarında plajlarıyla gönlünüzü fethetmeyi başarırken, sonbaharın gelişiyle büyüleyici bir atmosfere bürünüyor. Gerek sıcakkanlı yöre halkı gerek enfes mutfağı gerekse doğal güzellikleriyle ekim ayında ziyaret edilebilecek yerlerden olan Amasra'da sizleri keyifli bir seyahat bekliyor. Biz özellikle denizden kopamayanlar için Amasra'dan daha ideal bir ekim rotası düşünemiyoruz.

5 – Bafa Gölü

bafa gölü sonbaharMuğla'nın Milas ilçesinde yer alan ve mistik coğrafyasıyla dikkat çeken Bafa Gölü, 1994 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Doğal güzelliğiyle olduğu kadar tarihi değerleriyle de ön plana çıkan tabiat parkında, tekne kiralayarak gölü dolaşmak, Beş Parmak Dağı'nda yürüyüşe çıkmak, kamp yapmak, Herakleia Antik Kenti'ni gezmek ve daha nice tarihi değeri keşfetmek, yapabileceğiniz aktivitelerden yalnızca bir kısmı. Buraya kadar gelenlere bizim tavsiyemiz ise çevre restoranlarda birbirinden lezzetli Ege yemeklerini denemeden seyahatlerini sonlandırmamaları yönünde.

6 – Kunduz Ormanları

sonbahar kunduz ormanlarıSamsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Kunduz Ormanları, her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde geyik üretme tesisi bulunan ormanlar, doğal yaşamı ile şehir yaşamından bunalanlara adeta ilaç gibi gelecek bir ortam sunuyor. Piknik alanlarının yanı sıra kamp alanı da sahip orman işletmesi, ekim ayında en keyifli seyahat deneyiminizi yaşamanız için gerekli her olanağa sahip gibi görünüyor. Tabi burada sizi bekleyen manzaranın güzelliğini de es geçmemek gerekiyor.

7 – Hatila Vadisi

hatila vadisi gezilecek yerlerArtvin'e 10 km uzaklıkta yer alan ve 1994 yılından beri de milli park statüsüne sahip olan Hatila Vadisi, jeolojik ve jeomorfolojik şekilleriyle oldukça dikkat çekici bir güzelliğe sahip. Çok sayıda derenin meydana getirdiği dar tabanlı bir vadi olan Hatila'da, doğa yürüyüşleri, kamp ve fotoğrafçılık gibi çeşitli aktiviteler yapılabiliyor. Böylece ziyaretçiler hafta sonlarını doğa içinde geçirme şansı bulabiliyorlar. Vadiye 2015 yılında yapılan cam seyir terası ise 220 m yüksekliği ve manzarası ile her ziyaretçinin en çok ilgisini çeken bölümlerinden biri olmayı başarıyor.

8 – Kovada Gölü

ekimde nereye gidilirIsparta'nın Eğirdir ilçesine 29 km uzaklıkta yer alan Kovada Gölü'nde sonbahar demek kızıl demek. Bünyesindeki ağaçların kızıla dönmesiyle harika bir görsel şölenin ortaya çıktığı göl ve çevresi, milli park ilan edilmiş. Bugün bölgede kamp, yürüyüş, kuş gözlemciliği ve tırmanış yapılabiliyor. Üstelik milli park bünyesinde hem yürüyüş hem de bisiklet parkuru bulunuyor. Gölün turistik anlamda en gelişmiş bölgesi olan Yeşil Ada ise yeme-içme ve konaklama açısından pek çok alternatife sahip.

9 – Samandağ

samandağ gezilecek yerlerFotoğraf: St Pierre Kilisesi
Hatay-Antakya'ya 22 km uzaklıkta yer alan ve zengin kültürü ile dikkat çeken bir ilçedir Samandağ. Yaz aylarında kumsal ve koylarıyla ön plana çıkan ilçe sonbaharla birlikte doğal ve tarihi güzellikleriyle adından söz ettiriyor. Seleukeia Antik Kenti, ülkemizdeki tek Ermeni köyü olan Vakıflı, St Pierre Kilisesi ve Samandağ sahili seyahatiniz esnasında görmeniz gereken yerlerden bazıları. Tüm bu değerleriyle ilçe, özellikle sonbaharda kültür turu yapmak isteyenleri bekliyor.

11 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
11
/

-

Samandağ'ı gezecekseniz yukardaki yerlere Harbiye Şelaleleri, Titus Tüneli ve Beşikli Mağrasını da eklemenizde fayda vardır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Tavsiyem yakından görmeniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Doğayla barışık olanlar keşfedilecek cennet yurdumuz var ki karavanınız varsa yaşadınız. Muhteşem ülkemin manzarası...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Görülmeye değer yerler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Ankara arıyorum Yığılca'da kalmak için. Orman İşletmesi telefonunu mail adresime gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Kunduz Ormanları Samsun Vezirkaya değil, Vezirköprü ilçesindedir. Memleketim olduğu için düzeltmek istedim. :) Çok güzeldir, suları buz gibidir ve zamanını denk getirirseniz off-road yarışlarını da izleyebilirsiniz. :) Fakat yazın bile geceleri çok soğuk olduğundan kışlık ekipmanla gidilmesini tavsiye ederim. Gece vahşi hayvanlara da dikkat edilmeli. Tam bir doğal ortamdır çünkü. İyi günler dilerim. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Yedigöller, Sapanca gibi klişelerden uzak sıra dışı bir liste olmuş. Faydalanacağım. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Öncelikle sizi keyifle takip ediyorum ama bir paylaşımınız bana göre yanlış. Samandağ St. Pierre Kilisesi Samandağ'da değil. Samandağ'ın tek olumlu tarafı uzun Çevlik Sahili olması. Başka da görülecek bir yeri yok. Onun yerine Arsuz yazsaydınız daha olumlu olurdu bence. Orayı da bir keşfedin, 10 Samandağ eder bence, iyi günler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Kovada, Yeşilada tavsiye ederim. Hem orman hem yedi renkli Eğirdir Gölü içinde Canada ve Yeşilada pişman olmazsınız derim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Ülkemizin her köşeyi ayrı cennet. Görülecek o kadar çok yerimiz var ki. Henüz bakirliği bozulmamış şirin ilçem, Yığılcamın da bu rota da yer almasından mutluluk duydum. İlçe Orman İşletme Müdürlüğü misafirhanesi dışında, 24 yatak kapasiteli öğretmenevi de konaklamaya uygundur. Su sporları için yorum yapamayacağım ancak doğa yürüyüşü ve eşsiz yeşilliği kalbinize iyi gelecektir. Hele ki ekim ayında doğadaki tüm renk ve tonlarını görmeniz mümkündür.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
11
/

-

Feriha Vural, Vezirköprü yazmışlar zaten. :) Doğru yani. Vezirkaya nereden çıktı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)