Beypazarı Görülecek Yerler

Anadolu kültürünün harmanlandığı şirin mi şirin bir ilçe olan Beypazarı, tarihin gölgesindeki eserleri, zengin mutfak kültürü, misafirperver halkı, 200 yıllık çarşısı ve 3500 yıllık bir serüvene şahitlik etmiş konakları ile bir masalın içinde gibi hissettirecek size.Beypazarı Görülecek Yerler - Beypazarı En İyi 10 Yapılacak Şey

Anadolu kültürünün harmanlandığı şirin mi şirin bir ilçe olan Beypazarı, tarihin gölgesindeki eserleri, zengin mutfak kültürü, misafirperver halkı, 200 yıllık çarşısı ve 3500 yıllık bir serüvene şahitlik etmiş konakları ile bir masalın içinde gibi hissettirecek size.
Başkent Ankara'nın can damarlarından biridir Beypazarı. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve şirinlikte sınır tanımayan ilçe doğal güzellikler ve tarihi değerler ile çevrilidir. Binlerce yıllık geçmişi olan Beypazarı, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Mimari dokusu ile diğer Anadolu kasabalarından ayrılmaktadır ve en çok da yöreye özgü dokusu olan, sıra sıra dizilmiş ahşap evler buraya turist çekmektedir. Anadolu kültürünün harmanlandığı şirin mi şirin bir ilçe olan Beypazarı, tarihin gölgesindeki eserleri, zengin mutfak kültürü, misafirperver halkı, 200 yıllık çarşısı ve 3500 yıllık bir serüvene şahitlik etmiş konakları ile bir masalın içinde gibi hissettirecek size.

Beypazarı Festivali: Bölgenin rengine renk katar ‘Beypazarı Tarihi Evler, Havuç ve Güveç Festivali'. Haziran ayının ilk haftası düzenlenen festivalde; halk konserleri, çeşitli gösteriler, konuşmalar ve danslar festivalin bayram tadında geçmesini sağlıyor. Türk - Japon kültürlerini bir araya getiriyor 3 gün süren festival. Birçok ülke, ayrıca Türkiye'den 50 civarında yöre ve ilçe Beypazarı'nda kendi bölgelerini temsil etmek ve tanıtmak amacıyla bu festivale katılıyor. Haziran ayından Beypazarı'na yolunuz düşerse, bu festivale katılmadan, bölgenin kültürüne yakından şahit olmadan dönmeyin.

Köy Kahvaltısı: Beypazarı ve civarında yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biridir kahvaltı. Özellikle tarihi dokusu olan evlerden bazıları kafe olarak hizmet veriyor ve bu kafelerden birinde oturup, yöresel lezzetlerden tadıp, enfes bir kahvaltı yapabilirsiniz. Büyük şehirlerin aksine burada yediğiniz her şey taze ve her şey dalından koparılıp sofralarda yerini alıyor. Genellikle serpme kahvaltı olarak sunulan kahvaltıda; ev yapımı reçeller, peynir çeşitleri, mis gibi kokan tereyağı ve daha birçok çeşit aklınızı başınızdan alacak ve unutamayacağınız bir kahvaltı yapacaksınız.

Tarihi Çarşı Gezisi: Tarihi çarşıyı gezmeden, yöresel eşyaları incelemeden Beypazarı'na gelmiş sayılmazsınız. 200 yıllık bir geçmişi olan çarşı, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında geliyor. Dokumacılar, demir ustaları, arastacılar ve bakırcılar çarşıdaki esnaf gruplarından bazılarıdır. Tarihi dokusu ile büyüleyen çarşıda; alışveriş yapmadan ve güler yüzlü esnafıyla iki lafın belini kırmadan tatilinizi noktalamayın.

Fotoğraf Turu: Özellikle tarihi dokusu ile dikkat çeken ve doğal bir film platosunu andıran Beypazarı Evleri'nin her birini fotoğraflamak isteyeceksiniz. Yüzyıllara meydan okuyan, sıra sıra dizilmiş ahşap ve birbirinden güzel evlerin hikayesini merak edecek ve geçmişin tozlu sayfalarını aralayacaksınız.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın