Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar Rotası, Türkiye

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar Rotası

4 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar Rotası
Ekim ayı Eylül gibi değil. Daha bir sonbahar havasını hissettiriyor bizlere. Evet diyorsun içinden, yaz kesinlikle bitti ve artık yavaş yavaş kışa giriyoruz. Facebook'ta, Instagram'da deniz-kum-güneşten ziyade, kahve-battaniye-kitap fotoğraflarını görmeye başladıysak eğer, Ekim ayındayız demektir. Tabi ki bizler hiçbir zaman kışı battaniye altında saklanarak geçirmekten yana olmadık. Her mevsim yeni yerler keşfetmek için idealdir bizler için. Hele bazı yerler var ki, sanki sonbaharda keşfetmek için yaratılmışlar adeta. Yazın büyüsünden keşfetmeye fırsat bulamadığımız pek çok yere ayak basma zamanı artık. Elin ayağın çekildiği, kalabalık insan seslerinin yerini rüzgarın ıslıklarına bıraktığı, doğa içerisinde sakince vakit geçireceğiniz veya ekim ayında deniz tatili yapabileceğiniz en güzel Ekim rotalarını sizler için derledik.

1 – Şile

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar Rotasıİstanbul'un gizemli dünyasına kısa bir yolculuk için Şile mükemmel bir rota. Ceneviz kaleleri, görkemli kayalıkları ve pek çok efsaneye konu olmuş mağaraları ile Şile adeta bir hazine değerinde. Ekim ayı, kayalıklara vuran dev dalgaları izlemek ve Şile Feneri'nin masalsı görüntüsüne kendinizi kaptırmak için harika bir zaman. Bu ay yolunuz Şile'ye düşerse, ormanda dağ bisikleti sürmeyi ve kısa bir trekking yapmayı sakın ihmal etmeyin.

2 – İğneada

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıKuzeyin yeşil çocuğu İğneada, sonbaharda en sık ayak basılan rotalardan biri. Kırklareli'nin bu güzel kasabası, su basar ormanları ve lagünleri ile Karadeniz kıyısında saklı kalmış bir cennet misali adeta. Longoz ormanlarında kanoyla gezinti yapmak Ekim ayında burada yapılacak en güzel aktivitelerden biri kanımızca. Salaş balık lokantalarında sevdiceğinizle geçireceğiniz romantik dakikalar da cabası. Size küçük bir sır daha verelim, Ekim ayında oldukça güçlü rüzgarlar esiyor İğneada'da. Yeşil düzlüklerde uçurtma uçurtmak için en harika zamanlardan birindeyiz yani.

3 – Gökçeada

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıÖncelikle şu konuda anlaşalım; Gökçeada kesinlikle kısa kaçamakların yeri değil. O 1 haftalık yıllık izniniz var ya, işte onu hibe etmediğiniz takdirde Gökçeada'ya büyük bir haksızlık yapmış olursunuz. Gökçeada'da tatil diye bir şey yok zaten. Yaban ve bu nedenle de olabildiğince doğal kalabilmiş mütevazı bir hayat söz konusu burada. Rüzgar estikçe burnunuza çalınan kekik kokusu ve keçilerin etrafınızda pervane olması kendinizi azıcık çoban gibi hissettirebilir hatta. Unutmayın, ülkemizde güneşin en güzel battığı yerdesiniz. Dolayısıyla Kaleköy'ün tepelerinde günbatımını izlemeden sakın dönmeyin Gökçeada'dan. Rum köylerinde satılan ev şaraplarından da edinin mutlaka.

4 – Bergama

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar Rotasıİzmir'in şifalı topraklarına sahip olan Bergama'da bir dönem resmen ölümsüzlük ilan edilmiş desek yeridir. Helenistik dönemde dünyanın en güzel şehri olan ve bir tıp merkezi olarak kabul gören Bergama, Ekim ayında büyüleyici bir güzelliğe bürünüyor. Biraz tarih biraz da ruhunuzu stresten arındırmak istiyorsanız Bergama sizin için gerçekten de en ideal sonbahar rotalarından biri olabilir. Hatta bir dönem Helen halkının yaptığı gibi, siz de arınmak için Akropol'den Asklepion Antik Kenti'ne giden 807 metrelik kutsal yolda yürüyüş yapabilirsiniz.

5 – Şirince

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar Rotasıİzmir'de şarabın başkenti olarak nitelendirdiğimiz Şirince, ismi gibi şirin ve geçimini ev şarapçılığından sağlayan bir dağ köyü. Şimdilerde geçim kaynağına turizmi de ekleyerek eski bakirliğini kaybetmeye başladı. Bu nedenledir ki, Ekim ayında kabalıktan bir nebze de olsa arındığından, Şirince'nin o klasik görüntüsüyle karşılaşmanız olası. Şirince'ye sonbaharda uğramak için daha bir sürü sebep var aslında. Mesela birbirinden lezzetli şarapların tadı daha bir güzel oluyor bu mevsim. Ege usulü sakızlı Türk kahvenizi daha sakin yudumlamak ve Eski Rum evleri arasında kalmış sokaklarda daha rahat gezinebilmek için Ekim ayı ideal zaman.

6 – Datça

muğla datçaÇünkü ‘Tanrı sevdiği kullarını Datça'ya bırakırmış'. Gelincikleri ile meşhur, Ege'nin en yaramaz kızlarından biri Datça. Ünlü şair Can Yücel buraya aşık olmuşsa bir bildiği vardır elbet. Genellikle yaz mevsiminde tercih edildiğinden ve can sıkıcı bir kalabalıkla meşgul olduğundan, güzelliklerini pek fazla su yüzüne çıkaramıyor Datça. Dolayısıyla el ayak çekildiğinde Datça'yı keşfetmeniz yapacağınız en doğru hareket olur. Bir kere Ekim deyip geçmeyin, abartmıyoruz Ekim ayında deniz tatili yapabileceğiniz hatta Kasım ayına kadar denize girebilme olasılığınızın çok yüksek olduğu bir yer Datça. Ege ve Akdeniz'i buluşturan koylarda sakin bir tekne turu da yapabilirsiniz. Ekim'de Datça'da kış geldi diye korkmanıza gerek yok kısacası.

7 – Köyceğiz

köyceğizİçiniz sıkıldığında, kalabalık şehirlerin keşmekeşinden yorulduğunuzu hissettiğinizde kaçıp sığınabileceğiniz anneannenizin evi gibidir Köyceğiz. Öylesine huzur dolu ve anaç bir atmosferi var buranın. Ekim ayında yolunuz Köyceğiz'den geçerse, Köyceğiz Gölü'nde bir sandal sefası yapmayı ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra gölün etrafını bisikletle dolaşmak da çok keyifli bir aktivite. Sığla Ormanları'nda kamp yapmak için de Ekim ayı uygun bir zaman.

8 – Adrasan

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıAdrasan, Antalya'nın yeni yeni keşfedilmeye başlayan rotalarından biri. Daha çok gençlere hitap ediyor gibi bir izlenimi olsa da, kafa dinlemek isteyen her yaştan insan gelip çadır kurabilir ya da bungalov evlerde kalabilir Adrasan'da. Çıralı, Olimpos ve Adrasan'dan oluşan bir rota, Akdeniz rüyalarının en macera dolu olanıdır. Ekim ayında deniz suyu hala sıcak olduğundan rahatlıkla Ekim ayında deniz tatili yapabilirsiniz burada. Eşiniz dostunuz yağmurluk olmadan dışarı çıkamazken, sizler Akdeniz'in serin sularında kulaç atarak düşman çatlatabilirsiniz. Olimpos Antik Kenti'ni gezmek ve Çıralı Yanartaş'ın doğal ateşi etrafında denize karşı şarap içmek ise Ekim'de Adrasan'da yapılabilecek en güzel aktivitelerden.

9 – Silifke

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıMersin'de bir harikalar diyarı Silifke. Efsanevi kaleleri ve merak uyandıran esrarengiz mağaraları ile Silifke, benzersiz bir coğrafyaya sahip. Ekim ayı, Silifke'de tarihi bir keşif için oldukça ideal bir zaman. Kanyon gezisi için de en uygun aylardan biri aynı zamanda. Dilerseniz Kızkalesi'ne gidip hem kaleyi gezip hem de denize girebilirsiniz. Malum, bizim petekler her an yanabilir ama Silifkeliler uzun süre daha klima parası ödemeye devam edecek. Silifke'ye gitmişken Narlıkuyu'da rakı-balık keyfi yapmayı da ihmal etmeyin sakın.

10 – Kerpe

kocaeli kerpeİzmit'in en eski balıkçı kasabalarından biri olan Kerpe, sonbaharın büyülü atmosferini en güzel şekilde hissedebileceğiniz rotalardan biri. Dalgaların vahşice çarparak oyduğu kayalıklar, sanki bir heykeltıraşın elinden çıkmışa benziyorlar. Dolayısıyla Kerpe'de sonbahar görsel bir cümbüşe dönüyor. Eşsiz manzaralara sahip olan Kerpe'de, özellikle Kerpe Miço Cennet Koyu'na mutlaka uğramalısınız. Kerpe'deki kayalıklar, moda kataloglarında ünlü modellerin çekimleri için de kullanılıyor aynı zamanda. Sizin neyiniz eksik diyerek fotoğraf makinenizi unutmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

11 – Yedigöller

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıO bir sonbahar klasiği! Kırmızı, yeşil ve turuncunun bin bir tonunu gözler önüne seren Yedigöller'in yeryüzündeki cennet olduğunu söylemekten dilimizde tüy bitti. Gidenler gitmeyenlere anlatsın o bastığımız anda yaprakların çıkardığı tatlı hışırtıyı, ağaçların göle vuran büyüleyici resmini, ormandan süzülen kızılımsı ışığı ve Yedigöller'in insan ruhunda yarattığı huzuru. Evet, tüm bunlar sadece Yedigöller'e özgü şeyler. Ekim ayı bu yeryüzü cennetini keşfetmek için en uygun zamanlardan biri. Hele sevdiceğinizle giderseniz tadından yenmez. Bir elinizde harita, diğer elinizde sevdiceğinizin eli, beraberce ormanın içinde yapacağınız romantik bir yürüyüş. İç çekişlerinizi duyar gibi olduk.

12 – Safranbolu

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıOsmanlı padişahlarının konaklarında geçmişin izlerini sürebileceğiniz yaşayan bir tarih mahallesi Safranbolu. Tarih kitaplarında kaybolmaktansa, Safranbolu'nun Arnavut kaldırımlı sokaklarında kaybolmayı tercih ederiz. Ekim ayı, Safranbolu'nun doğasını keşfetmek için harika bir zaman. Dipsiz Göl'de yürüyüş yapabilir ve mağara keşfine çıkabilirsiniz. Elbette meşhur Safranbolu Evleri'ni görmeden ve Yörük Köyü'nü ziyaret etmeden Safranbolu'ya gelmiş sayılmıyorsunuz. Dönerken sevdiklerinize bir kutu Safranbolu lokumu götürmeyi de ihmal etmeyin.

13 – Şavşat

Ekim'de Bir Başka Güzel Olan 13 Sonbahar RotasıAnadolu'nun yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan, harabe haline gelmiş tarihi yapıları ve yemyeşil doğasıyla Şavşat, Karadeniz'in kalbinde en güzel köşeyi kapmış desek yeridir. Artvin'in en güzel rotalarından biri olan Şavşat, gerçekten de insan bünyesinde büyük bir şaşkınlığa neden olan bir doğal zenginliğe sahip. Yaylalarda cip safari turuna çıkmak, Ekim ayında Şavşat'ta yapılacak en eğlenceli şeylerden biri. Yalnız bol bol yağmur yiyeceğinizi düşünerekten, yanınızda su geçirmez kıyafetler ve ayakkabılar götürmenizi tavsiye ediyoruz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Ne mutlu, en az 10 tanesini görmüşüz. Çalışma hayatı ve bu güzelliklere yakın olmakla, son günlerin konusu Sıla-i Rahim için Mersin'e gidilecek, Silifke Sertavul Geçidi'nden sonra bir hayli iyi gelecek.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bu yerlerden bazılarını gördüm, kalanını inşallah en kısa sürede görme niyetindeyim. Naçizane tavsiyem özellikle Yedigöller bu mevsimde sakin, tatil günleri gitmeyin. Kalabalıktan tadını hiç alamazsınız. Araç ve insan kalabalığından İstanbul'dan farksız bir yer oluyor. Diğer günler bomboş! İzin alın, hafta içi gidin ve tadını çıkarın.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Merhaba, elinize sağlık. Büyüleyici yerler. Adrasan'ı gezdim, konakladım. Gizemli yer. Teşekkürler.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Olimpos, Kekova, Üçağız ve Kaş kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca yukarıdaki yerleri de gezdim kesinlikle harika yerler tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)