Ankara'ya Yakın En Güzel Kamp Alanları

16 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Ankara'ya Yakın En Güzel Kamp Alanları
Tıpkı İstanbul gibi şehir yaşamının tüm kalabalığını ve stresini hissedebileceğiniz yerlerden biridir Ankara. Başkentte yaşayanlar şehrin bu yanını çok iyi bildiklerinden en kısa tatillerde bile minik kaçamaklar yapmak için plan yaparlar. İlk tercihleri de genellikle doğa içi destinasyonlardan yana olur. Biz de sanılanın aksine bünyesinde çok sayıda doğal güzellik ve tabi ki kamp alanı barındıran Ankara'dan yola çıkacakları düşünerek bir liste hazırladık. Böylece ister bütün bir hafta sonunu ister günübirlik tatilleri değerlendirerek şehre yakın bu kamp alanlarında unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

1 - Işık Dağı Karagöl Jeositi, Kızılcahamam

ışık dağı karagöl kampAnkara'nın Kızılcahamam ilçesine 35 km uzaklıkta yer alan Işık Dağı Karagöl Jeositi, şehir merkezine ise 112 km'lik bir mesafede konumlanıyor. Ankara'da kamp yapacak yer bulamayanlara inat tüm doğal güzelliğiyle ön plana çıkan bu alan, kafa dinlemek ideal olduğu kadar temiz havaya doymak isteyenleri de bir hayli sevindiriyor. Heyelan sonucu oluşan bir göl olan Karagöl'ün rakımının yaklaşık olarak 1600 m olduğu biliniyor. Burası ücretsiz bir kamp alanı olmakla birlikte bünyesinde elektrik, büfe ve tuvalet gibi hizmetler de bulunmuyor. Bu nedenle kamp alanına doğru yola çıkarken yanınıza yiyecek-içeceklerinizi almanızda fayda var.

2 – Şahinler Tabiat Parkı, Kızılcahamam

şahinler tabiat parkı kamp alanıŞahinler Tabiat Parkı Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde ilçeye 30 km, başkente ise 100 km mesafede keyifli bir kamp rotası sunuyor. Tertemiz doğası ile kamp için olduğu kadar trekking yapmak isteyenlerin de ilk tercihlerinden biri olan tabiat parkı, özel bir işletmeye ait olması sebebiyle ücretli olarak hizmet veriyor. Konforunuzun ön planda tutulduğu bu kamp alanında tuvalet, piknik masaları, büfe, güvenlik ve acil durumlarda kullanılmak üzere elektrik gibi imkanlar bulunuyor. Tüm bu özellikleriyle kamp alanı daha önce kamp deneyimi yaşamamış acemiler için oldukça ideal.

Çam Termal Resort & Spa Hotel

  Otel
 • Karacaören Mah /
 • Kızılcahamam /
 • Ankara

Tesis Fiyatı

07 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1750 TL

En Uygun Fiyata Git

3 – Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam

soğuksu milli parkı kampMeşhur çam ormanlarıyla görülesi bir doğal güzelliğe sahip olan Soğuksu Milli Parkı doğa sporları için olduğu kadar kamp yapmak isteyen Ankaralılar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Bunda muhteşem doğası kadar Ankara şehir merkezine 80 km gibi kısa bir sürüş mesafesinde yer alıyor oluşunun da büyük bir etkisi bulunuyor. Soğuksu Milli Parkı'nda kamp yapmak muhteşem; ancak kamp öncesi mutlaka izin alınması gerekiyor. İznin ardından ziyaretçiler herhangi bir giriş ücreti ödemeden çadırlarını diledikleri yere kurabiliyor. Parkta büfe ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınıza yönelik pek çok detay bulunuyor.

4 - Çamkoru Tabiat Parkı, Çamlıdere

çamkoru tabiat parkı kampNe yazık ki kamp yapmak için izin almanız gereken bir diğer durak ise Çamkoru Tabiat Parkı; ancak hemen belirtelim ki lütfen özel izinle kamp yapabileceğini bu milli parklar sizi yıldırmasın. Çünkü gittiğinizde karşılaştığınız manzara onun için emek harcamanıza hem değiyor hem de tüm uğraşlarınızı bir anda unutturuyor. Ankara'ya 110 km uzaklıkta yer alan Çamkoru Milli Parkı da işte böyle bir kamp alanı. İçerisinde karaçam ve sarımçam ormanları bulunan milli park Çamkoru Göleti'yle de gönlünüzü fethetmeyi başarıyor. Aynı zamanda günübirlik piknikçileri de ağırlayan tabiat parkı piknik alanlarına da ev sahipliği yapıyor.

5 – Aluçdağı Milli Parkı, Çamlıdere

aluçdağı milli parkı kampToplamda 17 adet trekking parkuru ile trekkingcilerin favori duraklarından biri olan Aluçdağı Milli Parkı, Ankara merkezine 110 km uzaklıkta konumlanıyor. Aynı zamanda piknik alanı ve kamp yeri olarak hizmet veren milli park, tam anlamıyla yerinde duramayanlara hitap ediyor. Çünkü alan içerisinde zipline, ATV ve bisiklet gibi aktiviteler yapılabiliyor. Tüm bunların yanı sıra kampçıların büfe, tuvalet, içme suyu ve otopark gibi konularda endişe duyması da gerekmiyor. Milli park ihtiyacınız olabilecek tüm bu detayları bünyesinde barındırıyor.

6 – Sorgun Göleti Tabiat Parkı, Güdül

ankaraya yakın kamp alanlarıGölet manzarası, temiz havası ve yürüyüş parkurları ile Ankara'nın hem kamp için hem de günübirlik ziyaretler için tercih edilebilecek önemli noktalarından biri. Yalnızca doğal güzelliklerini görmek için onlarca kilometre kat etmeye değecek olan tabiat parkı, başkente 105 km mesafede yer alıyor. Alanda hem piknikçiler hem de kampçıların ihtiyaçları olabilecek tuvalet, piknik masaları, otopark ve içme suyu gibi olanaklar bulunuyor. Siz de kamp süresi boyunca gölet etrafında uzun yürüyüşlere çıkabilir ve muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

7 – Ay Kayası Mesire Alanı, Çubuk

ankara çevresi kamp alanlarıSıradaki durağımız olan Ay Kayası Mesire Alanı isminden de anlaşılacağı üzere genelde günübirlik piknikçiler tarafında tercih edilse de kamp yapmak için oldukça elverişli bir ortama sahip. Özel bir işletmeye ait olmayan alanda tuvalet, elektrik ve içme suyu gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir yer bulunmuyor. Bu nedenle biz burayı daha çok doğal kamp alanı arayışında olanlara tavsiye ediyoruz. Şehir merkezine 83 km uzaklıkta yer alan Ay Kayası Mesire Alanı'na doğru yola koyulmadan önce ihtiyacınız olabilecek her şeyin detaylı bir listesini çıkararak yanınızda götürdüğünüzden emin olmanızı tavsiye ederiz.

8 –Alicin Kültürel Jeositi, Kızılcahamam

alicin kültürel jeositi kampFotoğraf: Mehmet Emin Yılmaz

Kamp tutkunlarına hitap edecek yerlerden biri de Alicin Kültürel Jeositi. Şehir merkezinden 90 km uzaklıkta yer alan bu durak, oldukça sessiz, sakin kamp alanlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Tıpkı Ay Kayası gibi herhangi bir işletme bulunmaması nedeniyle ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamanız gerekiyor. Tüm imkansızlıkları ve doğal ortamı ile kamp ruhunu tam olarak hissedebileceğiniz Alicin Kültürel Jeositi, meşhur deresi ve trekking alanları ile kamp yapmasanız dahi bölgede mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

9 – Eğriova Göleti, Yenice - Karabük

eğriova göleti kamp yeriYenice Ormanları'nda kamp yapabileceğiniz yerlerden biri olan Eğriova Göleti, huzur dolu manzarası ile siz ziyaretçilerini büyülüyor. Özellikle bahar aylarında keyifli bir seyahat rotası sunan gölette kendi çadırınızla gidip doğa kampı yapabileceğiniz gibi bölgede hizmet veren işletmeye ait kamp alanını da tercih edebilirsiniz. Burada yer alan işletme tuvalet, büfe, kır evi yeri ve sıcak su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir donanıma sahip. Göletin Ankara merkezine uzaklığı ise 140 km.

Babahan Konakları

  Otel
 • Babasultan Mah /
 • Safranbolu /
 • Karabük

Tesis Fiyatı

07 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

609 TL

En Uygun Fiyata Git

10 – Kirazdibi Göleti Kamp Alanı, Ayaş

Kirazdibi Göleti diğer adıyla Ayaş Kamp Alanı, Ankara Ayaş'da yer alan ücretsiz kamp alanları içerisindedir. Bir Baraj göleti olan Ayaş, hem çadır hem de karavan konaklamaları için oldukça uygun bir kamp alanıdır. Ayaş Kamp alanı ayrıca piknik yeri olarak da kullanılmaktadır. Kamp alanı içinde ve yakın çevresinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer olmadığı için önceden hazırlıklı gitmenizde fayda var. Kontrollü ateş alanı ise mevcuttur.
16 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
16
/

-

Tavsiye edilen yerlerden birçoğunu gördüm; ancak hiç birinde kalmadım. Günübirlik gitmiştim. Gerçekten çok güzel yerler. Eminim sabah oralarda uyanmak ayrıca harika olur. Tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Aluçdağı Milli Parkı, 7'ye kadar piknikçilerin olduğu, 7'den sonra ise kampçılara kalan bir yer. Elektrik, aydınlatma yok. Ateş yakmak için bolca çalı, çıra var. Kömürünüzle gidin, ateşin altını besleyin. Gece soğuk oluyor. Tulum ve kalın bir şeyler mutlaka alın. Haziran gecesinde dahi üşürsünüz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Müthiş bir liste olmuş. Ankara'ya çok kez gelip giderim ama buraların varlığından haberim yoktu. Çok güzel ve yararlı bir liste olmuş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Merhaba, bazı kamp alanlarında izin gerekiyor demişsiniz. Acaba gereken izinleri nereden nasıl alıyoruz bilgilendirir misiniz rica etsem ? Teşekkürler..

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Kendi arabası olmayanlar bu bölgelere nasıl gidiyor? Otobüs var mı yok mu bu konuda bilgi yok.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Kaan izinler bölge karakolluklarindan alınıyor gideceğin bölgenin karakolunu ararsan daha detaylı bilgi alabilirsin

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

yenice ormanları eğriova gölet i nerdedir. Google karbür gösteriyor. hangi sınırlar içinde kalıyor

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Egriova goletinin Ankara ya 140 km olduğunu nereden çıkardınız. Uçakla mi? Kuş ucumu mu?? Uçak pisti yapılmış da bizim mi haberimiz yok. Yalan yanlış bilgi vermeyin. Millet o yolu gidinceye kadar Bartın ili sınırları içinde Deniz kenarı kamp alanları var oraya gider. Ayrıca neresinde tesis var, ne zaman yapılmış???? Aynı mail adresi ismim Instagram içinde geçerli. Girin bakın. Ayrıca mail atmanıza gerek yok.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Google haritalara göre 122 km uzaklıkta görünüyor. Meralar ve köylülere ait binalara gelmeden 5-6 km önce ormanlık alanın içinde yolun solunda milli park alanı ve işletme var. Mart ayinin ilk haftası gittiğimizde görevli sadece gezmemize izin verdi. Milli park dışında da kamp yapılabilecek alanlar var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Soguksu milli parkına gitmek için nerden izin alabiliyoruz kamp kurmak istiyorum yasaklar bitince

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Soguksu milli parki veya camkoru icin gerekli izni nerden almam gerekiyor? Yasaklar kalkinca cadir kamp vs yapmayi dusunuyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Soğuksu milli parkında kamp yasak diye biliyorum. Çamkoru tabiat parkında önceden kamp yasaktı şu an herhangi bir izne gerek yok Eğriovadan bahsedilirken bir yanlışlık olmuş Yenice ormanlarındaki değil Beypazarı tarafında Eğriova yaylası var oradan bahsedilmiş

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Soğuksu?da kamp yapmak yasak. Ama piknik yapılabiliyor. Çamkoru?da kamp yapabilirsiniz. Otopark, kamp, tuvalet ücretsiz. Tuvaleti idare eder.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Egriova göleti gerçekten çok güzel bir yer kesinlikle tavsiye ederim. Tek kötü tarafı yolu çok kötü

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Anlatılan kamp alanlarının hepsinde kamp yaptım sayılır sadece 7 ve 8 de yapmadım. Eğriova göletinde özel işletmenin kamp alanı var önceden rezervasyon yaptırmanız lazım muazzam bir yer. Beypazarı üzerinden gidiliyor veya Çamlıdere Benliyaylası üzerinden gidilebilir ama toprak yoldan gidersiniz 4 çeker araç gerekir. Sorgun göleti için Atakan yılmaz sorgun göleti yazın yputube a video yükledim oradan bakabilrisiniz. diğer alanların çoğuna asfalt yoldan gidiyorsunuz. Bunların dışında Çayırhanda bir camping var ve Şahinler tabiat parkı ile Yayla Mo kamp var. bunlarda gayet güzel. Şahinlerde elektrik ve WC yok diğerlerinde var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Alicin deresinde tuvalet vs bir şey yok , tamamen ormanlık alan içerisinde dere kenarında ve dağın kenarındasınız , gece biraz korkutucu oluyor?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)