Ankara bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ankara Gezilecek Yerler

Ülkemizin başkenti olmasının da etkisiyle bugün çok sayıda siyasi ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Ankara, aynı zamanda turistik açıdan da seyahat tutkunlarına unutulmaz günler vadediyor.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ankara Gezilecek Yerler

Toplam 113 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Anıtkabir

"3 defa uzun uzun aralıklarla gittim"

"anitkabir"

9.8

Misafir yorumu

5 yorum

Harikalar Diyarı Parkı

"Müthiş bir yer"

"Gokarta kesinlikle binmeyin"

6.3

Misafir yorumu

4 yorum

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

"Tarih kokan ama bakımsız"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Beypazarı Yaşayan Müze

"Müze için çok pahalı"

"Burayı görmeden ayrılmayın"

7.7

Misafir yorumu

3 yorum

Mogan Gölü

"Her şey harika"

"Harika görüntüler"

9.0

Misafir yorumu

2 yorum

Tunalı Hilmi Caddesi

"tunali hilmi caddesi"

"tunali hilmi caddesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Suluhan Camii

"Önünde bir fotoğraf çektirin"

"Gittim ama kapalı"

2.5

Misafir yorumu

2 yorum

7. Cadde

"7 cadde"

"7 cadde"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Duatepe Anıtı

"Kapalıydı"

"Üç ay boyunca kapalı olacaktır"

5.5

Misafir yorumu

2 yorum

Kırmızı Ebe Türbesi

"Biraz ilgilenilmesi gerekli"

"Kırmızı Ebe Türbesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Ankara Tarihi Mekanlar

Ülkemizin başkenti olmasının da etkisiyle bugün çok sayıda siyasi ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Ankara, aynı zamanda turistik açıdan da seyahat tutkunlarına unutulmaz günler vadediyor.
Anadolu tarihinde önemli yerleşim yerlerinden biri olan Ankara, bugün başkentimiz olmasının yanı sıra düzenli şehir yaşamı ile biliniyor. Pek çok kültürel ve siyasi etkinliğin de merkezinde olan şehir, İç Anadolu'da yer almasına rağmen sanılanın aksine pek çok göl ve parka da ev sahipliği yapıyor. İş toplantıları, kongreler, siyasi buluşmalar ve çeşitli etkinliklerin yanı sıra Ankara'ya geldiğinizde nereleri görmelisiniz ve gezilecek yerler nelerdir merak ediyorsanız, mutlaka yazımıza bir göz atın. Konaklama fırsatları için ise En iyi Ankara otelleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Anıtkabir:Başkente geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yer hiç şüphesiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yattığı Anıtkabir'dir. Dünya çapında bilinen önemli lider Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarı bugün yabancı turistler tarafından da ziyaret edilmektedir.

Tunalı Hilmi Caddesi:Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan Tunalı Hilmi Caddesi, çok sayıda mağaza, restoran ve kafeye ev sahipliği yapması ile şehrin nabzını tutan yerlerden biri sayılıyor.

Kızılay Meydanı:Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Kızılay Meydanı'na Ankara ziyaretiniz sırasında mutlaka yolunuz düşecektir. Bu meydandan kolay ulaşım olanakları ile şehri keşfetmeye de başlayabilirsiniz.

Müzeler:Bünyesinde merak uyandıran ve mutlaka seyahat planına dahil edilmesi gereken çok sayıda müze bulunan Ankara'da ziyaret edilmesi gereken yerleri sıralayacak olursak; Türk Hava Kurumu Müzesi, Ankara Oyuncak Müzesi, ODTÜ Müzesi, Ankara Tabiat Tarihi Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Müze Köşk, Mehmet Akif Ersoy Müzesi'ni listemize ekleyebiliriz.

Göller ve Parklar:Konum olarak İç Anadolu Bölgesi'nde yer almasına rağmen Ankara göller ve parkları ile oldukça ünlüdür. Bölgenin dünya başkentleri arasında en çok yeşile sahip şehirlerden biri olması da bundan kaynaklıdır. Seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerler ise; Eymir Gölü, Göksu Parkı, Ulus Gençlik Parkı, Soğuksu Milli Parkı, Mogan Gölü, Seğmenle Parkı, Kuğulu Park'tır.

Tarihi Yerler:Hititler ve Frigler'e kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapan şehirde hal böyle olunca bünyesinde de pek çok tarihi durak yer alıyor. Bu duraklar arasında en bilinenleri ve sıklıkla ziyaret edilenleri ise şu şekilde; Ankara Kalesi, Hitit Güneş Kursu Anıtı, Camlı Köşk Zafer Anıtı, Başköy Kalesi, Augustus Tapınağı, Kayabaşı Mozaiği, Güvenpark Anıtı'dır.

Atatürk Orman Çiftliği:Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de hiç şüphesiz Atatürk Orman Çiftliği'dir. Ailenizle ya da sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçirebileceğiniz çiftlikte, hayvanat bahçesi, Atatürk'ün Selanik'teki evinin benzeri, manevi kızı Ülkü Adatepe için yaptırılmış ev ve Karadeniz Havuzu bulunmaktadır.

Beypazarı Hıdırlık Tepesi: Her yıl düzenlenen Beypazarı Uçurtma Şenliği'ne de ev sahipliği yapan Beypazarı Hıdırlık Tepesi, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Tepe, il merkezine yaklaşık 100 km mesafede yer alsa da bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çeken yerlerin de başında geliyor.

50 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
50
Oksijen yuvası
10

-

Mükemmel tarihi ile eski Kızılcahamam Baraj'a yakınlık ve deresiyle, doğa harikası yaylası, oksijen yuvası...

50
Kapalıydı
1

-

Kapısına gelene dek kapalı olduğuna dair hiçbir uyarı olmaması çok düşündürücü. Tarihi mekanlar tabelası olup yaklaşık 15 km gidip kapalı olduğunu görmek… İlgili kamu kurumlarının gerekli uyarıları öncesinde yapmasını bekliyoruz.

50
Önünde bir fotoğraf çektirin
3

-

2019 tarihinde gittim, hala kapalı. Restorasyon bahanesiyle bir şeyler yapılıyor ama nedir bilinmez. Hiç boşuna gezilecekler listenize eklemeyin, boş zamanınız kalırsa önünde bir fotoğraf çektirin.

50
Çok güzel bir yer
10

-

Bende 1-2 kere gittim. Gerçekten hala aklımda. Çok güzel bir yer. Ben çok sevdim. :) :) :)

50
Müthiş bir yer
10

-

Burası müthiş bir yer. Özellikle de Go-Kart, acayip hız yapıyoruz. Buna fazla puan vermeyenleri haksız buluyorum.

50
Sifon yerine maşrapa var
1

-

AŞTi – Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde tuvalete giderseniz şok geçirebilirsiniz. Sifon yerine maşrapa var. Çağ atlamayı yanlış anlamışlar, geriye değil, ileriye atlanacak.

50
3 defa uzun uzun aralıklarla gittim
9

-

Anıtkabir'e 2018 yılına kadar 3 defa uzun uzun aralıklarla gittim. Antıkabir'e ilk gelişim üniversite yıllarıydı. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/anitkabir-gezi-rehberi-notlarim.html

50
Müze için çok pahalı
3

-

Pek anlatıldığı gibi değil. Hacivat Karagöz pek doyurucu değil. Ebru yapan arkadaş 3 satır yazı ezberlemiş gelene anlatıyor, kendisi bile desen yapmayı bilmiyor. Amaç bir şeyler satıp para kazanmak. Müze giriş ücreti 7 TL. 5-6 kişi girdin mi 50 TL ödüyorsun. Bir müze için çok pahalı.

50
Gokarta kesinlikle binmeyin
1

-

Gidecekseniz gokarta kesinlikle binmeyin. Çok kaba sahipleri var, müşteriye karşı küfür ediyorlar ve güveliğin "g"si yok.

50
Her şey harika
8

-

Biz karanlıkta kaldık, başkası kalmasın. 100'lerce elektrik direğinden 4 tanesi yanmıyor, ona denk geldik. Piknik alanında gündüz nereden bilelim. Ben diyorum ya, benim şansım şanssız. İlgililere duyurulur. Burası çok güzel, bunun dışında her şey harika.

50
Bir daha asla oradan bir şey almam
2

-

AŞTİ - Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'ndeki büfeler insanı kandırmaktan, kazıklamaktan başka bir şey yapmıyorlar. 1 buçuk litre su ve 1 litre meyve suyuna 9 TL para aldılar, haram zıkkım olsun. Bir daha asla oradan bir şey almam, buna bir önlem alsınlar ya da kimse oradan bir şey almasın.

50
Burayı görmeden ayrılmayın
10

-

Görmeden gitmeyin. Süper tasarlanmış, çok eğlenceli.

50
Cemal Kaptan tarafından...
1

-

Altından lağım suyu akıyor ve köprüden geçerken insanın midesi bulanıyor. Hiç ilgilenilmemiş.

50
Her yerde mangal yakan insanlar var
4

-

Mangal için alan ayrılmış olmasına rağmen parkın neredeyse her alanında insanlar mangal yakıyorlar. Her taraf duman altı, yürüyüş yapmak imkansız. Kokular birbirine karışmış ve yürüyüş işkenceye dönüşmektedir. Yetkililerin bir an önce ilgilenmesini rica ederim.

50
Sapağa girer girmez başlıyor
2

-

Arkadaşımın tavsiyesi ile gittim. Beypazarı'na girişte cami yanından sağa doğru Kıbrıscık- Bolu yoluna giriyorsunuz. Ben 30 km gittim burayı göreceğim diye. Meğer sapağa girer girmez başlıyormuş. Nevşehir gibi bir yer zannettim. Ankara'nın her tarafında olabilecek bir şey bence.

50
Harika görüntüler
10

-

Mogan Gölü'nün harika görüntüleri. https://www.youtube.com/watch?v=-aCc-klr3w4

50
Biraz ilgilenilmesi gerekli
10

-

Öncelikle neden ilgilenmiyor abdest alacak bir yok lavaboda su yok. Güzelleştirilebilir, halkın daha fazla gelebilmesi için levhalar asılabilir. Günahtır birazcık ilgilenilse.

50
Harika yaratmışlar
10

-

Harika yaratmışlar camiyi.

50
Tarih kokan ama bakımsız
10

-

Bir sefer yolum düştü ve gezme fırsatı buldum. Güzel, tarih kokan ama bakımsız kalmış. Tanıtımı çok iyi yapılmamış. Ankara'ya ortalama 50 km uzaklıkta bir yer. Çoğu insan varlığından habersiz.

50
Gittim ama kapalı
2

-

22.05.2016 tarihinde gittim ama kapalı. Eskisi gibi Beypazarı kalmamış.

50
Balık tutmaya gittik
5

-

22 Nisan Cuma günü Selim abimle merak edip Ankara'dan balık tutmaya gittik. Gece arabada yattık, çok soğuktu, üşüdüm. Hiç balık tutamadık, su yok, camisi var, abdest alacak suyu yok. Velhasıl saat 11'de oradan doğa harikası olan Benli Yaylası'na gittik. Bir tur atıp Güdül üzerinden Ankara'ya geldik.

50
Çok güzel
10

-

Çok güzel.

50
Kış sezonu açıldı mı?
10

-

Kayak merkezinde kış sezonu açıldı mı?

50
Görülmesi gereken bir yer
10

-

Mutlak görülmesi gereken bir yer. Tüm kültürel zenginlikler rehberler aracılığı ile sözlü anlatımlarla zenginleştirilmiş.

50
Üç ay boyunca kapalı olacaktır
10

-

Ocak 2016 tarihinden başlamak üzere Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce inşaat çalışmalarına başlandığından en az üç ay boyunca kapalı olacaktır. Bilgi için Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi'ni arayınız.

50
Hizmetler ücretsiz olarak verilmektedir
10

-

Bu bölgeleri ziyaret etmek isteyenlerin Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi'ne ulaşması halinde kendilerine gerekli hizmetler ücretsiz olarak verilmektedir.

50
Güzel yer
10

-

Bence piknik yapmak için en güzel yerlerden.

50
Kaplıcalar hakkında bilgi sahibi oldum
10

-

Çok teşekkür ederim, Haymana hakkında fazla bilgim yoktu. Kalınacak yer ve kaplıcalar hakkında bilgi sahibi oldum. Sayenizde bugün Haymana'ya hareket ediyorum.

50
Çok güzel bir yer
10

-

Çok güzel bir yer. Sınıfça gittik, çok güzel.

50
Çok güzel
10

-

Ben ailemle gittim, çok güzel.

50
Cumhuriyet'in kurulduğu yer
10

-

Milli mücadelemizin yönetildiği, Cumhuriyet'in kurulduğu ve ülkemiz için daha birçok ilkin yaşandığı yer. Tahta zemininde gezip o tarihi kokuyu içinize çekmeniz gereken bir yer.

50
Beypazarı kurusu ve güveci
8

-

Tam bir kültür turizmi alanı... Hem Beypazarı kurusunu hem de güveci bulacağınız yerdir. Tabii ki bir de seksen katlı baklava ve tarihi Osmanlı evleri arasında bambaşka...

50
Cennetten bir köşe
10

-

Harika bir yer. Cennetten bir köşe. Doğanın içinde, baykuşundan sincabına, kaplumbağasına her türlü hayvan vardır.

50
ulus genclik parki
10

-

Gençlik Parkı'na bir kez gittim. Çok güzel bir yerdi.

50
Burhan tarafından...
10

-

Her gün müzenin önünden geçiyorum. Hiç bakım yapılmamış, yazık.

50
7 cadde
10

-

Çok geç bir saatte gittiğimizden dolayı mekanlara pek uğrama şansımız olmadı. Ancak girdiğimiz bir mekan çok eğlenceli ve samimiydi. Özellikle canlı müzik yapan grup Ankara'nın eğlence hayatını biraz tattırdı bize. :) Eğlence caddesi desem sanırım yanlış olmaz. Mutlaka gidilmeli.

50
tunali hilmi caddesi
10

-

Ankara'nın en hareketli caddesiydi diyebilirim. Alışveriş için ideal bir yer. Bana İstanbul'un kalabalığını hatırlattı.

50
7 cadde
10

-

Bağdat Caddesi'ne benziyor sanki. Mağazaların, restaurantların olduğu uzun, hareketli, güzel bir cadde.

50
tunali hilmi caddesi
10

-

Ankara'ya gitmeden önce epey duymuştum bu caddeyi. Cıvıl cıvıl hareketli bir cadde. Bir çok mağaza, restaurant bulunuyor.

50
anitkabir
10

-

Oldukça büyüleyici bir atmosfere sahip Anıtkabir. Şüphesiz ki pek çok insanın tüyleri diken diken oluyordur Ata'mızın huzuruna çıkınca. Müze ise gerçekten görülmeye değer. Atatürk'ün dokunduğu eşyalar, giydiği kıyafetler, kısacası Ulu Önder Atatürk'ü yakından hissedebileceğiniz yegane yerdir Anıtkabir. Her Türk genci mutlaka ama mutlaka Anıtkabir'i ziyaret etmeli diye düşünüyorum.

50
anitkabir
10

-

En çok görmek istediğim yerdi. Saygı, hüzün, özlem, gurur... Hissettiğim duyguları tarif etmek biraz zor. Aslanlı yolda askerlerin yürüyüşü, müzeler, Atatürk'ün eşyaları, okuduğu kitapları, kitaplardaki kendi el yazısı ile aldığı notlar çok çok etkileyici. Hele ki askerlerin nöbet değişimi. Boğazınız düğümlenir, gözyaşınıza engel olamazsınız.

50
anitkabir
10

-

Gururu, hüznü, özlemi ve minneti bir arada yaşayabildiğiniz; göğsünüz kabarırken boğazınızın düğümlendiği yegane yer. Dünyanın en büyük komutanı, en büyük devlet adamı, Ataların en güzeli. Huzur içinde uyu.

50
anitkabir
10

-

Anıtkabir, insanı duygulandıran, milli duygularını kabartan büyüleyici bir yer. Askerlerin nöbet değişimi çok etkileyici. Müze kısmında Atatürk'ün eşyalarını, giysilerini görmek, boy boy fotoğraflarının önünden saygıyla geçmek insanı gerçekten etkiliyor. Atatürk'ün de bizim gibi normal bir insan olduğunu bir kez daha fark ediyorsunuz ve hayranlığınız bin kat daha artıyor. Japon turistler bizzat Anıtkabir'i görmek iç.. Devamını Göster

50
Harikalar Diyarı Parkı
10

-

Harika, bayıldım, müthiş bir yer olmuş.

50
Kırmızı Ebe Türbesi
10

-

Anadolu kelimesi Yunanca kökenlidir; ve o dildeki doğu kelimesinin Türkçe karşılığıdır.

50
Atakule
10

-

Atakule'ye giden var mı?

50
Kocatepe Camii
10

-

Çok güzel olmuş.

50
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
10

-

Performans ödevimdi, çok sağolun.

50
Kalecik Kalesi
10

-

İnkaya Çınarı Bursa'da,Kozahan Bursa'da,Yıldırım Beyazıt Türbesi Bursa'da, Atatürk Köşkü Bursa'da...

50
Malıköy Tren İstasyonu Müzesi
10

-

Malıköy'ün önemi Türkiye'nin kurtuluş harbinde hürlüğün bağımsızlığın bugünkü mutluluğun, huzurun rahatlığını elde etmek için savaşın ilk kıvılcımın çıktığı yerdir. Müze içinde önemli olaylardan ikisinden bahsedeceğim. 1) Savası kaybettik diye evraklar eşeklere yüklenmiş başkent Kayseri diye yola çıkmış resim. 2) Müzede temsili olan uçaklar havadan düşmanların kaçtığını görüp pilotlar paşalara "düşman kaçıyor" de.. Devamını Göster